Horečka u dětí

Co je horečka?

Děti a malé děti mají horečku častěji než dospělí. Jde o ochrannou reakci těla, pomocí které se snaží bojovat s patogeny. Při vyšší teplotě se již nemohou tak dobře množit.

U zdravých dětí se tělesná teplota pohybuje mezi 36.5 a 37.5 stupni Celsia (°C). Pokud se hodnoty vyšplhají na 37.6 až 38.5 °C, má dítě zvýšenou teplotu. Lékaři hovoří o horečce u kojenců od 38.5°C. Vysoká horečka je, když má dítě teplotu nad 39 °C. Teploty nad 41.5°C jsou životu nebezpečné, protože ničí tělu vlastní bílkoviny.

Příznakem horečky je, když je obličej dítěte červený a horký. Některá miminka jsou kvůli horečce ospalá, jiná kňučí a/nebo nerada jí nebo pijí.

Jak měřit horečku?

Nejpřesnější způsob měření tělesné teploty je v řitním otvoru (spodní části). Přesné výsledky poskytuje i měření teploty v ústech, ale mělo by být prováděno pouze u dětí starších pěti let. Malý pacient totiž pro spolehlivé zjištění teploty v ústech musí spolehlivě zavřít ústa a dýchat nosem a také nesmí okusovat hrot teploměru.

Měření v podpaží nebo uchu je možné, ale podstatně méně přesné. Ukázalo se, že jsou asi o 0.5 stupně nižší než skutečná tělesná teplota, protože přirozená tepelná ochrana kůže brání přesnému měření.

Kdy a proč by se měla horečka léčit?

Děti s vysokými horečkami jsou obvykle unavené, apatické a obecně vypadají nemocně. Po opatřeních na snížení horečky se ale většinou cítí mnohem lépe. Velmi malé děti jsou také náchylné k febrilním křečím. To je další důvod, proč by měla být horečka snížena včas. Vezměte dítě nebo batole s horečkou k lékaři, pokud je náchylné k febrilním křečím. Kromě toho se důrazně doporučuje návštěva lékaře, pokud:

  • dítě je mladší tří měsíců a má teplotu 38 °C nebo vyšší (u starších dětí: nad 39 °C)
  • dítě je starší tří měsíců nebo batole je dva roky nebo mladší a horečka trvá déle než jeden den
  • horečka neklesá navzdory opatřením na snížení horečky (jako jsou obklady na lýtka)
  • objevují se další příznaky, jako je netečnost, bolest břicha, průjem, zvracení nebo kožní vyrážky
  • i přes pokles teploty v důsledku opatření na snížení horečky je dítě apatické a nereaguje jako obvykle
  • dítě je i přes pokles horečky stále výrazně postižené
  • horečné dítě nechce pít
  • objeví se febrilní křeče
  • jste prostě znepokojeni a znepokojeni

Vaše dítě má během horečky obzvlášť vysokou potřebu tekutin. Dbejte proto na to, aby miminko dostatečně pilo. Pokud odmítne pít, váš dětský lékař v určitých případech zajistí infuzní terapii. Horečnatá miminka se mohou snadno dehydratovat, protože kvůli relativně velkému tělesnému povrchu v porovnání s tělesnou hmotností ztrácejí mnoho tekutin pocením.

Jak snížit horečku?

Existují dva způsoby, jak snížit horečku: nelékovými prostředky a léky snižujícími horečku.

Neléčebná opatření

Horečnatá miminka by se neměla (příliš) teple oblékat ani přikrývat. Příliš teplé oblečení nedovolí teplu unikat. Obvykle postačí tenké oblečení (např. lehký overal) a prostěradlo na zakrytí.

Pokud má dítě v horečce teplé nohy, můžete udělat zábaly na lýtka. Chcete-li to provést, ponořte bavlněné hadříky do vlažné vody (asi 20 stupňů, o několik stupňů chladnější, než je teplota těla dítěte), jemně je vyždímejte a poté je omotejte kolem lýtek dítěte. Poté kolem každého lýtka položte suchý hadřík a na každé z nich vlněný hadřík. Odpařování vody zajistí chlazení a zvýšené uvolňování tepla. Ponechte zábaly na lýtka, dokud nebudou na těle cítit teplo. Bude to trvat asi 15 až 20 minut. Jakmile jsou lýtka po sundání zavinovaček opět teplá, můžete je miminku znovu nasadit.

Antipyretické léky

V případě potřeby lze vysokou horečku u dítěte snížit léky snižujícími horečku (antipyretiky), jako je paracetamol. Kromě účinku na snížení horečky má většina antipyretik také úlevu od bolesti a protizánětlivé vlastnosti. Mohou být podávány například jako šťáva nebo čípek. Dbejte především na správné dávkování pro kojence. Pro kojence by se měly používat pouze kojenecké čípky – a to pouze v počtu povoleném lékařem.

Upozornění: Nikdy nepodávejte kyselinu acetylsalicylovou (ASA) kojencům a malým dětem: Tento lék proti bolesti a antipyretikum může případně způsobit vzácnou poruchu jater a mozku (Reyeův syndrom), která může být smrtelná.