Cvičení Léčba syndromu fibromyalgie

Asi 1-2% populace trpí tímto onemocněním, většinou ženy mezi 40 a 60 lety. Fibromyalgie syndrom je proto jedním z nejčastějších chronických bolest syndromy.

Terapie a cvičení

Třebaže fibromyalgie syndrom nelze zatím vyléčit a příznaky obvykle trvají po celý život, existuje řada možností léčby, k nimž vede bolest úleva a zlepšení kvality života. Které terapie jsou indikovány v každém jednotlivém případě závisí na jednotlivých symptomech. Ve většině případů je nutná multimodální terapie, což znamená, že je kombinováno několik terapeutických postupů.

V každém případě by mělo být na začátku provedeno školení pacientů, kde by pacienti dostávali informace o svém onemocnění, možných příčinách, průběhu onemocnění a terapii. Tyto informační akce nabízejí lékaři nebo psychologové v soukromé praxi, na rehabilitačních klinikách nebo ve svépomocných sdruženích. Nejvyšším přikázáním Fibromyalgiesyndrom je, že je třeba se vyhnout opatrnému přístupu.

Jinak se spustí začarovaný kruh: protože se postižené osoby pohybují stále méně mimo svou úlevu, mobilita klesá a bolest zvyšuje. Na druhou stranu podporuje pravidelná fyzická aktivita krev cirkulace a zabraňuje opotřebení klouby a svaly. Vědecky prokázaná jeho účinnost je kardiovaskulární trénink.

Všechny sporty, které rovnoměrně zatěžují svaly a klouby jsou k tomu vhodné, například nordic walking, jízda na kole, plavání nebo chůze. Pokyny pro fibromyalgie syndrom doporučuje takové vytrvalost trénink 2–3krát týdně po dobu přibližně 30 minut. Suché a vodní gymnastika jsou stejně vhodné.

Obě formy terapie kombinují aerobní trénink s koordinace a posilovací cvičení. Intenzita by však měla být pouze nízká až střední. Cvičení na držení těla a na záda pomáhají pacientům pohybovat se způsobem, který je snadný pro páteř a snižuje nesprávnou zátěž, která by mohla způsobit bolest.

Pod vedením specializovaného fyzioterapeuta, světlo silový trénink lze také provést v případě syndromu fibromyalgie za účelem posílení vytrvalost, pohyblivost a stabilita muskuloskeletálního systému. Aby se snížila bolest svalů, světlo strečink, koordinace a posilovací cvičení se ukázala jako účinná. Například: 1) Strečink lýtkové svaly: Pacient se umístí dopředu do stupňovité polohy noha mírně ohnuté v koleni a zadní noha natažená.

Napětí by mělo vydržet asi 20 sekund, poté vyměňte noha. 2) Svalová pumpa: Pacient sedí vzpřímeně na stoličce a zvedá chodidla do šířky kyčle. Nyní střídavě zvedá špičky nohou a paty.

Zároveň může pohybovat rukama tam a zpět nebo zaťat ruce do pěstí a znovu je otevřít. 3) Posílení zadních svalů: Pacient leží na podložce v poloze na břiše. Prsty jsou nastaveny.

Paže jsou zpočátku položeny vedle hlava v poloze U. Nyní pacient zvedne ruce z podlahy, jeho pohled směřuje k podlaze. Udržování kurzu V těchto článcích najdete další užitečná cvičení:

  • Osteopatie pro osteoartrózu
  • Proprioceptivní neuromuskulární facilitace
  • Vibrační trénink
  • Svalová nerovnováha