Prst

Anatomie

Konec prstů na lidské ruce se nazývá koneček prstu. Latinský výraz pro prsty naší ruky je digitus manus. Když se podíváme na naši ruku, vidíme 5 různých prstů: palec, index prst, prostředníček, prsteník a malíček.

Navzdory skutečnosti, že všechny prsty jsou odlišné, všechny mají ve své struktuře a anatomii paralelismus. Prsty mají stejnou základní strukturu: koneček prstu lze také nazvat nejpřednější falanga a nehet (lat. Unguis) je umístěn na něm.

Skládá se z keratinu, ve vodě nerozpustného vláknitého proteinu a plní především ochrannou funkci konečku prstu. Kromě toho je přítomen pouze u vyšších primátů, protože hřebík pochází z takzvané epidermis, nejvrchnější části naší kůže. Pod nehtem obsahujícím keratin je nehtové lůžko, které se skládá z pojivové tkáně a je pevně spojen s okostice.

V oblasti nehtu můžete vidět takzvaný nehtový měsíc, bílou značku ve tvaru půlměsíce. Kromě nehtu má koneček prstu také důležitý význam, například v kriminologii se často objevuje: Každý prst bobule má charakteristický vzor, ​​který je jedinečný a slouží k identifikaci jedince, otisku prstu. Obsahuje mnoho dotykových a tlakových receptorů, asi 700 z nich, a plní tak důležitou funkci pro palpaci objektu.

Několik tepen a žil se také nachází na prst, jakož i mastná tkáň. Nejdůležitějšími tepnami jsou koncové větve radiálních a ulnárních tepen. Abychom mohli pohybovat prstem, potřebujeme svaly, které jsou připevněny k příslušné falangě a hrají rozhodující roli pro jemnou motoriku (např. Psaní a cítění).

Kloubem prstu je kloubový kloub, který umožňuje ohýbání (flexi) a strečink (rozšíření). K ligotavému aparátu je také připojen klouby, který slouží ke stabilizaci prstový kloub. Skládá se ze dvou vedlejších vazů a dvou dalších vazů na zadní straně ruky a prstů. Jsou tu také šlachy které jsou zajištěny takzvanými prstencovými a zkříženými vazy. Analogie k prstový kloub je prstový kloub, který má anatomicky mnoho podobností.