Fexofenadin: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak fexofenadin působí

Fexofenadin působí jako selektivní inhibitor dokovacích míst tělu vlastní mediátorové látky histaminu – takzvaných histaminových H1 receptorů. Tímto způsobem účinná látka zabraňuje alergickým reakcím.

Přenosová látka histamin má v těle různé funkce. Slouží například jako posel mezi nervovými buňkami v mozku (neurotransmiter) a jako regulátor tvorby žaludeční kyseliny, pocitu hladu a žízně, tělesné teploty a krevního tlaku. Kromě toho má histamin účinek zprostředkující alergie:

V případě alergie imunitní systém nadměrně reaguje na vnější vlivy, které jsou ve skutečnosti neškodné, jako jsou pyl rostlin, zvířecí chlupy nebo některé potraviny. Při kontaktu s příslušným alergenem (např. pyl břízy, kočičí srst, arašídy) uvolňují některé obranné buňky – žírné buňky – histamin.

To okamžitě vyvolá zánětlivou reakci. Postižená tkáň se více prokrví, zčervená, oteče a svědí, z nosu teče a oči slzí.

Ke zmírnění těchto alergických příznaků se používají antihistaminika. Obsazují receptory mediátorové látky histamin, takže se již nemůže vázat. Histamin uvolněný žírnými buňkami při kontaktu s alergenem proto nemůže vyvolat zánětlivou reakci.

Vzhledem k tomu, že fexofenadin neprochází hematoencefalickou bariérou, způsobuje únavu a ospalost jako vedlejší účinky mnohem méně často než starší antihistaminika.

Absorpce, rozklad a vylučování

Po jeho požití se fexofenadin rychle vstřebává ve střevě a nejvyšší hladiny v krvi dosahuje přibližně po jedné až třech hodinách. Sotva se rozkládá nebo metabolizuje. Po 11 až 15 hodinách se asi polovina antialergického léku většinou vylučuje stolicí žlučí.

Kdy se fexofenadin používá?

Fexofenadin se používá k léčbě:

  • senná rýma (alergická rýma)
  • kopřivka (kopřivka)

Délka užívání a dávkování závisí na typu a závažnosti stavu. U sezónních příznaků, jako je senná rýma, se fexofenadin užívá po dobu trvání pylové sezóny.

Jak se fexofenadin používá

Léčivá látka se užívá ve formě tablet, obvykle jednou denně před jídlem se sklenicí vody.

K léčbě kopřivky se často předepisuje 180 miligramů fexofenadinu jednou denně. Ke zmírnění příznaků senné rýmy se dospívajícím starším dvanácti let a dospělým podává 120 miligramů fexofenadinu denně.

Pro děti od šesti let jsou dostupné léky s nižšími dávkami.

Délka užívání je stanovena po konzultaci s lékařem.

Jaké jsou vedlejší účinky fexofenadinu?

Během léčby fexofenadinem se běžně vyskytují nežádoucí účinky ve formě bolesti hlavy, ospalosti, závratí, nevolnosti a sucha v ústech.

Jeden ze sta až tisíce léčených lidí si také stěžuje na příznaky, jako je únava, nespavost nebo poruchy spánku, nervozita a noční můry.

Na co si mám dávat pozor při užívání fexofenadinu?

lékové interakce

Látky proti pálení žáhy, které vážou přebytečnou kyselinu přímo v žaludku (jako je hydroxid hlinitý a hořečnatý), by se měly užívat s odstupem alespoň dvou hodin od fexofenadinu, protože mohou narušovat vstřebávání antialergika ve střevě.

Fexofenadin musí být vysazen nejméně tři dny před plánovaným alergickým testem, aby nedošlo ke zkreslení výsledků.

Řízení a obsluha strojů

Na začátku léčby fexofenadinem se nesmí obsluhovat těžké stroje a řídit motorová vozidla z důvodu rizika ospalosti a problémů s koncentrací. Pacienti by měli nejprve sledovat svou individuální odpověď na lék proti alergii.

Věkové omezení

Fexofenadin je kontraindikován u dětí mladších šesti let, protože lék nebyl v této věkové skupině studován.

Těhotenství a kojení

Vzhledem k nedostatku údajů by se fexofenadin neměl užívat během těhotenství. Údaje z dosavadních studií na předpis však neprokazují žádné nepříznivé účinky.

Jak získat léky s fexofenadinem

Na rozdíl od jiných evropských zemí, jako je Rakousko a Švýcarsko a také Nizozemsko, je fexofenadin v Německu dostupný pouze na předpis v lékárnách.

Jak dlouho je fexofenadin znám?

Prekurzor terfenadin, který byl vyvinut na počátku 1970. let 1982. století a uveden na trh v roce 1993, se od roku XNUMX dostal do vážné neblahé pověsti: bylo zjištěno, že může vyvolat závažné srdeční arytmie. V důsledku toho již není terfenadin v mnoha zemích schválen.

Výzkum nakonec ukázal, že fexofenadin – produkt odbourávání terfenadinu – má srovnatelné účinky jako původní účinná látka, ale nezpůsobuje žádné vedlejší účinky na srdce. To se nakonec potvrdilo v klinických studiích. V roce 1997 byl proto fexofenadin schválen pro léčbu alergií.