Kyselina listová (folát): příznaky nedostatku

V raných fázích kyselina listová nedostatek, fyzické příznaky chybí, ale zvýšení séra homocystein úrovně v EU krev již může být evidentní.

Kyselina listová nedostatek ovlivňuje zejména rychle se dělící buňky. Proto se příznaky nedostatku objevují zejména v krev obrázek, protože krvinky se tvoří z rychle se dělících buněk kostní dřeň: To vysvětluje proč anémie nastane v případě nedostatku. Tento typ anémie se nazývá megaloblastická nebo makrocytární anémie, protože krev buňky jsou abnormálně velké (megaloblasty). Navíc k erytrocyty (červené krvinky), leukocyty (bílé krvinky) - které také pocházejí z kostní dřeň - jsou také ovlivněny a vykazují hypersegmentaci jader, která je charakteristická pro megaloblasty anémie. Progrese anémie pak vede ke klasickým příznakům únavaslabost a v extrémních případech dušnost.

Oznámení.
Megaloblastická anémie vyplývající z kyselina listová nedostatek je klinicky a mikroskopicky identický s anémií způsobenou nedostatek vitaminu B12. Je proto důležité léčit takovou anémii nejen kyselinou listovou, ale také vitamin B12 aby se zabránilo neurologickému poškození.