Fibromyalgie: Léčba, příznaky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Lékařsky není nezbytně nutná. Odstranění kosmeticky rušivých fibromů drobným chirurgickým zákrokem.
 • Příznaky: V závislosti na typu fibromu malé ploché vyvýšené nebo stopkaté kožní výrůstky na obličeji, pažích, nohách, trupu, někdy také v oblasti genitálií a ústní sliznice
 • Příčiny a rizikové faktory: S určitostí nejsou známy, defekt diferenciace tkání v embryonální fázi, shlukování v kombinaci s určitými chorobami
 • Progrese a prognóza onemocnění: dobrá; žádná nemoc, pokud se fibrom nenachází v problematické oblasti

Co je to fibrom?

Lékaři nazývají fibrom novotvarem pojivové tkáně. Jde o celou skupinu různých výrůstků zahrnujících určité buňky pojivové tkáně zvané fibrocyty. Fibromy jsou malé benigní nádory. Zhoubné nádory pojivové tkáně se nazývají fibrosarkomy.

Měkký fibrom

Lékaři také označují měkký fibrom jako fibroma molle nebo fibroma pendulans. Malé nádory barvy kůže se často vyskytují u mužů i žen. Zvláště často se vyskytují u jedinců s nadváhou. Měkké fibromy se často poprvé tvoří během puberty.

Často se objevují na krku, v podpaží a v oblasti třísel. Jediný měkký fibrom je stejně možný jako několik fibromů na jednom místě na těle. Ty pak tvoří kožní nádor, který dosahuje velikosti několika centimetrů.

Tvrdý fibrom

Sedí jako mírně tmavší, často světle hnědé skvrny v kůži. Zvláště často se vyvíjejí na nohách mladých žen.

Fibrom podráždění

Dráždivý fibrom nebo dráždivý fibrom je fibrom ústní sliznice. Malé uzliny jsou hladké a omezené. Vznikají, když jsou určité oblasti v ústech opakovaně podrážděny.

Jiné fibromy

Existují některé vzácné nádory, které se vyvíjejí z buněk pojivové tkáně, zejména kolem kostí. Obsahují:

 • Nekostní fibrom: Patologická změna pojivové tkáně kosti (kortikální defekt), která je někdy pozorována u dětí
 • Chondromyxoidní fibrom: Nádor, který se obvykle vyskytuje v dlouhých tubulárních kostech a primárně postihuje dospívající
 • Desmoplastický fibrom: Agresivně rostoucí kostní nádor, který se vyskytuje především u mladých lidí

Následující části se zabývají především fibromy kůže.

Jak lze fibrom léčit?

Z lékařského hlediska fibrom nevyžaduje terapii. Měkké i tvrdé fibromy jsou neškodné. Nehrozí jejich degenerace a vznik rakoviny kůže. Obvykle přestanou růst, když dosáhnou určité velikosti a pak tak zůstanou.

Odstraňte fibromy

Pozor: Není vhodné odstraňovat fibrom sami, například ovazováním, odřezáváním nebo polevou. Riskujete tím infekci nebo zranění. Není známo, že by fibromy byly odstraněny domácími prostředky, jako je jablečný ocet. Každý, kdo si chce nechat odstranit fibrom, je v dobrých rukou dermatologa.

Jaké příznaky způsobuje fibrom?

Fibrom v oblasti kůže je viditelný zvenčí. Měkké fibromy jsou zvláště časté na krku, v oblasti podpaží, v tříslech a u žen pod prsy. Často jsou stopkaté a u o něco větších výrůstků jsou na povrchu vidět drobné vrásky.

Většina měkkých fibromů má barvu kůže. Pokud jsou otočeny, mohou zčervenat nebo zčernat kvůli poranění krevních cév.

Takto jej lze odlišit od melanocytárního névu („krtek“).

Dráždivý fibrom se nachází na ústní sliznici, buď v oblasti tváří, na straně jazyka nebo na dásních. Je to malá, omezená, hladká „boule“. Jeho barva odpovídá okolní tkáni nebo je o něco světlejší.

Pokud nejsou zraněni, fibromy nezpůsobují bolest.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory?

Pokud se při diferenciaci vyskytne chyba v jednotlivých bodech, označuje se to jako hamartie. To vede k tvorbě přebytečné tkáně – v tomto případě pojivové tkáně. Na rozdíl od jiných nádorů však hamartomy ne vždy rostou samy.

Měkký fibrom je běžným projevem hamartomu.

Lidé se systémovým lupus erythematodes, imunodeficiencí AIDS nebo imunitním systémem potlačeným léky (například po transplantaci) často tvoří dermatofibromy (tvrdé fibromy) ve zvýšeném počtu.

U tvrdého fibromu mají odborníci podezření, že vzniká malým zánětem vaziva. Jsou k tomu možné různé důvody:

 • Hmyzí štípnutí
 • trny rostlin pronikající kůží
 • Zánět vlasového folikulu (folikulitida)
 • Další drobná zranění

Dráždivý fibrom se vyvíjí v oblastech úst, které jsou často podrážděny, například zubní protézou nebo ostrou hranou zubu.

Jak lze fibrom rozpoznat?

Pro diagnostiku fibromu je odborníkem dermatolog (dermatolog). Nejprve se zeptá, kdy byla změněná oblast kůže poprvé zaznamenána, zda se změnila nebo zda byla zraněna. U typického fibromu odborník většinou na první pohled pozná, o co jde.

Při podezření, že se jedná o zhoubné bujení – například o maligní melanom – lékař odebere vzorek tkáně (biopsii). Malý fibrom je obvykle zcela odstraněn (excize). Odebraný vzorek lze histologicky vyšetřit speciálními postupy.

Je fibrom léčitelný?

Fibromy jsou spíše estetickým problémem. Z lékařského hlediska jsou výrůstky pojivové tkáně neškodné, a proto nezbytně nevyžadují léčbu. Někteří lidé považují fibromy za vizuálně znepokojující, zejména ty na obličeji (například na víčku), na krku nebo v oblasti genitálií.