Femorální kýla: příznaky, léčba

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Často asymptomatické; otok v oblasti třísel, nespecifická bolest v oblasti třísel vyzařující do stehna, možná retence moči nebo krvavá moč, možná neprůchodnost střev s odpovídajícími příznaky – pak hrozí ohrožení života
  • Léčba: Otevřená nebo minimálně invazivní uzavřená operace v závislosti na závažnosti
  • Příčiny a rizikové faktory: Slabá pojivová tkáň, předchozí operace tříselné kýly, rizikové faktory: vícečetná těhotenství, obezita, porucha metabolismu pojivové tkáně; akutní spouštěč: silný kašel, namáhání nebo zvedání těžkých břemen
  • Diagnóza: Zdravotní anamnéza, palpace, případně ultrazvukové vyšetření
  • Prognóza: Dobře léčitelná chirurgicky, recidiva je vzácná; neléčené, je možná život ohrožující situace v důsledku obstrukce střev
  • Prevence: Žádná specifická prevence; určité techniky nošení při zvedání těžkých břemen se obecně vyhýbají kýlám

Co je femorální kýla?

Přibližně pět procent všech kýl jsou femorální kýly. Femorální kýla se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů a postihuje zejména starší ženy. U přibližně 40 procent femorálních kýl je kýlní vak již v době diagnózy inkarcerován. Tříselnou kýlou současně trpí devět procent žen a 50 procent mužů.

Jaké jsou příznaky?

Femorální kýla obvykle zpočátku nevyvolává žádné příznaky. Pokud se objeví bolest, je často netypická a nachází se v oblasti třísel. Bolest vyzařuje do stehna, zejména při fyzické námaze, a v tříslech se vytváří otok.

Někdy se otok zaměňuje za lymfatickou uzlinu, která se tam nachází. Pokud je kýlní vak zachycen, bolest často vyzařuje do třísel, břicha a vnitřní strany stehna.

Pokud jsou části močového měchýře zachyceny v kýlním vaku, může v některých případech dojít k zadržování moči nebo krvavé moči. Pokud jsou části střeva zachyceny, dochází k zarudnutí a otoku v oblasti kýlního vaku a objevují se příznaky střevní neprůchodnosti (ileus).

U žen je možné, že části vaječníků jsou zachyceny ve femorální kýle, což se projevuje nespecifickou bolestí.

Jak lze léčit stehenní kýlu?

Lékaři vždy operují stehenní kýlu, protože sama o sobě nezmizí. Díky malému kýlnímu otvoru se mohou části střeva snadno zachytit. Chirurgie pak může být nezbytná jako naléhavá situace.

V závislosti na tom, zda se femorální kýla vyskytuje samostatně nebo společně s tříselnou kýlou, se používají různé chirurgické techniky. Kromě klasické otevřené chirurgie operují lékaři také technikou klíčové dírky (minimálně invazivní). Chirurg dělá jen velmi malé břišní řezy, kterými zavádí své nástroje.

Otevřená chirurgie

Při operaci otevřené femorální kýly chirurg otevírá kýlní vak buď z oblasti třísel, nebo z oblasti stehna. Lékař poté vyjme kýlní vak, zatlačí obsah a kýlu uzavře.

Izolovaná stehenní kýla

V případě izolované femorální kýly chirurg operuje bez otevření tříselného kanálu. Řez se vede diagonálně pod tříselným vazem. Jakmile je kýla zatlačena zpět, zašije kýlní otvor.

Uzavřený provoz

Komplikace

Jako u každé operace je možná infekce rány nebo krvácení. Ve vzácných případech může dojít k embolii (cévní okluzi).

Příčiny a rizikové faktory

Femorální kýla je způsobena slabým místem ve tkáni břišní stěny. Skládá se z břišních svalů a struktur pojivové tkáně, jako jsou aponeurózy a fascie, které zajišťují optimální stabilitu. V oblasti třísel však existují „mezery“, které nejsou podporovány aponeurózou nebo svalem, a proto představují přirozené slabé místo.

U femorální kýly se tento „předem určený bod zlomu“ nachází za tzv. tříselným vazem, kde probíhají cévy stehna. Nadměrný tlak v břiše a slabé pojivové tkáně mohou vést k femorální kýle.

Dosud není jasné, proč se u některých lidí rozvine stehenní kýla. Existuje však několik příčin, které podporují femorální kýlu.

Patří mezi ně zejména opakovaná těhotenství, obezita a s věkem narůstající kolagenová slabost. V určitých klinických obrazech, jako je Marfanův syndrom nebo Ehlers-Danlosův syndrom, existuje vrozená porucha metabolismu kolagenu.

Vliv ženského pohlavního hormonu na pojivovou tkáň vede mimo jiné k vyššímu podílu žen postižených femorální kýlou, obvykle ve vyšším věku.

Kašel, namáhání nebo zvedání těžkých břemen zvyšuje tlak v břiše, což může způsobit únik tkáně na slabých místech.

Vyšetření a diagnostika

Pokud se objeví femorální kýla, měli byste se poradit s odborníkem na chirurgii a viscerální chirurgii. Lékař nejprve odebere vaši anamnézu a poté vás důkladně vyšetří. Možné otázky, které může lékař položit, jsou

  • Jak dlouho máte příznaky?
  • Už jsi byla na operaci?
  • Vyzařuje bolest?
  • Máte průvodní onemocnění, které je spojeno s poruchou metabolismu kolagenu?

Lékař vyšetří stehenní kýlu vleže i vestoje. Požádá vás, abyste jednou silně zatlačili. Pokud lze nahmatat kýlní vak pod tříselným vazem, lze diagnózu snadno stanovit – u pacientů s nadváhou je palpace často obtížná.

U větších kýl lékař pomocí ultrazvukového vyšetření (sonografie) odliší femorální kýlu od tříselné. Tímto způsobem lze vyloučit i případné zduření lymfatických uzlin.

Průběh onemocnění a prognóza

Femorální kýlu lze obvykle dobře léčit. Recidiva kýly není příliš častá a pohybuje se mezi jedním až deseti procenty.

V případě akutní střevní obstrukce je nutný urgentní chirurgický zákrok, protože hrozí ohrožení života.

Prevence