Pátá nemoc během těhotenství: Rizika

Jak si všimnete kožního onemocnění v těhotenství?

V těhotenství se kožní onemocnění u postižené ženy vyvíjí podobně jako u netěhotných žen. Asi jeden až dva týdny po infekci se objeví příznaky jako horečka, bolest hlavy nebo končetin. Červená vyrážka, která se objevuje na obličeji, zejména na tvářích, se šíří do paží a nohou ve tvaru girlandy. Mezi typické příznaky kožního onemocnění u žen patří také bolesti kloubů.

Jak dlouho je kožní onemocnění během těhotenství nebezpečné?

Pokud je žena těhotná při první infekci kožním onemocněním, existuje riziko, že se původce viru (parvovirus B19) přenese na nenarozené dítě. To platí i v případě, že se u samotné matky žádné příznaky onemocnění neprojeví.

Počáteční infekce původcem kožního onemocnění u těhotných žen je tím nebezpečnější, čím dříve v těhotenství se ženy nakazí. Ne ve všech případech se však patogen přenese na nenarozené dítě. Kožní onemocnění je nejnebezpečnější do 20. týdne těhotenství včetně. Asi u čtyř až 17 procent akutně infikovaných těhotných žen způsobuje kožní onemocnění nenarozené dítě.

Pokud má lékař podezření na infekci parvovirem B19 u matky, zvlášť pečlivě sleduje těhotenství nebo nenarozené dítě. Odborníci doporučují, aby bylo dítě v děloze jednou týdně vyšetřeno ultrazvukem. To zahrnuje hledání známek anémie. Patří mezi ně opoždění vývoje, pokles srdečního výdeje a zadržování vody (hydrops fetalis).

Kožní onemocnění: Léčba nenarozeného dítěte

Tento postup se provádí výhradně v nemocnici nebo specializovaném centru. Krevní transfuze mohou obvykle kompenzovat nedostatek krve u nenarozeného dítěte.