Oko: Smyslový orgán a zrcadlo duše

Většina vnímání dosáhne našeho mozek očima - naopak, posíláme zprávy do našeho prostředí očima. Ať už jsme smutní, šťastní, bojíme se nebo naštvaní: Naše oči to sdělují druhému. U poloviny všech lidí existuje statisticky omezení zraku - navíc mnoho nemocí, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak or migréna ovlivňují také oči.

Struktura a funkce

Oko je často přirovnáváno k fotoaparátu a toto srovnání je také velmi užitečné pro pochopení struktury a funkce. Zvenku první věc, kterou vidíte v oku, je kosatec, který má u každého člověka jinou barvu. Novorozenci mají často modré oči a barva očí se během prvních 12 měsíců stále mění. Světlo prochází skrz kosatec do vnitřku oka, kde zasáhne oční čočku. Objektiv se sám stahuje nebo je roztahován jemným aparátem, podle toho, zda se díváme daleko nebo blízko. Tímto způsobem přenáší ostrý obraz na sítnici, která lemuje vnitřek oční bulvy. „Vidění“ na sítnici se provádí dvěma různými typy senzorických buněk zvaných fotoreceptory: kužely a tyčinky. Šišky vidí barevně, tyče černobíle. Sítnice nemá všude stejný počet tyčinek a čípků. Existuje jedna oblast nejostřejšího vidění ( žlutá skvrna, makula) s mnoha kužely a okolními oblastmi, kde je rozmazané vidění. Na jednom místě slepá skvrna, nevidíte vůbec nic, tam zrakový nerv (optický nerv) táhne ve směru k mozek, kde se pak smyslové dojmy dále zpracovávají.

Oční stížnosti

Oční nepohodlí se může objevit na vnější straně oka nebo uvnitř. Mezi běžné vnější stížnosti patří svědění nebo hořící, vodnaté, červené nebo suché oko nebo pocit, že mezi objektem uvízl cizí předmět oční víčko a spojivka nebo rohovka. Mezi další „interní“ stížnosti patří poruchy zraku od dvojitého vidění po ztrátu zraku, bolest, tlak uvnitř oka nebo pocit, že máte v oku putující úlomky.

Vyšetřovací metody

Existuje mnoho různých metod k detekci očních komplikací:

  1. Zdravotní historie
  2. Inspekce a palpace
  3. Rozmazat
  4. Oftalmoskopie
  5. Zraková ostrost a testování zorného pole
  6. Elektrofyziologická vyšetření
  7. Rentgen, ultrazvuk, počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI).

V následujícím budete s těmito vyšetřovacími metodami seznámeni podrobněji.

1. anamnéza: dotaz na anamnézu.

Všechny stížnosti lze dále zúžit položením konkrétních otázek. Například slzící oko může svědění a hořet současně, nebo se stížnosti mohou vyskytovat pouze sezónně (například v a alergie na pyl). Poruchy zraku se mohou vyskytovat společně s dalšími chorobami, například fotofobií a optikou halucinace byly popsány v migréna - a malý „mrtvice„V oku může být první varovný signál blížícího se mozkového infarktu. Tyto rozdíly ukazují lékaři, který klinický obraz je za stížnostmi.

2. Inspekce a palpace: prohlížení a palpace.

In zánět spojivekse spojivka je často viditelně červená a oko je velmi vodnaté. Zkušený lékař může pomocí špachtle převrátit svršek oční víčko, odhalující cizí těleso nebo změnu pod víkem. Vychýlení oka se kontroluje tím, že se pacient požádá, aby sledoval vyšetřujícího prst oběma očima. To může odhalit mžourající pozici. A hematom, zvýšený nitrooční tlak kvůli přílišnému množství komorové vody nebo - naštěstí zřídka - nádorům vést do oční bulvy pod napětím, což je zvláště patrné v porovnání bok po boku.

3. potřete tamponem

Při podezření na infekci vnějších vrstev oka se pomocí tamponu odebere oční tekutina, která se poté vyšetří choroboplodné zárodky v laboratoři.

4. oftalmoskopie pro hluboké vhledy.

Pro prohlížení čočky na sítnici se používá oftalmoskop - jsou viditelná malá krvácení, která se vyskytují u diabetických očí, a odtržení sítnice od zadní stěny oční bulvy.

5. zraková ostrost a testování zorného pole testy.

Kdo je nezná, tabule v ordinaci lékaře nebo v optice s mnoha písmeny nebo čísly? V závislosti na zrakové ostrosti je člověk schopen dešifrovat i nejnižší řadu - pokud ne, naznačuje to krátkozrakost nebo dalekozrakost. Testy rozpoznávání barev označují barvu slepota nebo nedostatek barevného vidění. Zorné pole je testováno s obvodem. Pacient se pevně dívá do zařízení a vidí malá světla blikající z koutku oka. Čím méně světla vidí, tím horší je jeho zorné pole - jako u glaukom. Představte si následky poškození zorného pole při řízení automobilu!

6. elektrofyziologická vyšetření

Lze měřit aktivitu očních svalů a také sítnice - malými elektrodami připojenými k oku v koutku oka nebo jako kontaktní čočka.

7. rentgen, ultrazvuk, počítačová tomografie a magnetická rezonance.

Zobrazovací techniky se používají, pokud se jedná o nádor nebo zánět je podezřelý uvnitř oka - zejména po dopravních nehodách je třeba objasnit, zda kostní okraj oční bulvy je stále neporušený. Kromě infekcí spojivka, které se mohou vyskytovat ve všech věkových skupinách, jsou u některých onemocnění oční choroby častější dětství, zatímco jiné, které jsou způsobeny opotřebením nebo chronickými onemocněními celého lidského systému, se vyskytují u dospělých. Poranění oka, například ty, které jsou způsobeny autonehodami nebo když se něco dostane do očí hrou nebo prací, nesouvisí s věkem.

Oční stížnosti u dětí

Běžné je společné zapojení ve formě zánět spojivek s mnoha dětské nemoci (spalničky, zarděnky, plané neštovice) nebo slzící oko se seno horečka. Oči by měly být také zkontrolovány v případě dlouhodobého působení sinusitida z důvodu blízkosti k nos. Strabismus je oční vychýlení, ke kterému obvykle dochází na začátku dětství a lze je úspěšně léčit. Vzácné, ale maligní retinoblastom-typ rakovina k tomu dochází na začátku dětství-musí být odstraněny co nejdříve.

Oční stížnosti u dospělých

Mnoho nemocí, které poškozují celý organismus, postihuje také oko. Typický důsledek cukrovka je diabetické poškození sítnice (retinopatie) - sítnice je také ovlivněna vysoký krevní tlak, a hypertenze také podporuje rozvoj glaukom (také nazývaný glaukom). S přibývajícím věkem se pružnost oční čočky snižuje. Je méně schopný přizpůsobit se vidění na blízko nebo na dálku - a čtení brýle jsou potřeba. Zakalení čočky, které se může vyvinout v a šedý zákal, je také běžné. V takovém případě se zrak postupně zhoršuje až do šedý zákal chirurgický zákrok, který je relativně neškodný, se stává nezbytným. Další příčinou zhoršení zraku může být věk makulární degenerace, běžné, ale málo známé onemocnění sítnice, které může vést na slepota. Oční příznaky jsou také běžné u migréna: citlivost na světlo a záblesky nebo kroužky před očima nejsou neobvyklé.

Pravidelně navštěvujte lékaře

Mnoho očních chorob by se dalo lépe léčit, kdyby každý uvažoval o návštěvě oční lékař jako každoroční samozřejmost a nenavštívil ho, až když se objevily příznaky. Kromě předepisování brýle or kontaktní čočky, lékař může kompenzovat vadné vidění laserovou korekcí nebo implantátem. O tom, zda lze operaci provést ambulantně nebo lůžkově, se rozhoduje individuálně. Samozřejmě pro každou nemoc existuje speciální postup s léčbou nebo chirurgickým zákrokem - ten najdete u příslušné nemoci. Mnoho tipů nabízí také Německá asociace pro nevidomé a slabozraké (DBSV).

Sluneční brýle chrání oči

Slunce je dobré pro duši, ale přímé sluneční světlo poškozuje naše oči. Zánět spojivky nebo rohovky jsou okamžité, katarakta a věk slepota kvůli makulární degenerace dlouhodobé důsledky. Preventivní užitečné je dobrý pár sluneční brýle. Pocit řízení v noci brýle na druhou stranu je více než diskutabilní. Pokud jsou hladiny ozonu vysoké, měli byste být při venkovních sportovních aktivitách opatrní, protože ozon dráždí oči. Pokud cvičíte, nezapomeňte si brýle - zvýšíte pouze riziko zranění. Můžete udělat něco speciálně pro uvolněné a krásné oči - zvláště po práci na obrazovce budou vaše oči potěšeny další částí pozornosti. Když myslíme na potraviny obsahující vitamín Mnozí z nás si okamžitě pomyslí na mrkev - ale existují i ​​jiná jídla, jako je tuňák, hlávkový salát a mléko, které obsahují vitamin a jeho příbuzní, jako je lutein.