Pásový opar na obličeji: Příčiny, průběh, prognóza

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Infekce virem varicella zoster, propuknutí onemocnění po přežití infekce planými neštovicemi
 • Příznaky: bolest, kožní vyrážka, zánět, narušení nebo poškození funkce očí a uší
 • Diagnóza: Na základě vzhledu a fyzikálního vyšetření, v případě potřeby PCR testu nebo buněčné kultury
 • Léčba: Ošetřující masti na vyrážky, léky proti bolesti, antivirotika, v případě potřeby antibiotika
 • Průběh a prognóza: Obvykle se dobře hojí. Možné nevzhledné jizvy, někdy přetrvávající bolest v rámci postzosterické neuralgie
 • Prevence: Očkování proti pásovému oparu

Co je pásový opar na obličeji?

Pásový opar na obličeji, známý také jako obličejový pásový opar, je způsoben infekcí virem varicella zoster (VZV), stejně jako běžné pásové opary. Jako „pozůstatek“ již překonané infekce planými neštovicemi zůstávají viry v těle a někdy o mnoho let později způsobují pásový opar (herpes zoster).

Zvláštností tohoto projevu je, že může nést vyšší riziko závažných komplikací, protože pásový opar na obličeji ohrožuje i zrakové a sluchové nervy.

Je pásový opar na obličeji nakažlivý?

Další informace o infekci, příčinách a rizikových faktorech naleznete v hlavním článku o pásovém oparu.

Jak se pásový opar projevuje na obličeji?

Stejně jako u jiných forem pásového oparu, pásový opar obvykle způsobuje bolest a typickou kožní vyrážku na hlavě. Objevuje se například na chlupaté pokožce hlavy, na čele a nose nebo na krku. Existují však i případy pásového oparu bez vyrážky.

Kvůli mnoha citlivým strukturám v oblasti hlavy může pásový opar na obličeji vést k vážným sekundárním problémům. To platí zejména v případě, že je imunitní systém pacienta oslaben. Pásový opar na obličeji je zvláště problematický, pokud postihuje oko nebo ucho:

Oční pásový opar (zoster ophthalmicus)

Oko je velmi citlivý orgán, a proto je náchylné k pásovému oparu. V zásadě je možné, že pásový opar na obličeji postihne jakoukoli strukturu oka. Možnými důsledky jsou např

 • Zánět spojivek (konjunktivitida)
 • Zánět skléry oka (skleritida): Porcelánově bílá skléra tvoří vnější vrstvu stěny oční bulvy (vnější kůži oka).
 • Zánět rohovky oka (keratitida): Průsvitná rohovka je část vnější kůže oka, která leží nad zornicí.
 • Sekundární glaukom: Nebezpečné zvýšení nitroočního tlaku (glaukom) v důsledku uveitidy.
 • Poškození sítnice a/nebo zrakového nervu: V těžkých případech vede tato komplikace k trvalé slepotě.

Pásový opar na uchu (zoster oticus)

Pásový opar na obličeji někdy postihuje i ucho nebo jeho nervové struktury. Možné příznaky zde jsou

 • Poruchy sluchu při postižení akustického nervu
 • Poruchy rovnováhy při postižení vestibulárního nervu
 • Obrna obličeje při zánětu lícního nervu: Tento nerv zásobuje mimo jiné svaly v obličeji a probíhá po úsecích v oblasti středního a vnitřního ucha. Ochrnutí lícního nervu se nazývá obrna lícního nervu.

Jak se pásový opar na obličeji diagnostikuje?

Při podezření na pásový opar na obličeji je tím správným kontaktem rodinný lékař nebo v případě postižení oka oční lékař, stejně jako ušní, nosní a krční specialista v případě ušních potíží. Dokážou rozpoznat pásový opar na obličeji podle jeho typických vlastností a možných následků, jako je zánět oka a ucha.

K nepochybné diagnóze pásového oparu pomáhá po fyzikálním vyšetření PCR test nebo buněčná kultura, které se provádějí nebo vytvářejí na základě stěru z rány.

Jak se pásový opar na obličeji léčí?

V případě, že se v důsledku pásového oparu na obličeji rozvinou komplikace jako záněty ucha a očí, léčí se i ty, například antibiotiky.

Podrobné informace o léčbě pásového oparu naleznete v článku Pásový opar – léčba.

Jak postupuje pásový opar na obličeji?

Ve většině případů pásový opar na obličeji po překonání infekce zmizí. Hrozí však komplikace a následné škody.

Obecně platí, že pásový opar na hlavě zvyšuje riziko vzniku postzosterické neuralgie. To znamená, že bolest přetrvává i po odeznění vyrážky, někdy i roky. V případě pásového oparu na obličeji je za tuto přetrvávající bolest obvykle zodpovědný trojklanný nerv. To je také označováno jako neuralgie trojklaného nervu.

Jizvy se také příležitostně tvoří v důsledku pásového oparu. Obličej a krk jsou pro to zvláště nepříznivé oblasti. Na rozdíl od planých neštovic se jizvy po pásovém oparu vyvinou i bez poškrábání kožních puchýřů. Často jim proto nelze zabránit. Čím dříve je však pásový opar na obličeji ošetřen odborně, tím nižší je riziko jizev.

Jak lze pásovému oparu na obličeji předejít?

Pro více informací o očkování proti pásovému oparu si přečtěte článek o očkování proti pásovému oparu.