Porod s pastou na prsty: Pro a proti

Spavá nemoc: Popis

Spavou nemoc (trypanosomiázu) způsobuje jednobuněčný parazit Trypanosoma brucei. Existují dvě formy onemocnění – západoafrická a východoafrická varianta:

  • Východoafrická forma tvoří jen asi dvě procenta všech případů spavé nemoci. Postupuje velmi rychle. To znamená, že na diagnostiku a léčbu je velmi málo času. Tato forma spavé nemoci však postihuje především zvířata a zřídka i lidi.
  • Západoafrická forma spavé nemoci je běžnější, postupuje pomaleji a někdy je diagnostikována až několik let po infekci.

Geografické hranice obou forem onemocnění jsou stále více rozostřené. Například v Ugandě, východoafrické zemi, se obě formy již vyskytují v různých oblastech. Ačkoli je obtížné získat údaje, tropickou nemocí jsou zvláště postiženy Demokratická republika Kongo a Středoafrická republika. Protože však údaje pocházejí z různých zdravotních systémů, lze předpokládat, že spavá nemoc se vyskytuje i v jiných zemích tohoto regionu.

Trypanosomy patří do čeledi prvoků, stejně jako například původce malárie. Podobně jako malárie se spavá nemoc nemůže přenášet z člověka na člověka. Spíše jsou patogeny nemoci přenášeny na člověka krev sající mouchou tse-tse, když se kousne.

Západní a středoafrická varianta spavé nemoci je způsobena poddruhem Trypanosoma brucei gambiense, zatímco východoafrická varianta je způsobena Trypanosoma brucei rhodesiense.

Spavá nemoc: příznaky

Po kousnutí mouchou tse-tse a přenosu trypanozomů se v místě kousnutí může během jednoho až tří týdnů (poddruh rhodensiense) nebo týdnů až měsíců (poddruh gambiense) vyvinout bolestivé, zanícené zarudnutí. Lékaři to označují jako takzvaný trypanozomový chancre. Místo vpichu je často v oblasti obličeje nebo krku.

Nakonec trypanozomy napadají centrální nervový systém (meningoencefalitické stadium). V důsledku toho dochází ke stejnojmenným poruchám rytmu spánku a bdění. Dále se může objevit paralýza, křeče nebo příznaky podobné Parkinsonovi (rigor = svalová ztuhlost, třes = třes, ataxie = narušená koordinace pohybu). Přidávají se také poruchy chování a podrážděnost. Nakonec pacient upadne do kómatu a umírá.

Tento obecný průběh onemocnění se projevuje u obou forem spavé nemoci. V detailech však existují určité rozdíly:

Západoafrická spavá nemoc

Východoafrická spavá nemoc

Východoafrická spavá nemoc (původce: Trypanosoma brucei rhodesiense) je v podstatě rychlá a závažnější varianta běžnější západoafrické formy. Horečka a zimnice, stejně jako bolestivé, zanícené místo vpichu, se mohou projevit dny až týdny po kousnutí mouchou tse-tse. Paraziti rychle infikují lymfatický a krevní systém a šíří se po celém těle. Otok lymfatických uzlin, jater a sleziny může být hmatatelný již po několika týdnech. Po týdnech až měsících se může objevit podrážděnost, poruchy spánku a paralýza. Po několika měsících pacient upadne do kómatu a umírá na selhání více orgánů.

Spavá nemoc: příčiny a rizikové faktory

Spavou nemoc způsobuje parazit (protozoan) Trypanosoma brucei a existují dva poddruhy: T. b. rhodesiense a T. b. gambiense. Přenášejí se kousnutím krev sající mouchy tse-tse od infikovaných zvířat (poddruh rhodesiense) nebo infikovaných lidí (poddruh gambiense) na zdravé lidi.

Protože trypanozomy pravidelně mění svůj povrch, nejsou imunitním systémem dostatečně rychle rozpoznány. Tato takzvaná antigenní změna vysvětluje, proč je lidský imunitní systém tak bezmocný tváří v tvář spavé nemoci.

Spavá nemoc: vyšetření a diagnostika

Pacienti v Německu jsou podezřelí ze spavé nemoci, když přijdou k lékaři s příznaky, jako je horečka, bolest hlavy, bolesti končetin a otoky lymfatických uzlin, a vyprávějí o nedávném dlouhodobém pobytu v Africe (krátkodobí rekreanti nejsou typičtí pacienti).

Diagnózu lze potvrdit detekcí trypanozomů v těle pacienta. Za tímto účelem může lékař odebrat vzorek materiálu z místa vpichu, vzorek krve nebo vzorek mozkomíšního moku (likvoru) a odeslat jej do laboratoře k analýze.

Spavou nemoc by měl diagnostikovat a léčit specializovaný lékař (specialista na tropickou medicínu).

Spavá nemoc: léčba

Spavá nemoc: léčba před napadením mozku

Pokud trypanozomy ještě nenapadly centrální nervový systém, používají se léky pentamidin a suramin. Bojují proti prvokům, ale mají některé vedlejší účinky kvůli jejich toxicitě. Oba léky byly vyvinuty před a během druhé světové války, resp.

Spavá nemoc: Léčba zamoření nervového systému

Pokud je mozek již postižen spavou nemocí, jsou nutné další léky. Je to proto, že pentamidin a suramin nemohou procházet hematoencefalickou bariérou, a proto nepůsobí v mozku. Některá z těchto léků jsou chemoterapeutická činidla, která se také používají při léčbě rakoviny a HIV. Bohužel tyto léky mohou způsobit vážné vedlejší účinky:

  • Melarsoprol: sloučenina arsenu. Zabíjí trypanozomy, ale má nebezpečné vedlejší účinky, jako je poškození mozku, které je smrtelné asi ve třech až deseti procentech případů. Lék není v současné době schválen v EU a Švýcarsku.

Spavá nemoc: průběh onemocnění a prognóza

Pokud se neléčí, spavá nemoc je obvykle smrtelná. Pokud je však nemoc odhalena včas a důsledně léčena, lékaři často dokážou pacienty vyléčit. To je však proces, který často trvá měsíce až roky. Pravidelné odběry krve, stejně jako punkce míchy, jsou součástí sledování, aby byla zajištěna úspěšnost léčby.

Mnoho léků na spavou nemoc dlouho nebylo k dispozici. Od roku 2001 probíhá spolupráce mezi Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a některými soukromými farmaceutickými společnostmi tak, aby nejdůležitější léky proti spavé nemoci mohly být do postižených zemí dodávány zdarma. Za logistiku této spolupráce zodpovídají Lékaři bez hranic (MSF). Tímto způsobem se výrazně snížil počet případů spavé nemoci.

Spavá nemoc: prevence

Vzhledem k tomu, že neexistuje očkování proti spavé nemoci, měl by se člověk při cestách do rizikových oblastí účinně chránit před bodnutím hmyzem. To zahrnuje nošení dlouhých kalhot a dlouhých rukávů a používání repelentů proti hmyzu.