Ženský organismus a výživa

Zdravá výživa je základním požadavkem na fyzickou a duševní pohodu i výkonnost našeho organismu. Většina lidí si je toho vědoma. Realita však často vypadá jinak: Dnešní životní styl nám dal nejen pestrou škálu jídel a nápojů, ale také chybné stravovací návyky. Kromě toho média, reklama, rodina, přátelé a v neposlední řadě naše výchova hrají roli při určování toho, po jakých potravinách sáhneme. Zejména snaha mladších žen získat nebo udržet co nejnižší „váhu“, jak je to možné vést na nezdravou stravu. Častým důsledkem je a zdraví-zdravující nedostatečné zásobování určitými živinami. Kromě toho toto chování také představuje živnou půdu pro vývoj poruch příjmu potravy.

Co je to zdravá strava?

Zdravý strava je nízkotučné vyvážené smíšené stravování bohaté na komplex sacharidy a vlákninaa přiměřená hydratace. Zajišťuje optimální přísun sacharidy, bílkoviny a tuky, vitamíny a minerály. Vyrovnaný strava by měl být složen následovně.

  • 50 až 60 procent denně kalorií od sacharidy (1 gram = 4 kcal).
  • 15 až max. 20 procent z bílkovin (1 gram = 4 kcal)
  • 25 až max. 30 procent z tuků (1 gram = 9 kcal)

V závislosti na regionu je množství tuku v strava tvoří 40 až 50 procent, někdy i více denního energetického příjmu. Není divu, že kalorická strava šetří hlavně tuky kalorií a je založen na nízkotučných výrobcích.

Nutriční požadavky žen v určitých fázích života

Výživové potřeby žen a dívek se v určitých životních obdobích liší od potřeb mužů.

Děti a dospívající

Děti a dospívající mají během fáze růstu zvýšenou potřebu energie. Potřebují 1.2 až 1.5 gramu bílkovin na kg tělesné hmotnosti denně. Kombinace Proteinů živočišného a rostlinného původu je nejlepší. Nabídka vápník, fosfor a vitamín D během růstu je pro další život zcela zásadní. Dobře fungující vápník metabolismus je stanoven v dětství. Nedostatečný příjem vápník a fosfor v mladém věku zvyšuje riziko rozvoje osteoporóza později v životě. Mladé dívky by se měly rozvíjet silně kosti a zdravé zuby. Hlavními dárci vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.

Puberta

Po první menstruaci potřebuje dívka víc železo. Železo je mnohem lépe absorbován, pokud je užíván ve formě, která je pro tělo snadno použitelná (živočišné produkty, zejména svalovina). Kromě toho některé pomocné látky, jako je vitamín C (pomerančový džus), usnadněte železo vstřebávání v zažívací trakt. Pokud není nedostatek železastačí jedno nebo dvě masová jídla týdně. Měli byste si také pamatovat na dostatečný přísun životně důležitých látek dětství a dospívání. Děti a dospívající pijí stále častěji sladké nealkoholické nápoje, zatímco konzumace mléko a ovocných šťáv klesá.

Těhotenství a kojení

Těhotné nebo kojící matky potřebují více bílkovin, vápníku, železa, tuků a voda. Nenarození a novorozenci potřebují vápník kosti a bílkoviny pro tělesné tkáně. V případě nedostatku vápníku slouží kostní materiál matky jako zdroj vápníku. Rostoucí krev objem během těhotenství vyžaduje zvýšený příjem železa. Těhotné a kojící ženy by měly jíst alespoň dvě masová jídla týdně. Potřebují také mnohem víc voda. Během těhotenstvíVíce voda je uložen v děloha a pánevní tkáně a mateřské mléko také obsahuje asi 90 procent vody. Během růstu těhotenství a laktace, ženy také potřebují určité množství tuku (nejméně 15 až 20 procent) kalorií) ve své stravě, včetně cholesterolu. Cholesterol je součástí buněčná membrána. Rostoucí organismus má vysokou míru buněčného dělení a potřebuje k tomu vhodný stavební materiál.

Menopauza

Během a po menopauzaby žena měla konzumovat nejméně 1.5 gramu vápníku (dříve je to 0.8 gramu). I 1 litr čerstvého mléko obsahuje 1.2 gramu tohoto minerálu. Ale také je bohatý na mléčné výrobky, ovsa, mandle, fazole a kale. Dále v menopauza , aby se zabránilo osteoporóza 800 miligramů fosfor a 400 tj. (mezinárodní jednotky) vitamín D denně doporučeno.

Senioři

Stárnoucí lidé se často vyskytují funkční poruchy (trávicí, metabolické, osteoporózaatd.) a kalorické potřeby klesají. V této fázi života ženy potřebují méně snadno stravitelných bílkovin cukra méně tuku. Kvůli klesající žluč tok, tuky jsou méně snadno stravitelné a tím méně snášenlivé. Ovoce by mělo být upřednostňováno před celými zrny jako zdroj vlákniny.

Alkohol a zdraví

Početné epidemiologické studie z posledních let ukazují, že existuje vztah mezi mírným alkohol spotřeba a snížené sazby srdce a infarkt myokardu. Pro zdravou ženu doporučuje Dr. N.Wormer až 24 gramů alkohol denně ve své knize „Denní víno“. Ženy tolerují organicky méně alkohol než muži (doporučené množství 32 gramů). Je vědecky prokázáno, že alkohol do tohoto množství je prospěšný pro zdraví. Studie se však většinou týkají konzumace červeného vína. Když mluvíme o alkoholu, stojí za to vědět, že alkohol obsahuje podstatně více kalorií (7 kcal na gram) než sacharidy a bílkoviny. Jakmile je třeba alkohol rozložit, je odbourávání tuků výrazně omezeno. Energie z alkoholu je „směrována“ ve formě mastné kyseliny. Alkoholické nápoje také často způsobují, že lidé mají hlad. Naproti tomu sklenice červeného vína k jídlu způsobuje, že se z jídla vstřebává více železa.

Předmenstruační syndrom (PMS).

Na rozdíl od mužů ženy podléhají menstruačním hormonálním výkyvům. Mohou se projevit poruchami, jako je změny nálady, deprese, zvýšené zadržování vody v tkáních a větší chuť k jídlu před nástupem menstruace. Ženy si dříve často stěžovaly na chutě na jídlo a silnou chuť na sladké menstruace. Dotčené ženy tomu mohou čelit pravidelným jídlem menších jídel, zejména ovoce nebo nízkokalorických sacharidů. Odborníci na výživu opakovaně poukazují na to, že ženy jsou ve výběru potravin velmi skromné, a to i v průmyslovém světě. Jedí méně kvalitních bílkovin, málo ovoce, ale příliš mnoho cukr a tlustý. Anémie, osteoporóza, latentní nedostatek vitamínů a závažné obezita jsou běžné důsledky. Studie ukazují, že rozdíly ve stravě chlapců a dívek již existují dětství a během dospívání. Chlapci preferují masová jídla a dívky preferují nízkokalorické pokrmy se sacharidy a zeleninou. Ženy také mají tendenci pít příliš málo. Suchá kůže a sliznice jsou běžnými důsledky. Dobrou radou je jíst vyváženou stravu, vypít alespoň 2 litry tekutin denně a zajistit, aby byly splněny vaše potřeby životně důležitých živin.