Pocit plnosti: příčiny, terapie, domácí léčba

Stručné shrnutí

 • Co je plnost? Pocit plného břicha.
 • Příčiny: příliš bohaté, tučné, sladké a/nebo uspěchané jídlo, těhotenství, onemocnění trávicího traktu (např. zánět žaludku, podrážděný žaludek, dráždivé střevo, žaludeční vřed, potravinová intolerance, akutní hepatitida, žlučové kameny), slabost pravého srdce, antibiotika.
 • Pocit plnosti – co dělat? Častý nebo neustálý pocit plnosti by měl objasnit lékař – zvláště pokud je nevysvětlitelný (např. objevuje se i po malých jídlech) a/nebo je doprovázen jinými obtížemi (např. nevolnost, zvracení, hubnutí).
 • Terapie: Léčba základních onemocnění, která způsobují pocit plnosti (léky, chirurgické zákroky atd.), v případě potřeby symptomatická terapie (např. deflačními nebo zažívacími prostředky).
 • Domácí léky a tipy: např. vyhýbejte se jídlům, která jsou příliš sytá, příliš tučná a příliš sladká, jezte pomalu a nemluvte příliš stranou, vyhýbejte se stresu, relaxačním metodám, cvičení, léčivým bylinkovým čajům (např. kmín, fenykl, máta peprná ), tepelné procedury, masáže

Nadýmání: Příčiny

V mnoha případech má nadýmání neškodné příčiny. Někdy za to může například velké, vydatné jídlo nebo zbrklé hltání jídla. Nadýmání během těhotenství také není neobvyklé a není důvodem k obavám.

Nepříjemný pocit plného břicha však může být příznakem nemoci.

Akutní pocit plnosti po jídle obecně jen naznačuje, že jste přetížili trávicí trakt. Bohatá a tučná jídla, jako je vídeňský řízek s hranolky nebo vepřová pečeně se smetanovou omáčkou, znamenají spoustu práce pro žaludek a střeva. To se často projevuje nepříjemným tlakem v horní části břicha a pocitem plnosti.

Sladkosti, jako je velký kus schwarzwaldského dortu, mohou také přetížit trávicí trakt.

Výzvou pro naše zažívání jsou také nadýmavá jídla, jako jsou luštěniny, zelí, okurky, cibule a čerstvý chléb, a také nápoje sycené oxidem uhličitým: Zvyšují obsah plynů v trávicím traktu, přičemž plyny jsou zachyceny v malých bublinkách v trávicí dřeni.

Totéž se děje se zbrklým jídlem a živou konverzací při jídle (polykání vzduchu!). Velké množství plynů v trávicím traktu se často projevuje přechodným nadýmáním a plynatostí.

Nadýmání během těhotenství

Rostoucí dítě v břiše tlačí nahoru proti žaludku. Mnoho nastávajících maminek se proto i po malých jídlech cítí syté až po okraj (navíc: žaludek tlačený nahoru tlačí na plíce, proto jsou těhotné ženy často zadýchané).

Pocit plnosti jako příznak nemoci

Častý nebo neustálý pocit plnosti je někdy způsoben onemocněním v různých oblastech orgánů:

Nemoci v oblasti žaludku

 • Podrážděný žaludek: projevuje se např. předčasným pocitem sytosti a plnosti i po velmi malém jídle. Příznaky se často objevují ve stresových situacích nebo po nich.
 • Gastritida: Bolest, tlak a pocit plnosti v horní části břicha, nevolnost a případně zvracení mohou signalizovat akutní gastritidu. Chronická gastritida nevykazuje žádné nebo jen málo příznaků.
 • Žaludeční vřed: Mezi typické příznaky patří tlak v žaludku nebo v horní části břicha, pálivá nebo sondující bolest a plnost v horní části břicha, nevolnost a někdy zvracení. Zvyšují se ihned po jídle.
 • Rakovina žaludku: Zejména zpočátku příznaky připomínají zánět žaludku. Kromě toho existuje akutní averze k některým potravinám (například k masu) a také k hubnutí.
 • Gastroparéza (= ochablá paralýza motility žaludku): V tomto případě se dužina potravy uvolňuje do střeva pomaleji, což kromě jiných příznaků vyvolává pocit plnosti. Gastroparéza je obvykle způsobena poškozením nervů při cukrovce (diabetická neuropatie).

Nemoci jater, žlučníku a slinivky břišní

 • Žlučové kameny: Pokud se příznaky objeví, jsou to často nespecifické příznaky v horní části břicha, jako je bolest, pocit tlaku a plnosti, plynatost a říhání. V těžších případech se objevují silné křečovité bolesti ve střední a horní části břicha (biliární kolika).
 • Chronická pankreatitida: chronicky zanícená slinivka vylučuje méně trávicích enzymů, což zhoršuje využití potravy. Možným následkem je nadýmání a mastná, páchnoucí stolice.

Nemoci střeva

 • Syndrom dráždivého tračníku: Příznaky jsou různé – zácpa a/nebo průjem, plynatost, nadýmání, ztráta chuti k jídlu a tupé, tlakové nebo křečovité bolesti břicha se často vyskytují v různé míře.
 • Potravinová intolerance: nadýmání je jedním z možných příznaků např. intolerance laktózy, získané intolerance fruktózy a intolerance lepku (celiakie).
 • Přemnožení bakterií v tenkém střevě: Neobvykle vysoká hustota bakterií v tenkém střevě způsobuje nadýmání, plynatost, bolesti břicha a páchnoucí průjem. Možné příčiny: např. cukrovka, hypotyreóza, některé střevní operace.
 • Střevní infekce: někdy je pocit plnosti způsoben infekcí střeva plísněmi nebo Giardia lamblia (giardiasis).

Mezi možné spouštěče střevní atonie patří mechanická střevní obstrukce, zánět pobřišnice, apendicitida, ledvinové kameny, akutní obstrukce střevních cév (mezenterický infarkt) a některé léky, jako jsou anticholinergika (na astma, dráždivý měchýř, demenci).

Jiné nemoci a terapie

 • Selhání pravého srdce: tato forma srdečního selhání se může projevovat příznaky včetně trávicích příznaků. Zahrnuje ztrátu chuti k jídlu, nadýmání a nevolnost, nafouklé břicho a zácpu.
 • Antibiotická terapie: To může narušit střevní flóru (celkem všechny střevní bakterie; kolonizuje hlavně tlusté střevo) tak, že se objeví příznaky, jako je nadýmání.

Nadýmání a vzduch v žaludku: psychické příčiny a vlivy

Psychika má velký vliv na náš trávicí systém. To je patrné například u gastrointestinálních poruch bez organické příčiny, jako je syndrom dráždivého tračníku a dráždivý žaludek.

Ale i u jinak zdravých lidí mohou stres a úzkost podporovat zažívací potíže, jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha nebo průjem – například zvýšením sekrece žaludeční kyseliny, zpomalením trávicí aktivity silným napětím a křečemi nebo stimulací střevní motility. .

Pocit plnosti: Terapie

Alternativně nebo jako doplněk mohou lékaři léčit nadýmání a plynatost symptomaticky. Léky s obsahem simetikonu pomáhají například proti plynatosti nebo butylskopolamin proti bolestivému „uvězněnému“ větru (vzduch ve střevě nemůže uniknout). Takové přípravky však nejsou vždy účinné nebo někdy samy způsobují nepříjemné pocity (jako je plynatost), když se používají častěji.

Zde je několik příkladů léčebných strategií v závislosti na příčině nadýmání:

Léčba podrážděného žaludku

Zde pomáhají často léky, které inhibují uvolňování žaludeční kyseliny (inhibitory protonové pumpy) a podporují gastrointestinální motilitu (prokinetika). Bylinné přípravky (fytoterapeutika) a také kmínový a mátový olej mohou zmírnit nadýmání a další příznaky.

Pokud se podaří prokázat infekci žaludečním zárodkem Helicobacter pylori, může být užitečná tzv. eradikační terapie antibiotiky.

Pokud je podrážděný žaludek provázen základním duševním onemocněním, jako je úzkostná porucha nebo deprese, může ošetřující lékař předepsat vhodné léky k jeho potlačení (např. antidepresiva).

Více o různých možnostech léčby si můžete přečíst v části Léčba podrážděného žaludku.

Léčba dráždivého střeva

V případě potřeby může ošetřující lékař předepsat i léky, např. proti průjmu (např. loperamid) nebo proti plynatosti (např. simetikon). Probiotika – živé „dobré“ střevní bakterie (např. bakterie mléčného kvašení) přijímané ústy, které podporují zdravou střevní mikroflóru – jsou vhodná i pro zmírnění nadýmání a plynatosti.

Někdy také antidepresiva pomáhají při syndromu dráždivého tračníku k úlevě od bolestí břicha, nadýmání a průjmu – stejně jako všech doprovodných poruch spánku, úzkosti a deprese. Některým pacientům prospívá také psychoterapie, kognitivně behaviorální terapie nebo hypnoterapie (hypnóza).

Přečtěte si více o tématu v části Léčba dráždivého tračníku.

Léčba gastritidy a peptického vředu

Pokud jsou důsledkem akutního zánětu žaludku pocit plnosti a další zažívací potíže, v mírných případech postačí krátkodobé omezení jídla nebo lehká dieta a také domácí léčba, jako je heřmánková kúra (viz níže).

V závažnějších případech lékaři předepisují léky, jako jsou inhibitory protonové pumpy (inhibují uvolňování žaludeční kyseliny). Můžete si přečíst více o léčbě zanícené výstelky žaludku v terapii gastritidy.

Léčba potravinové intolerance

Každý, kdo prokazatelně trpí celiakií, musí trvale dodržovat bezlepkovou dietu. Poté příznaky jako plynatost, bolesti břicha, průjem a nadýmání obvykle zmizí. Více o tomto tématu se dozvíte v části Léčba celiakie.

Pokud pociťujete příznaky jako plynatost, nadýmání a bolesti břicha v důsledku intolerance laktózy, měli byste mléko a mléčné výrobky ze svého jídelníčku vyloučit nebo je konzumovat pouze v množství, které snesete (testujte!). Totéž platí pro mnoho potravin, do kterých lze přidávat laktózu.

Pokud chcete plátek tvarohového koláče nebo pizzu, můžete předejít nadýmání, plynatosti a dalším potížím užíváním laktázových tablet. Více si o tom můžete přečíst v části Léčba intolerance laktózy.

Lidé se získanou intolerancí fruktózy by také měli konzumovat (testovat) kritické potraviny (s obsahem fruktózy) pouze v individuálně tolerovaném množství. Tuto individuální toleranci fruktózy lze zvýšit kombinací s glukózou, bílkovinami nebo tuky. Více se o tom můžete dočíst v části Léčba intolerance fruktózy.

U vzácné vrozené intolerance fruktózy je fruktóza zcela tabu.

Léčba zánětu slinivky nebo jater

Trávení lze navíc povzbudit léky s obsahem pankreatických enzymů – pomáhá to například zmírnit nadýmání a tučnou stolici. Více o těchto a dalších terapeutických opatřeních (např. operace) se dočtete v části Chronická pankreatitida – léčba.

Alkoholu se musí vyhýbat i pacienti s akutním zánětem jater. Pacienti by se po domluvě s ošetřujícím lékařem měli vyhýbat i lékům, které poškozují játra, aby se orgánu ulevilo. Léčba akutní hepatitidy navíc závisí na příčině, průběhu a závažnosti zánětu. Více se o tom můžete dozvědět v části Léčba hepatitidy.

Léčba přemnožení bakterií

Když přemnožení bakterií v tenkém střevě spustí příznaky, jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha a tuková stolice, většině pacientů pomůže 10 až 14denní léčba antibiotiky. Aby se zabránilo relapsu, ošetřující lékař může postiženým jedincům také doporučit dietu s vysokým obsahem tuku, nízkým obsahem sacharidů a vlákniny.

V případě potřeby mohou lékaři předepsat také vitamínové nebo minerální doplňky ke kompenzaci odpovídajících nedostatků. Takové nedostatky se mohou vyvinout, pokud je tenké střevo měsíce nebo roky malabsorpce.

Co ještě pomáhá proti plynatosti a nadýmání?

Výživové a behaviorální tipy

 • Vyhněte se přepychovým, příliš tučným a příliš sladkým jídlům. Zejména večer by to měla být jen malá porce a lehké jídlo.
 • Pokud je to možné, vyhněte se také potravinám, které způsobují plynatost (např. čočka, fazole, kapustová zelenina, cibule, čerstvé pečivo) a syceným nápojům, pokud máte sklony k nadýmání a plynatosti.
 • V jídle používejte koření na trávení a proti nadýmání, jako je kmín, fenykl, koriandr, bazalka, libeček, oregano nebo petržel.
 • Syrová zelenina je pro některé lidi obtížně stravitelná. Blanšírování nebo dušení zeleniny usnadňuje trávení a pomáhá předcházet plynatosti a nadýmání.
 • Jídlo nehltat, ale každé sousto dobře rozkousat a nemluvit příliš stranou. Jinak ve vašem žaludku a střevech skončí příliš mnoho vzduchu, který se pak nepříjemně projeví jako pocit plnosti a nafouknutého břicha.
 • Na nápoje nepoužívejte brčko a vyhněte se také žvýkačkám. Tím také zabráníte tomu, aby se do žaludku a střev dostalo příliš mnoho vzduchu.
 • Cvičení je obvykle dobré na nadýmání a natažený žaludek. Trávicí procházku má smysl udělat si třeba hned po jídle. Cvičení stimuluje gastrointestinální trakt, což může zabránit nadýmání a hromadění příliš velkého množství vzduchu v žaludku nebo břiše.
 • Často je nadýmání, tlak v horní části břicha, plynatost a další zažívací či žaludeční potíže způsobeny stresem. To, co pak pomáhá, jsou často cílené relaxační techniky jako autogenní trénink, jóga nebo progresivní svalová relaxace.

Léčivé rostliny

Mnoho lidí spoléhá na domácí léky na plynatost a nadýmání, založené především na léčivých rostlinách. Příklady:

 • Kmín, fenykl a máta peprná mají protikřečové a protinadýmavé účinky. Takže jako čaj jsou dobrým lékem, pokud vás trápí nadýmání nebo mírné žaludeční křeče nebo máte nafouklé horní nebo spodní břicho. V lékárně jsou i hotové přípravky na bázi těchto léčivých rostlin (např. kmínová tinktura nebo tobolky mátového oleje).
 • Zázvor je také vhodný při mírných zažívacích potížích, jako je plynatost, nadýmání a nevolnost. Stimuluje sekreci žaludeční šťávy a žluči a také střevní funkce. K tomuto účelu můžete pít zázvorový čaj nebo si vzít zázvorové kapsle z lékárny.
 • Heřmánek, se svými protizánětlivými a antispasmodickými složkami, je další osvědčenou bylinkou pro gastrointestinální potíže, jako je plynatost, nadýmání a křeče.
 • Artyčoky se doporučují při zažívacích potížích, jako je nadýmání, plynatost a nevolnost, vyvolané špatnou funkcí jater. Lze je použít například jako čaj nebo čerstvou rostlinnou šťávu.
 • Kurkuma (kurkuma) může také účinně bojovat proti zažívacím potížím, jako je nadýmání a plynatost. Použití jako čaj není příliš běžné. Účinnější jsou hotové přípravky s kurkumou jako kapsle nebo dražé.
 • Pampeliška je bylinnou medicínou doporučována při zažívacích potížích (jako je nadýmání, plynatost) – zejména v souvislosti s poruchami odtoku žluči. Často se používá jako čaj, někdy ve formě hotových přípravků.

Teplo a masáže

Teplo je v mnoha případech i blahodárným lékem na pocit plnosti a tlaku v břiše nebo při nafouklém břiše. Nejjednodušší je termofor na břicho – nebo špaldový polštářek či sáček z třešňových pecek nahřátý mezi termofory nebo v mikrovlnce.

Na nadýmání, plynatost a mírné křeče v břiše si však můžete udělat i teplý obklad nebo zábal na břicho (vlhký nebo suchý). Má relaxační, antispasmodický a analgetický účinek. Více o účinku a použití tohoto domácího léku se dočtete v článku Zábaly (obklady) a obklady.

Účinek břišního obkladu nebo obkladu lze zvýšit silou léčivých rostlin. Doporučuje se například teplý a vlhký obklad z heřmánku. Jak tento komprese vyrobit a správně použít, zjistíte zde.

Nadýmání: Kdy navštívit lékaře?

Pocit plnosti po luxusním jídle s vysokým obsahem tuku nebo cukru nebo během těhotenství obecně není důvodem k obavám. Pokud vás však trápí časté nebo neustálé nadýmání a případně i tlusté nafouklé břicho, může za tím být nemoc – zvláště pokud se příznaky objevují i ​​po malých jídlech. Totéž platí, pokud je pocit plnosti doprovázen dalšími příznaky, například bolestí žaludku nebo nevolností a zvracením. Pak byste měli jít k lékaři. Prvním kontaktním místem je rodinný lékař.

Nadýmání: vyšetření a diagnostika

Lékař nejprve v podrobném rozhovoru (anamnéze) odebere vaši anamnézu. Za tímto účelem se podrobněji zeptá na vaše stížnosti a také na váš životní styl a stravovací návyky. Může se také zeptat, zda máte nějaké již existující onemocnění, užíváte léky a/nebo jste ve velkém stresu nebo psychické zátěži.