Odhalený krček zubu: Co dělat?

Co je odhalený zubní krček?

Normálně je zub dokonale chráněn odolnou sklovinou, která zasahuje až k linii dásní. Pokud však dáseň ustoupí, obnaží citlivé zubní krčky. I kořen zubu je někdy odhalen.

Dentin pod sklovinou je křižován tisíci drobných kanálků u krčků zubů, které vybíhají z povrchu do dřeně. Chemické a tepelné podněty se dostávají do nervu přes citlivé dentinové tubuly a spouštějí přecitlivělost nebo bolest krčku zubu.

Co dělat s odhaleným zubním krčkem?

Odhalené zubní krčky: Co dělat? Příznaky (bolest nebo nadměrná citlivost) lze zmírnit těsněním a používáním speciálních zubních past. Někteří lidé používají domácí prostředky proti odhaleným krčkům zubů. V některých případech však může pomoci pouze chirurgický zákrok.

Je krček zubu obnažený a způsobuje bolest? Poté ji může zubař zalepit zpevňujícím fluoridovým lakem. Nebo může aplikovat tence tekoucí plast, který utěsní dentinové tubuly. Oba postupy pomáhají proti citlivým zubním krčkům.

Správná zubní pasta

Pro domácí péči o citlivé zubní krčky existují speciální zubní pasty, jejichž složky posilují zubní hmotu. Zeptejte se na to svého zubaře. Zubní krčky se zpravidla postupem času stávají méně citlivými – kousání do čokoládového bonbonu už pak není tak nepříjemné.

Citlivé krčky zubů: domácí prostředky

Jedním z domácích prostředků na posílení dásní je kořen ratanhie. Obsahuje protizánětlivé rostlinné třísloviny a je součástí některých ústních vod.

Na citlivé zubní krčky prý pomáhá i hřebíčkový olej a tinktura z myrhy. Mají analgetický účinek a posilují zbývající dásně.

Domácí léčba má své limity. Pokud se příznaky nezlepší nebo se zhorší, měli byste se poradit se svým zubním lékařem.

Otevřené zubní krčky: chirurgický zákrok

U některých lidí je předchozí poškození tak závažné, že trvalou úlevu poskytují pouze výplně zubního krčku nebo ochranné zubní korunky.

Pro některé pacienty jsou vhodné i parodontologické chirurgické metody. To umožňuje, aby byly odhalené zubní krčky prakticky obráceny: Přilehlá dáseň je posunuta a umístěna přes otevřený krček zubu.

Jaké jsou příznaky odhaleného zubního krčku?

Odkryté, otevřené zubní krčky se mohou vyskytovat na dolní čelisti i na horní čelisti. Jsou nadměrně citliví na bolest. Na studené, horké, sladké nebo kyselé věci reagují bolestivým tahem. Pokud totiž krček zubu již není pokryt dásní nebo je ochranná vrstva skloviny nedostatečná, mohou podněty nerušeně pronikat až k nervům.

Jaké jsou příčiny odhaleného zubního krčku?

Hlavní příčinou obnažených zubních krčků je onemocnění parodontu (parodontitida). V průběhu tohoto chronického zánětu se dásně stále více zatahují.

Negativně se může projevit i nesprávná technika čištění zubů nebo přílišný tlak kartáčku při čištění: Pokud budete drhnout tam a zpět příliš silně, můžete si poranit dásně tak, že se od zubu odtrhnou. Nejenže to vypadá nevzhledně – zubní krčky pak stále více postrádají svou ochrannou vrstvu.

Zdá se, že na vzniku obnažených zubních krčků se podílejí i funkční poruchy, jako je noční skřípání a zatínání zubů (bruxismus).