Kyselina listová: účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje kyselina listová

Kyselina listová, dříve nazývaná také vitamín B9, je životně důležitý vitamín. Přísně vzato je třeba rozlišovat mezi folátem obecně a kyselinou listovou jako samostatnou látkou. Jako folát se označují všechny látky, které může tělo využít jako vitamín, tj. které lze přeměnit na vitamín B9.

Jako vitamin rozpustný ve vodě hraje folát důležitou roli ve všech růstových procesech, které probíhají v lidském těle, zejména při dělení buněk a duplikaci genetického materiálu – podílí se na tvorbě nových stavebních kamenů pro genetickou látku deoxyribonukleovou kyselinu (DNA). Kromě toho je vitamín potřebný pro metabolismus aminokyselin (aminokyseliny = stavební kameny bílkovin).

Kdy se používá kyselina listová?

Kyselina listová se používá pro:

  • Léčba nedostatku kyseliny listové (např. v rámci anémie = anémie)
  • Prevence defektů neurální trubice u nenarozeného dítěte (jako je „otevřená páteř“)
  • Snížení nežádoucích účinků léčby methotrexátem (terapie MTX, např. u rakoviny)
  • prevence nedostatku kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové má podle současných studií vliv i na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Hladinu tzv. homocysteinu v krvi lze snížit pomocí kombinace vitamín B12-kyselina listová, která má pozitivní vliv na prevenci arteriosklerózy.

To je velmi důležité, protože nedostatek kyseliny listové během těhotenství může vést u nenarozeného dítěte k tzv. defektu neurální trubice. Tento termín zahrnuje embryonální malformace centrálního nervového systému, jako jsou „otevřená záda“ (spina bifida) a anencefalie (nerozvinutý/nerozvinutý mozek).

Jak se používá kyselina listová

Německá společnost pro výživu doporučuje denní příjem 300 mikrogramů ekvivalentu kyseliny listové (= 1 µg dietní kyseliny listové nebo 0.5 µg syntetického folátu nalačno) pro dospívající a dospělé. Množství až asi 1,000 mikrogramů syntetického folátu je neškodné, protože nadměrné množství ve vodě rozpustného vitaminu může být vyloučeno ledvinami.

Lidé, kteří konzumují velké množství alkoholu, mají zvýšenou potřebu kyseliny listové.

Kyselina listová a těhotenství

Pro ženy ve fertilním věku, těhotné ženy a kojící matky je doporučený příjem vyšší. Těhotné ženy ideálně konzumují 550 mikrogramů ekvivalentu kyseliny listové denně a kojící matky 450 µg.

S příjmem vhodných vitamínových přípravků je třeba začít již čtyři týdny před otěhotněním a pokračovat po celý první trimestr. Vzhledem k tomu, že začátek těhotenství lze jen stěží předvídat, platí toto doporučení v zásadě pro všechny ženy, které si přejí mít děti.

Jaké jsou vedlejší účinky kyseliny listové?

Při dlouhodobém předávkování kyselinou listovou může dojít k depresím, nočním můrám a epileptickým záchvatům.

Na co byste si měli dát pozor při užívání kyseliny listové

lékové interakce

Některé léky by se neměly užívat společně s tabletami kyseliny listové. Patří mezi ně určité léky na infekce nebo malárii (jako je trimethoprim, proguanil a pyrimethamin) a některé léky proti rakovině, jako je methotrexát a fluorouracil.

Váš lékař nebo lékárník vám může poskytnout konkrétnější informace o možných interakcích mezi vitamínovým doplňkem a jinými léky.

Co byste také měli vědět o kyselině listové

Dostatečný příjem vitaminu ve stravě je důležitý v každém věku. Jako vynikající přírodní zdroje kyseliny listové odborníci doporučují potraviny jako zelí (např. brokolice, růžičková kapusta, květák), špenát, chřest a letní saláty.

Kyselina listová je citlivá na teplo. Potraviny obsahující kyselinu listovou by se proto měly vařit nebo blanšírovat pouze krátce.

Navzdory informacím velké procento Němců nekonzumuje dostatek vitamínu ve své každodenní stravě, což má za následek jeho nedostatek. Odborníci v Německu se však rozcházejí s povinným přidáváním kyseliny listové do potravin (jako je jodid v kuchyňské soli).

Nicméně Německo je na tom s ostatními zeměmi špatně, pokud jde o četnost obávaných defektů neurální trubice. Z tohoto důvodu pediatři a zdravotní politici nadále volají po povinném přidávání kyseliny listové do potravin.