Pískavice řecké seno: Účinky a aplikace

Jaký účinek má pískavice?

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) lze užívat vnitřně při dočasné ztrátě chuti k jídlu a k podpůrné léčbě diabetes mellitus a mírně zvýšené hladiny cholesterolu.

Zevně je pískavice vhodná k léčbě mírných kožních zánětů, vředů (zánět vlasových folikulů), vředů a ekzémů.

Tyto vnitřní a vnější aplikace jsou lékařsky uznávané.

Ingredience v pískavice řecké seno

Prospěšné účinné látky pískavice se nacházejí v semenech. Ty obsahují 30 procent slizu a dále bílkoviny, mastné a silice, železo, saponiny a hořčiny. Mají adstringentní, analgetické a metabolické účinky.

Jak se pískavice používá?

Čaj a obklady s pískavicí

Pro vnitřní použití ve formě čaje se 0.5 gramu semen pískavice na prášek nechá stát dvě hodiny se 150 mililitry studené vody. Tento nálev pak přefiltrujete přes papírový filtr. Takový šálek čaje z pískavice můžete pít třikrát až čtyřikrát denně. Pro povzbuzení chuti k jídlu se doporučuje pít čaj půl hodiny před každým jídlem. Denní dávka je šest gramů léčivé drogy.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s pískavicí

Existují také hotové přípravky k vnitřnímu užití, například tobolky pískavice řecké seno (tobolky se semeny pískavice). Pokyny k použití naleznete v příbalovém letáku.

Přípravky ze semen pískavice mohou při vnitřním užívání způsobit mírné gastrointestinální potíže. Při opakovaném zevním použití jsou možné nežádoucí kožní reakce.

Co byste měli mít na paměti při používání pískavice řecké seno

Vzhledem k tomu, že dosud neexistují žádné potvrzené studie o bezpečnosti, těhotné ženy, kojící matky, stejně jako děti a mladiství do 18 let by se měli zdržet používání pískavice řeckého sena.

V roce 2011 se vyskytly případy bakteriální infekce s částečně fatálními následky (EHEC) v Německu a Francii. Příčinou byla pravděpodobně semena pískavice dovezená z Egypta, která byla kontaminována choroboplodnou bakterií (Escherichia coli).

Jak získat pískavici a její produkty

Zajímavá fakta o pískavici

Se silným kůlovým kořenem je silně vonící jednoletá bylina ukotvena v zemi. Z toho vyrůstá výhonek a často další výhonky ležící na zemi. Nesou trojzubé listy (jetel). Světle fialové (na bázi) až světle žluté (na špičkách) motýlí květy raší z paždí listů od dubna do července. Jejich typický trojúhelníkový tvar vedl k rodovému jménu „Trigonella“ (latinsky: trigonus = trojúhelníkový, trojúhelníkový).