Fekální inkontinence: příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Zhoršující se svalstvo svěrače a pánevního dna, spouštěné mimo jiné přibývajícím věkem, nemocí (např. mrtvice) nebo úrazem (např. natržení hráze po porodu).
 • Léčba: Lékař léčí fekální inkontinenci v závislosti na příčině. Léky zahrnují léky, biofeedback a fyzioterapii, změnu stravy nebo anální tampony. V těžkých případech je nutná operace.
 • Popis: Při fekální inkontinenci ztrácejí postižení jedinci schopnost zadržovat střevní obsah i střevní plyny.
 • Diagnostika: diskuse s lékařem (např. o chování střev), fyzikální vyšetření svěrače a rekta (např. kolonoskopie, ultrazvukové vyšetření, manometrie análního svěrače, defekografie).
 • Průběh: Prognóza se značně liší a závisí na příčině i věku postiženého jedince. Kvalitu života lze v mnoha případech výrazně zlepšit vhodnými terapiemi.

Jaké jsou příčiny fekální inkontinence?

Evakuace střeva je složitý proces zahrnující několik oblastí střeva. Takzvaný kontinenční orgán „anorektum“ (svěrač) uzavírá řitní otvor. Umožňuje kontrolovaně zadržet nebo vypudit pohyby střev a střevní plyny (kontinence). Orgán kontinence se skládá z rekta (= poslední úsek střeva), jako rezervoáru pro stolici, a svěrače (= svěrače), který obklopuje anální kanál.

Pokud se jedna nebo obě složky v průběhu života poškodí v důsledku nemocí, malformací nebo zranění, může dojít k fekální inkontinenci. Vzácně je inkontinence střev vrozená, například v důsledku malformací.

Přehled nejdůležitějších příčin fekální inkontinence:

Slabé svaly svěrače a pánevního dna ve stáří.

Perineální slza po porodu

Ženy jsou často postiženy fekální inkontinencí po vaginálním porodu. V tomto případě se při tlačných kontrakcích často nepozorovaně trhá svěračový sval (perineální trhlina), což později vede k nepohodlí. Střevní inkontinence může také nastat v důsledku análního chirurgického zákroku, při kterém je zraněn svěrač.

Rektální prolaps

Rektální prolaps (rektální prolaps) také za určitých okolností způsobuje fekální inkontinenci. To je, když se konečník posune ze své původní polohy a vyčnívá z řitního otvoru (často při pevných stolicích). Nejčastěji pokročilé hemoroidy (3. až 4. stupeň) spouštějí rektální prolaps.

Neurologické choroby

Dalším možným spouštěčem je nepohodlí v páteři nebo při poškození pánevních nervů po vaginálním porodu. Stejně tak těhotenství v některých případech způsobuje oslabení svalů pánevního dna. Zejména v období krátce před porodem se pak u některých žen objevuje nežádoucí výtok plynatosti nebo stolice.

Průjem

Při průjmových onemocněních může řídká stolice i u jinak zdravých lidí přetížit svěračový sval a způsobit, že postižení jedinci nejsou schopni stolici udržet. Příčinou průjmu jsou často infekce, otrava jídlem, potravinová intolerance (např. intolerance laktózy) a méně často chronická střevní onemocnění (např. Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida).

Zácpa

Vodnatá stolice je obvykle obtížně kontrolovatelná a v důsledku toho vytéká v kapkách. Lidé se zácpou navíc často příliš tlačí, aby vyprázdnili střevo. To může vést k přetažení nebo poranění svěrače, což dále podporuje fekální inkontinenci.

Konstrikce střeva v důsledku nádoru nebo chirurgického zákroku

Pokud je střevo zúženo nádorem nebo je-li rektum chirurgicky zmenšeno (např. po odstranění nádoru nebo análních píštělí), může následně dojít k fekální inkontinenci.

Obezita

Těžká nadváha (obezita) podporuje ochablé svaly pánevního dna a tím mimo jiné i fekální inkontinenci.

Léky

V některých případech některé léky vedou k fekální inkontinenci. Patří sem laxativa (např. petrolej), antidepresiva a léky na Parkinsonovu chorobu.

Duševní poruchy

Co lze dělat s fekální inkontinencí?

Lékař léčí fekální inkontinenci v závislosti na příčině. Zpočátku se většinou spoléhá na nechirurgické (konzervativní) terapie. Patří mezi ně léky, trénink svalů pánevního dna, biofeedback nebo změna jídelníčku. Ve většině případů již tato opatření přinášejí dobré výsledky.

Pokud jsou příčinou příznaků základní onemocnění, jako je chronické zánětlivé onemocnění střev, lékař je nejprve léčí, aby následně napravil poškození svěrače.

V těžkých případech fekální inkontinence nebo pokud nechirurgická opatření nepřinášejí požadovaný úspěch, je nutná operace.

Školení pánevního dna

Cvičení pro fekální inkontinenci

K posílení pánevního dna a svalů svěrače pomáhají specifické cviky. Tímto způsobem můžete zlepšit kontrolu nad větrem a stolicí a zabránit fekální inkontinenci.

Cvičení v poloze na zádech

 • Lehněte si na záda na rovný povrch.
 • Natáhněte nohy paralelně a napněte hýždě spolu se svěračem (stiskněte!).
 • Držte napětí po dobu tří sekund při výdechu a poté uvolněte svaly při nádechu.
 • Cvik opakujte jednou s nataženýma a zkříženýma nohama a jednou s nohama nahoře (pokrčená kolena, spodní část chodidel na podlaze).

Cvičte vsedě

 • Posaďte se na židli.
 • Nakloňte horní část těla mírně dopředu.
 • Položte obě nohy vedle sebe a první cvik (cvik vleže) proveďte vsedě.
 • Nyní přitiskněte obě paty k sobě a zároveň tlačte kolena od sebe.

Cvičení v poloze na břiše

 • Lehněte si na rovnou plochu v poloze na břiše.
 • Stiskněte paty k sobě a zároveň tlačte kolena od sebe.
 • Zatněte při tom hýžďové svaly.

Cvičte ve stoje

 • Stát zpříma.
 • Napněte svěrače spolu s hýžďovými svaly.
 • Držte napětí po dobu tří sekund při výdechu a poté uvolněte svaly při nádechu.
 • Cvičení opakujte při chůzi.

Cvičení v každodenním životě

 • V běžném životě (např. čekání na červenou, ranní čištění zubů, jízda autem, v kanceláři) zkuste na pár sekund napnout hýždě a svěrač. Udržujte napětí co nejdéle.

Nejlepší je provádět tyto cviky pravidelně (asi deset opakování na cvik dvakrát denně).

Strava

Bobtnající potraviny, jako je psyllium namočené ve vodě, také zvětšují objem stolice, což normalizuje konzistenci stolice. Rýže, nastrouhané jablko nebo rozmačkané banány rovněž pomáhají střevům regulovat pohyby střev.

Na druhou stranu by se lidé s fekální inkontinencí měli vyhýbat potravinám, které dráždí střeva, jako je káva, alkohol a nadýmavá jídla (např. fazole, zelí, sycené nápoje).

Deník stolice vám může pomoci získat lepší představu o tom, které potraviny a návyky podporují vaši kontinenci nebo zhoršují příznaky.

Správné vyprazdňování

Při odchodu do koupelny je důležité dbát na správné vyprazdňování. Mějte na paměti následující:

 • Na záchod jděte jen tehdy, když máte nutkání na stolici.
 • Při stolici příliš netlačte.
 • Neseďte na záchodě příliš dlouho (ne déle než tři minuty, žádné čtení novin).

AIDS

Biofeedback

K lepšímu vnímání pánevního dna a samotného napětí svěrače může jako doplněk pomoci využití biofeedbacku. Za tímto účelem umístí lékař do análního kanálu sondou malý balónek, který musí pacient stlačit svými svěračovými svaly.

Zařízení indikuje vizuálními nebo akustickými signály, když pacient zmáčkne míč. Udává také, jak silná je kontrakce análních svalů. Biofeedback trénink probíhá podle individuálně stanoveného cvičebního plánu, který vypracuje lékař. K reaktivaci pánevního dna obvykle stačí jen několik sezení (asi šest až deset) a postižení poté pokračují ve cvičení (bez přístroje) doma.

Elektrostimulace

V případě zánětu konečníku se použití biofeedbacku a elektrostimulace nedoporučuje, protože dochází k dalšímu dráždění střevní stěny.

Léky

K léčbě fekální inkontinence lze použít různé léky. V závislosti na požadovaném účinku může lékař předepsat buď laxativa (laxativa) nebo léky, které inhibují činnost střev (inhibitory motility).

Aby zabránil překvapivému výtoku stolice, předepisuje laxativa, která stimulují tlusté střevo k vypuzení stolice. Kromě toho mohou být použity mírné laxativní čípky nebo klystýry (klystýry) ke specifickému vyprázdnění střeva v požadovanou dobu.

Inhibitory motility, jako je účinná látka loperamid, způsobují zpomalení transportu potravy střevem. Stolice houstne a pacient musí méně často chodit na toaletu.

Chirurgie

Operaci v oblasti pánevního dna by měl v ideálním případě provádět specializovaný lékař (proktolog) v chirurgickém centru specializovaném na tuto oblast.

Operace na svěračovém svalu

Nejčastější metodou používanou u fekální inkontinence je operace, při které lékař maximálně obnoví svěračový sval. K tomu lékař sešívá svěračový sval po zranění nebo natržení. Operaci provádí přes řitní otvor, tedy bez břišního řezu, a proto není pro pacienta příliš stresující.

Pokud je svěrač vážně poškozen, lékař jej často nahradí implantátem získaným z těla (obvykle svalem ze stehna), nazývaným také gracilisplastika. V některých případech lékař používá netělesný umělý svěrač nebo plastový anální pásek.

Střevní kardiostimulátor (stimulace sakrálního nervu)

Metoda je vhodná zejména pro osoby, jejichž fekální inkontinence je způsobena neurologickou poruchou. Zákrok v narkóze trvá asi 40 minut a obvykle vyžaduje krátký pobyt v nemocnici.

Operace prolapsu

V případě prolapsu konečníku lékař fixuje pomocí plastové síťky konečník ke křížové kosti v malé pánvi. Tuto operaci lékař obvykle provádí při laparoskopii přes břišní stěnu pomocí endoskopu. Jedná se také o drobný zákrok, který nevyžaduje velký břišní řez.

Po zákroku obvykle následuje čtyř až pětidenní pobyt v nemocnici.

Injekce s „objemovými látkami

Účinek objemových prostředků však často trvá jen krátkou dobu a je nutné jej opakovat. Protože jsou možné i alergické reakce na látky, provádí se tato terapie pouze ve výjimečných případech fekální inkontinence.

Vývod z umělého střeva

Pokud všechny léčebné možnosti selžou, lékař ve vzácných případech vytvoří umělý vývod střeva (stomii), který pak může znovu voperovat. V tomto případě lékař spojuje část tlustého střeva s břišní stěnou. Vznikne tak otvor, ke kterému se připevní sáček pro vyprazdňování. K tomuto postupu by však mělo dojít pouze po pečlivém zvážení.

Pro trvalou léčbu jsou obvykle nezbytná nechirurgická opatření pro podporu po operaci.

Co je fekální inkontinence?

Fekální inkontinence není nemoc sama o sobě, ale vyskytuje se jako příznak různých onemocnění. V závislosti na závažnosti může být rozdělena do tří stupňů závažnosti:

Stupeň 1: Spodní prádlo je často znečištěné a střevní plyny nekontrolovaně unikají.

2. stupeň: Spodní prádlo je často znečištěné, nekontrolovatelně unikají střevní plyny a postižený ztrácí tekutou stolici.

3. stupeň: Postižený již nemá kontrolu nad tím, kdy a kde vyměšuje tekutou a pevnou stolici a umožňuje únik střevních plynů.

Kdo je konkrétně postižen?

Obecně platí, že fekální inkontinence může postihnout lidi jakékoli věkové skupiny. Fekální inkontinencí trpí asi jedno až tři procenta populace na celém světě. V Německu je postiženo asi 800,000 XNUMX lidí. Počet postižených starších lidí je mnohem vyšší než u mladších lidí.

Psychický stres s fekální inkontinencí

Lidé s fekální inkontinencí mají obvykle velmi vysokou míru utrpení, protože doba ztráty stolice je nepředvídatelná. To je u postižených často spojeno se studem a velkým psychickým stresem. Lidé s fekální inkontinencí se kvůli strachu z toho, že se na veřejnosti dostanou do nepříjemné situace, často stáhnou.

Raději zůstávají doma, odmítají pozvání, nechodí na akce ani do restaurací a ze studu nesdělují své zážitky svému okolí (např. rodině, přátelům). Obvykle těžce trpí sociální izolací.

Lidé s fekální inkontinencí si často netroufají probrat svůj problém se svým lékařem. Pomoc lékaře a různé terapie i četné pomůcky jsou však jistě k dispozici. V mnoha případech je fekální inkontinence snadno léčitelná, což pacientům obvykle umožňuje vést normální každodenní život navzdory střevní inkontinenci.

Jak stanoví lékař diagnózu?

Při prvních déletrvajících obtížích s kontrolou stolice (např. když nadýmání mimovolně unikne) je důležité včas vyhledat lékaře.

Který lékař konzultovat diagnózu se liší v závislosti na příčině. Může to být buď rodinný lékař, gynekolog, urolog nebo rektální specialista (proktolog). Platí: čím dříve lékaře kontaktujete, tím dříve vám může pomoci a v lepším případě odstranit příznaky.

Promluvte si s lékařem

Lékař nejprve podrobně popovídá s pacientem a odebere anamnézu. Mimo jiné se ptá na příznaky a pohyby střev.

Lékaři doporučují vést si deník návyků na toaletu asi dva týdny před návštěvou lékaře:

 • Kolikrát denně máte stolici?
 • @ Jak často musíte spěchat, abyste se dostali na záchod včas?
 • Jak často stolice nekontrolovatelně odchází, aniž byste to cítili?
 • Nosíte vložky/plenky?
 • Máte špinavé spodní prádlo nebo vložky?
 • Brání vám vaše fekální inkontinence ve vykonávání běžných denních činností, jako je odchod z domova nebo nákup?
 • Jakou konzistenci má vaše stolice? Převážně pevné, měkké, tekuté?

Upřímná diskuse se svým lékařem je prvním krokem k nalezení příčiny vašich příznaků a vede dlouhou cestu k nalezení správné léčby.

Cesta k objasnění často trvá dlouho. Mnoho postižených odmítá na toto téma hovořit ze studu a strachu. Nebojte se ale svěřit svému lékaři. Je tu, aby vám pomohl a vhodnou léčbou zlepšil kvalitu vašeho života.

Vyšetření

K posouzení svěrače a konečníku je lékař jemně nahmatá. Ten mimo jiné zjišťuje míru napětí svěrače v klidu a při jeho vědomé kontrakci. Pokud je to nutné, lékař pomocí palpace zjistí, zda jsou přítomny polypy nebo nádory.

Další vyšetření

Poté lékař provede rektoskopii (vyšetření konečníku) a kolonoskopii (vyšetření tlustého střeva). To mu umožňuje vyloučit nádory jako (vzácnou) příčinu fekální inkontinence.

Poté následují další vyšetření k posouzení funkce svěrače. U tzv. sfinkterové manometrie (anorektální manometrie) lékař měří hodnoty tlaku v análním kanálu pomocí malé sondy (měřicí katetr). Anální vyšetření ultrazvukem (endosonografie) také poskytuje lékaři informace o tom, zda nedošlo k poranění svěrače, například po porodu nebo operaci.

V případě potřeby lékař použije zobrazovací techniky, jako je počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), aby vytvořil řezy svěračem a pánevním dnem.

Je fekální inkontinence léčitelná?

Prognóza fekální inkontinence se u každého člověka liší. Průběh ovlivňuje jak příčina, tak věk postiženého. Vhodné terapie však často zmírňují příznaky a výrazně zlepšují kvalitu života. Ne vždy je však možné úplně obnovit kontrolu střev.

Jak lze zabránit fekální inkontinenci?

Specificky zabránit fekální inkontinenci není možné ve všech případech. Existují však některá opatření, která můžete přijmout, abyste riziko výrazně snížili:

 • Cvičit pravidělně.
 • Posilujte svaly pánevního dna (např. tréninkem pánevního dna nebo specifickými cviky).
 • Vyvarujte se přetření
 • Zdržet se konzumace nadýmavých potravin (např. fazole, zelí, sycené nápoje).
 • Dostatečně pijte (alespoň dva litry tekutin denně).
 • Ujistěte se, že máte pravidelné vyprazdňování.