Horečka u dětí

Zdravé děti mají tělesnou teplotu mezi 36.5 a 37.5 stupni Celsia (°C). Při hodnotách mezi 37.6 a 38.5 °C je teplota zvýšená. Lékaři pak hovoří o horečce u dětí od 38.5°C. Od teploty 39°C má dítě vysokou horečku. Při teplotách nad 41.5 °C se stává životu nebezpečným, protože tělu vlastní bílkoviny jsou zničeny.

Nicméně horečka není nemoc, ale ochranná reakce. Se zvýšením teploty tělo mobilizuje svou obranyschopnost k boji s nežádoucími patogeny. Bakterie a viry totiž nemají rády vysoké tělesné teploty, což ztěžuje jejich množení.

Horečku u dětí poznáme podle toho, že obličej je červený a horký, ale kůže je bledá a chladná. Některé děti vypadají roztržitě a ospale, zatímco jiné jsou kňučící nebo nechtějí jíst.

Jak měříte horečku?

Kdy a proč by se měla horečka léčit?

Vzhledem k tomu, že horečka je přirozeným obranným mechanismem těla, neměli byste ji okamžitě léčit opatřeními na snížení horečky.

Pokud je to možné, měla by se horečka u dětí léčit antipyretiky pouze při teplotách nad 39 °C (měřeno na zadečku) a ve výjimečných případech (např. když dítě horečkou hodně trpí a zdá se být stále vyčerpanější).

Děti s vysokou horečkou jsou obvykle unavené, unavené a vykazují celkový pocit nemoci. Po opatřeních na snížení horečky se obvykle cítí mnohem lépe. Kojenci jsou navíc ohroženi febrilními křečemi, proto je zvláště u rizikových dětí doporučováno včasné snížení horečky. Obecně platí, že rodiče dětí do tří měsíců by se měli poradit s lékařem, jakmile teplota dosáhne 38 °C a probrat s ním opatření na snížení horečky.

Jak lze snížit horečku?

Existují dva způsoby, jak snížit horečku: nelékovými opatřeními a léky na snížení horečky.

Nedrogová opatření:

Pro teplé nohy mohou ochlazení poskytnout také zábaly na lýtka: Bavlněné hadříky namočte do vlažné vody (asi 20 stupňů, což je o několik stupňů chladnější než tělesná teplota dítěte), jemně je vyždímejte a poté je omotejte kolem lýtek dítěte. Potom kolem každého lýtka dejte další suchý hadřík a přes něj vlněný hadřík. Odpařování vody zajistí chlazení a zvýšené uvolňování tepla. Ponechte zábaly na lýtka, dokud se na těle nezahřejí (to trvá asi 15 až 20 minut), poté je odstraňte. Jakmile jsou lýtka opět teplá, můžete udělat další zábal.

Dítě by mělo hodně pít (čaj, džus, voda), nejlépe každou půlhodinu něco.

Podávejte mu lehce stravitelné jídlo, jako je dušené ovoce. Pokud mu však jídlo nechutná, nenuťte ho do toho.

Ujistěte se, že dítě odpočívá (klid na lůžku), i když horečka klesla a malý pacient si chce hrát. Dbejte na to, aby si dítě každou chvíli udělalo přestávku.

Pravidelně kontrolujte teplotu, zvláště pokud je dítě ještě malé nebo má vysokou horečku. K tomu byste ho však neměli budit.

Antipyretika pro děti jsou k dispozici ve formě šťávy, čípků, kapek a tablet. Obvykle mají také analgetické a protizánětlivé účinky (např. ibuprofen). Podávejte svému dítěti léky na snížení horečky podle pokynů lékaře.

Upozornění: Nikdy nepodávejte kyselinu acetylsalicylovou (ASA) malým dětem! Tento lék proti bolesti a snížení horečky může způsobit vzácné onemocnění jater a mozku, Reyeův syndrom, který může být smrtelný.