Plováky v oku: příčiny, léčba

Neprůhlednost sklivce: Popis

Mnoho lidí trpí zákalem sklivce v oku a s tím spojeným „mouches volantes“. Příčinou je přirozený proces stárnutí. Asi dvě třetiny lidí ve věku 65 až 85 let si stěžují na odpovídající stížnosti. Postiženi ale mohou být i mladší lidé, zvláště pokud jsou silně krátkozrací.

Co je to sklovité tělo?

Želatinový sklivec vyplňuje většinu vnitřku oční bulvy. Před ní leží čočka, která opticky láme světelné paprsky vstupující do oka. Ty pak procházejí sklivcem na sítnici. Leží za sklivcem a jako světlocitlivá vrstva nervových buněk je odpovědná za přeměnu optických obrazů na elektrické impulsy. To umožňuje přenos informací do mozku prostřednictvím optických nervů.

Neprůhlednost sklivce: příznaky

„Létající komáři“ neomezují zrakovou ostrost a jsou obvykle neškodní. Přesto si mnoho pacientů stěžuje, že se subjektivní zrakový vjem zhoršuje. V důsledku toho je zákal sklivce vnímán jako obtěžující. Na jedné straně se opacity a stíny liší svou intenzitou a umístěním. Na druhou stranu může rozptýlené světlo způsobit vážné oslnění pacientů.

Mouches volantes mohou být nejvíce patrné, když se pacienti dívají na jasnou zeď nebo do jasného světla nebo jsou oslepeni sněhem.

Opacifikace sklivce: příčiny a rizikové faktory

Sklivec, který vyplňuje vnitřek oka, je složen převážně z vody a v menší míře z kolagenových vláken a kyseliny hyaluronové. V dětství jsou vlákna pravidelně uspořádána tak, že si jich nikdo nevšímá – světelné paprsky na jejich cestě k sítnici téměř neovlivňují.

V průběhu měsíců se vlákna od sítnice stále více vzdalují. Jsou pak vnímány více rozmazaně a slabší, až v určité chvíli přestanou být vnímatelné vůbec.

Věk je považován za nejdůležitější rizikový faktor pro vznik zákalu sklivce, protože se obvykle jedná o proces související s věkem. Krátkozrací lidé si často všimnou „létajících komárů“ o něco dříve než normální nebo dalekozrací lidé.

Neprůhlednost sklivce: vyšetření a diagnostika

Pokud je to poprvé, co vidíte něco, co mimo vaše oko neexistuje, kontaktujte svého očního lékaře. Může se jednat o neškodné zakalení sklivce, ale může jít i o jiný stav. Aby to zjistil, oční lékař se vás nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Možné otázky jsou:

 • Co vidíte, když se díváte například na bílou zeď?
 • Kdy jste si poprvé uvědomili, že vidíte „létající komáry“ (černé tečky)?
 • Objevily se příznaky náhle nebo se náhle zvýšily?
 • Vnímáte záblesky světla?
 • Jste krátkozraký?
 • Prodělali jste nějaké úrazy, záněty nebo operace (operace šedého zákalu, laserové ošetření sítnice) na očích?
 • Měl jste v minulosti odchlípení sítnice na druhém oku?

Zkoušky

Abyste se lépe podívali do oka, lékař vám nejprve dá oční kapky, které rozšíří zornici. Poté přichází na řadu vyšetření štěrbinovou lampou: pomocí jasné lampy zvané štěrbinová lampa vám lékař ze strany posvítí do oka a podívá se na jednotlivé komponenty lupou. Pokud se objeví opar sklivce, uvidí tmavé stíny. Vyšetření štěrbinovou lampou je nebolestivé a nekomplikované.

V důsledku očních kapek rozšiřujících zornice může být vaše vidění na několik hodin zhoršeno. Proto byste se měli zdržet řízení, dokud účinek nepomine.

Diferenciální diagnózy

Pokud vyšetření štěrbinovou lampou jasně nediagnostikuje zakalení sklivce nebo pokud anamnéza není zcela průkazná, musí další vyšetření objasnit, zda za příznaky mohou být zodpovědné jiné příčiny (rozdílné diagnózy):

Rentgenové záření, počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI) lze použít k určení, zda cizí těleso v postiženém oku může způsobovat příznaky zákalu sklivce.

Mezi další možné diferenciální diagnózy zkalení sklivce patří zánět kůže středního oka (uveitida) a krvácení do sklivce.

Opacifikace sklivce: Léčba

U zákalu sklivce není zpravidla nutná žádná terapie. Přestože jsou „mouches volantes“ mnohými postiženými osobami vnímány jako rušivé, jsou neškodné a často samy zmizí. Do té doby lze příznaky zmírnit pomocí pár tipů (viz níže).

Při léčbě mouches volantes se také nedoporučují laserové terapie.

Tyto tipy mohou pomoci zmírnit příznaky

Lékaři pacientům se zákalem sklivce radí, aby příznaky co nejvíce ignorovali. Kromě toho existují věci, které můžete udělat sami, abyste pomohli zmírnit příznaky.

 • Noste sluneční brýle s vysokou ochranou proti světlu (85 procent) za jasných slunečných dnů nebo na sněhu.
 • Vyhněte se bílým nebo velmi světlým stěnám ve vašem vlastním domě. Texturované tapety nebo tlumené barvy stěn jsou pro oko více rušivé.
 • Mnoho dekorativních prvků v domácnosti, jako jsou květiny, police na knihy nebo obrázky, jsou užitečné.
 • Pokud u počítače trávíte hodně času, snižte jeho jas a zvolte kontrast, který je vám příjemný.
 • Samozabarvovací čočky jsou zvláště užitečné, pokud trpíte těžkou krátkozrakostí. Ty ztmavnou během několika sekund, když jsou vystaveny jasnému světlu.

Zákal sklivce: průběh onemocnění a prognóza

Přesto, pokud zažijete mouches volantes poprvé, měli byste navštívit očního lékaře. Oční lékař dokáže určit, zda se skutečně jedná o neškodný zákal sklivce, nebo zda se za příznaky skrývá vážnější příčina.

Také, pokud se náhle objeví „létající komáři“ v roji nebo uvidíte hustý špinavý déšť, měli byste naléhavě navštívit oftalmologa. Tyto příznaky a také záblesky světla mohou mluvit pro hrozící odchlípení sítnice a proti prostému zakalení sklivce.