Falešné léky: Jak rozpoznat podvod

Nebezpečné kopie

Imitace tablet a kapslí mohou obsahovat nejrůznější věci: Může být příliš mnoho, příliš málo nebo vůbec žádná účinná látka. V nejhorším případě obsahují kopie léku toxické přísady, které způsobují onemocnění lidí a neuzdravují je.

Jaké padělky existují?

V případě napodobeniny drogy odborníci hovoří o totálním padělku. Existují však i další typy podvodů, které nejsou méně nebezpečné:

  • Správný lék může být ve špatném obalu (nebo naopak). Například léky na vysoký krevní tlak mohou být v balení pro léky na snížení cholesterolu.
  • Příbalové letáky mohou chybět, mohou být neúplné nebo napsané v cizím jazyce.
  • Množství účinné látky se může lišit v porovnání s potiskem přípravku (např. pouze 20 mg tablety v 50 mg balení).

Lukrativnější než obchod s drogami

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) odhadují, že v průmyslových zemích (Evropská unie, USA, Austrálie, Kanada, Japonsko atd.) je padělaných méně než jedno procento léků. Zcela odlišná je situace v méně industrializovaných zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kde se podíl padělaných léků odhaduje mezi 10 a 30 procenty.

Kočka a myš

Vlády, a zejména farmaceutické společnosti, mají zájem na omezení obchodu s padělanými léky. WHO zřídila vlastní pracovní skupinu International Medical Products Anti-Counterfeiting Taskforce (IMPACT). Úřady nyní ukládají přísné tresty – dokonce i lidem, kteří si padělky objednali, ať už vědomě, nebo ne.

Jak se mohou pacienti chránit

Sami pacienti prakticky nemají šanci dobře vyrobenou napodobeninu odhalit, uzavírá Světová zdravotnická organizace. Ani prověření odborníci by to nedokázali spolehlivě.

Spotřebitelé by však měli věnovat pozornost některým charakteristikám:

  • Obal by měl mít sériové číslo (případně jako strojově čitelný čárový kód) a datum spotřeby.
  • V žádném případě nepoužívejte volně balené léky nebo blistrová balení bez vnějšího obalu.

Při objednávání léků přes internet se doporučuje zvláštní opatrnost. Podle náhodného vzorku WHO je více než polovina produktů zaslaných prostřednictvím nevyzkoušených internetových lékáren padělky. V Německu vede Německý institut pro lékařskou dokumentaci a informace (DIMDI*) seznam všech schválených lékáren na zásilkový prodej.