Strach z porodu: Co můžete dělat

Nejistota nebo strach z porodu

U prvního dítěte je vše nové – rostoucí obvod břicha, těhotenské nepohodlí, první kopance miminka a pak samozřejmě průběh porodu. Nejistota nebo strach z porodu jsou velmi pochopitelné. Příbuzní, přátelé, knihy, internet, ale i gynekologové a porodní asistentky dokážou odpovědět na mnoho otázek, ale ne vždy těhotnou ženu strachu zcela zbavit.

Čeho se bojíš?

Ženy před porodem často sužují různé obavy: Jak silná bude bolest? Jak dlouho bude doručení trvat? Co když dítě není zdravé? Váš lékař může obvykle zmírnit většinu tohoto strachu během vašich prohlídek, když zjistí, že dítě poskakuje ve vašem břiše a vyvíjí se normálně. Vaše vlastní zdraví je také u svého lékaře v dobrých rukou. Pokud si stále nejste jisti: Nebojte se kontaktovat svého lékaře nebo porodní asistentku a říct jim o svých obavách!

Strach z porodu a bolesti

Jak bolestivý porod je, nelze předvídat a liší se žena od ženy. Existuje však několik metod úlevy od úzkosti a bolesti.

Svalová relaxace

Akupunktura

Strach z porodu lze často zmírnit akupunkturou. Umístěním jemných jehlic na určité body na kůži by se měl rozbít koloběh strachu, napětí a bolesti – ale samozřejmě pouze v případě, že se jehel nebojíte. Informujte se o možnosti využití akupunktury při porodu ještě v těhotenství.

TENS

Přístroj TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace) pracuje s malými elektrickými impulsy, které působí na svaly zad. Jedná se o potlačení signálů bolesti z dělohy a pánevní oblasti. Požádejte svého lékaře nebo porodní asistentku o další informace.

Antispasmodické léky

K úlevě od bolesti mohou být také podávány antikonvulzivní léky. Na velmi silnou bolest jsou však nedostatečné.

PDA ke zmírnění bolesti

Strach z porodu a bolest s ním spojená může vést k začarovanému kruhu: Ženy jsou ze strachu napjaté a stažené, což obvykle zhoršuje porodní bolesti – a pak zvyšuje úzkost z příští kontrakce.

Psychosomatická příprava proti strachu z porodu

Od doby, kdy byla v letech 1965 až 1975 v porodnictví zaveden termín „perinatální medicína“, se mnohé změnilo. Od té doby je bezpečnost, která je pro matku a dítě prvořadá, stále více spojena s emocionálním prožíváním porodního procesu. To zahrnuje poskytování přesných informací nastávajícím rodičům o všech procesech spojených s těhotenstvím a porodem. Do centra pozornosti se dostaly i psychologické aspekty porodní zkušenosti.

Těhotné ženy mohou například provádět autogenní trénink, gymnastiku a plavání a psychologické rozhovory, aby se připravily na porod a snížily úzkost. V porodnických poradnách je dnes již samozřejmostí individualizovaná péče. K bezpečnosti a snížení úzkosti přispívá také přítomnost osoby, které důvěřujeme – obvykle otce dítěte. Ukázalo se, že užívání léků proti bolesti je menší, pokud není žena při porodu ponechána svému osudu.

Psychologická pomoc při strachu z porodu