Dieta fibromyalgie: Užitečné tipy

Fibromyalgie: vliv stravy

Mnoho lidí s fibromyalgií doufá, že zlepší své příznaky vhodnou stravou. Specifická a vědecky prokázaná fibromyalgická dieta však zatím neexistuje.

Předpokládá se však, že pacienti trpící fibromyalgií mají zvýšený oxidační stres. To znamená, že v těle cirkulují agresivnější sloučeniny, známé jako volné radikály. Produkují se při normálních metabolických procesech, ale také například UV zářením a kouřením. Jsou nebezpečné, protože mohou poškodit buňky a genetický materiál DNA.

Mnoho pacientů s fibromyalgií se proto spoléhá na stravu bohatou na antioxidační složky, které dokážou zneškodnit volné radikály. Takové antioxidanty (jako je vitamín C) se nacházejí především v ovoci a zelenině.

Fibromyalgická dieta: hodně ovoce a zeleniny

Ve skutečnosti existují důkazy, že převážně rostlinná strava může mít pozitivní vliv na průběh onemocnění. Zvláště užitečná může být veganská strava: v některých studiích měli pacienti trpící fibromyalgií, kteří jedli veganskou stravu, vyšší hladiny antioxidačních látek v krvi a jejich příznaky se zlepšily. Zatím však není dostatek údajů pro doporučení veganské fibromyalgické diety bez výhrad.

Místo toho odborníci v současnosti doporučují lehkou, převážně rostlinnou smíšenou stravu na základě doporučení Německé společnosti pro výživu (DGE). Jako pacient trpící fibromyalgií byste si proto měli vzít k srdci následující tipy:

  • Jezte porci ovoce nebo zeleniny alespoň pětkrát denně.
  • Tuky a cukry konzumujte pouze s mírou.
  • Maso jezte pouze s mírou. Mimo jiné obsahuje hodně kyseliny arachidonové – omega-6 mastné kyseliny, která podporuje zánětlivé procesy.
  • Místo toho se snažte uspokojit své požadavky na bílkoviny mléčnými výrobky nebo – ještě lépe – rostlinnými zdroji bílkovin, jako jsou luštěniny (čočka, fazole, sója atd.).

Alkohol, čokoládu a kávu byste si také měli užívat maximálně s mírou – tyto stimulanty mohou zvýšit svalový neklid a podráždění šlach. Zelený čaj se naopak doporučuje, protože má silný antioxidační účinek.

Snižte nadváhu

Lidé s fibromyalgií mají častěji nadváhu než zbytek populace. Přesná souvislost mezi obezitou a fibromyalgií je stále nejasná. Nicméně, hubnutí může určitě zlepšit příznaky. Za tímto účelem by lidé s nadváhou s fibromyalgií měli zajistit, aby jedli dietu se sníženým obsahem kalorií a měli dostatek pohybu. Ošetřující lékař vám k tomu může dát vhodné tipy.

Fibromyalgická dieta pro syndrom dráždivého tračníku

Potravinové doplňky

Potravinové doplňky se zatím v lékařských pokynech pro výživu fibromyalgie nedoporučují. Přestože existují studie, které naznačují pozitivní efekt, data zatím nejsou dostatečná. Zpravidla je lepší přijímat všechny potřebné živiny z potravy – a při vyvážené, pestré a zdravé stravě to většinou nebývá problém.

Pouze v některých případech může být dietní příjem nedostatečný, například když se pacienti s fibromyalgií vyhýbají mnoha potravinám kvůli symptomům dráždivého tračníku. Pacienti, kteří obecně jedí příliš málo (zejména pevnou stravu) kvůli bolesti v oblasti čelisti, mohou také trpět nedostatkem živin. Pak může být nutné užívat doplňky stravy.

Na doplňky stravy je třeba vždy pohlížet kriticky a je třeba je užívat pouze po konzultaci s lékařem.

tryptofan

Tryptofan (5-HTP) je považován za užitečný při fibromyalgii. Jedná se o proteinový stavební blok (aminokyselinu), který tělo potřebuje jako výchozí látku pro neurotransmiter serotonin. Při vnímání a hodnocení bolesti hraje roli mimo jiné tzv. hormon štěstí, který je u pacientů s fibromyalgií narušen.

Magnézium

Aby se zlepšila funkce svalů, měli by pacienti trpící fibromyalgií zajistit, aby jejich strava obsahovala dostatek hořčíku. To může případně zmírnit bolest svalů. Na hořčík jsou bohaté například celozrnné produkty a luštěniny, ale také ořechy a slunečnicová semínka. V případě potřeby může ošetřující lékař doporučit také doplňky hořčíku.

L-karnitin

Mikronutrient L-karnitin má také údajně pozitivní vliv na fibromyalgii. Protože látka nemůže být absorbována v dostatečném množství potravou, mohou pacienti s fibromyalgií vyzkoušet vhodné doplňky stravy obsahující L-karnitin ke zmírnění bolesti svalů.

Vitamíny a železo

Kromě toho by příjem dalších živin, jako je vitamín B, vitamín D a železo, mohl pomoci proti příznakům fibromyalgie, pokud jich mají postižení v krvi příliš málo. Rozbor krve provedený rodinným lékařem poskytuje informace o přísunu mikroživin. Při zjištění nedostatku může lékař předepsat vhodný přípravek a správné dávkování.

Konzultace s lékařem je vhodná