Fenykl: Účinky a použití

Jaký účinek má fenykl?

Zralé plody fenyklu obsahují účinné látky, které mohou vnitřně pomoci při zažívacích potížích (dyspeptických potížích), jako jsou mírné žaludeční křeče, plynatost a pocit plnosti. Fenykl může být prospěšný i při mírných menstruačních bolestech. Léčivou rostlinu lze také užívat vnitřně i zevně při katarech dýchacích cest jako je kašel způsobený nachlazením.

Účinné přísady

Plody fenyklu obsahují léčivou silici (Foeniculi aetheroleum). Mimo jiné obsahuje sladce chutnající trans-anethol a hořce chutnající fenchone. Olej z hořkého fenyklu obsahuje více fenchonu a méně anetolu než olej z fenyklu sladkého (více o těchto dvou odrůdách fenyklu si přečtěte níže). Mezi další složky plodů fenyklu patří mastný olej a flavonoidy.

Díky souhrnu svých složek může fenykl uvolňovat gastrointestinální křeče a podporovat pohyb (peristaltiku) gastrointestinálního traktu. Bylo také prokázáno, že anethol a fenchone mají expektorační účinek. Z těchto důvodů je použití fenyklu uznáváno při dyspeptických potížích a zánětech dýchacích cest.

Použití lidové medicíny

Jak se fenykl používá?

Léčebně se využívají sušené zralé plody, především fenykl hořký, ale také fenykl sladký a silice izolovaná z plodů. Olej má silnější účinek než ovoce.

Fenykl jako domácí lék

Pro přípravu fenyklového čaje je třeba nejprve čerstvě rozdrtit lžičku plodů fenyklu (cca 2.5 gramu) nebo rozdrtit v hmoždíři. Esenciální olej se tak dostane do čaje. Nyní nakrájené nebo rozdrcené ovoce zalijte 150 mililitry vroucí vody, přikryjte a nechte 10 až 15 minut louhovat, poté sceďte. Šálek teplého fenyklového čaje můžete vypít několikrát denně. Doporučenou denní dávku pět až sedm gramů plodů fenyklu byste neměli překročit.

Stejná denní dávka platí také pro děti od deseti let a dospívající. Pro mladší věkové skupiny se doporučují následující denní dávky:

  • jeden až tři roky: 1.5 – 3 gramy
  • čtyři až devět let: 3 – 5 gramy

Pro miminka (0 až 12 měsíců) můžete použít trochu fenyklového čaje na zředění mléka nebo kaše. Zásadně však platí, že čaje z léčivých rostlin by se u kojenců měly používat pouze po poradě s lékařem nebo lékárníkem.

Fenyklový med je oblíbeným domácím lékem na hlenový kašel: Do 10 gramů včelího medu vmíchejte 100 gramů čerstvě rozdrcených plodů fenyklu. Před přecezením plodů fenyklu nechte směs deset dní odstát. Při hlenovém kašli můžete několikrát denně zamíchat jednu až dvě lžičky tohoto fenyklového medu do šálku horké vody a pomalu vypít.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Fenykl v aromaterapii

Pokud není uvedeno jinak, platí následující formulace pro zdravé dospělé. U dětí, těhotných žen, kojících matek, seniorů a lidí s určitými základními onemocněními (jako je astma, epilepsie) je často nutné snížit dávkování nebo se některým esenciálním olejům úplně vyhnout. Proto byste měli použití esenciálních olejů u takových skupin pacientů nejprve probrat s aromaterapeutem (např. lékařem nebo alternativním lékařem s odpovídajícím dodatečným školením).

Vezměte 50 mililitrů oleje ze sladkých mandlí nebo sezamového oleje a přimíchejte dvě kapky každého z následujících esenciálních olejů: fenykl (sladký), anýz, estragon, koriandr a drobný hořký pomeranč. Dospělí mohou v případě potřeby použít tuto olejovou směs pro relaxační masáž břicha ve směru hodinových ručiček.

Hotové přípravky s fenyklem

Plody fenyklu lze koupit sypané, balené v čajových sáčcích i ve formě hotových čajových směsí (např. jako gastrointestinální čaj). K dispozici jsou i další hotové přípravky, které jsou vyrobeny na bázi ovoce nebo z něj izolovaného esenciálního oleje. Patří mezi ně fenyklový med, tinktura, sirup a potahované tablety. Med a sirup jsou zvláště vhodné pro děti s nachlazením: Sladká chuť maskuje hořké části fenyklového oleje.

Pro přesné použití a dávkování fenyklových přípravků a fenyklového oleje si prosím přečtěte příslušný příbalový leták a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může fenykl způsobit?

U fenyklového čaje nejsou známy žádné vedlejší účinky. Zevně aplikovaný fenyklový olej občas spouští alergické reakce kůže a dýchacích cest.

Co byste měli mít na paměti při užívání fenyklu

Pokud jste alergičtí na pupečníkové rostliny (jako je celer, heřmánek, kopr, kmín, anýz) nebo na anetol, fenykl nesmíte používat.

Dětem a (suchým) alkoholikům by se nikdy neměly podávat alkoholické fenyklové přípravky.

Pro fenyklový olej a všechny ostatní éterické oleje platí: používejte pouze 100% přírodní éterické oleje – nejlépe ty, které jsou získány z ekologicky pěstovaných nebo divoce sbíraných rostlin.

Před použitím fenyklového oleje (a jiných esenciálních olejů) byste měli vždy otestovat jeho kompatibilitu pomocí testu flexe paže: Dejte kapku esenciálního oleje do hřbetu paže a jemně ji vetřete. Pokud postižená oblast kůže v následujících hodinách zčervená, začne svědit a možná i tvoří puchýřky, nemůžete olej tolerovat. Pak byste jej neměli používat!

Esenciální olej skladujte vždy mimo světlo – při působení světla se v oleji tvoří látky, které jsou zdraví škodlivé.

Vysoké dávky fenyklového oleje mohou narušit účinek antikoncepční pilulky.

Jak získat fenykl a produkty z něj

V lékárně nebo drogerii seženete fenykl v různých podobách: Zakoupíte tam čajové přípravky, tinktury, med a sirup, dražé, pastilky, šťávy s fenyklem nebo silice. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci nebo se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Zajímavá fakta o fenyklu

Ta je dvouletá kultivovaná forma, která se pěstuje v mírných klimatických pásmech a roste také divoce. Postupem času se z něj vyvinuly různé odrůdy: V lékařství se používá fenykl hořký (F. vulgare ssp. vulgare var. vulgare) a fenykl sladký neboli římský (F. vulgare ssp. vulgare var. dulce). Jako potravina je ceněn fenykl zeleninový nebo cibulový (F. vulgare ssp. vulgare var. azoricum).

Hořký a sladký fenykl jsou rostliny vysoké až dva metry se vzpřímenými, tvrdými stonky a úzkými, péřovitými listy. V létě nesou drobné žluté květy ve dvojitých okolících, z nichž se později vyvinou plody: Ty jsou zelenohnědé barvy, dlouhé asi 1.2 centimetru a mají pět světlých, hranatých vystupujících žeber. Všechny části rostliny aromaticky voní, zvláště při mnutí mezi prsty.

Lze použít i divoký fenykl, ale je zde velké riziko záměny s jinými jedovatými deštníky. Při sběru je proto důležité rostlinu pečlivě identifikovat.

Fenykl je také velmi oblíbený v lihovinách a potravinářském průmyslu jako dochucovadlo. Najdeme ho například v ouzo, absinthu, sambucu a směsích koření.