Kyselina listová pro početí a těhotenství

Proč kyselina listová v těhotenství?

Živočišné a rostlinné potraviny obsahují skupinu ve vodě rozpustných vitamínů B zvaných foláty. Po vstřebání potravou se v těle přeměňují na aktivní formu (tetrahydrofolát). V této formě regulují mnoho důležitých buněčných procesů, jako je buněčné dělení a buněčný růst. To vysvětluje velký význam folátu v těhotenství. Mezi dobré zdroje folátu patří zelená listová zelenina (špenát, hlávkový salát), rajčata, brambory, vejce, celozrnné výrobky, ořechy, klíčky a luštěniny.

Ačkoli mnoho potravin obsahuje folát, ani lidé, kteří dbají na dietu, ne vždy zvládnou uspokojit své potřeby prostřednictvím jídla. K prevenci nedostatku je proto vhodné užívat doplňky kyseliny listové, zvláště pokud plánujete děti, v těhotenství a také při kojení.

Platí následující: 1 mikrogram ekvivalentu folátu odpovídá 1 mikrogramu dietního folátu nebo 0.5 mikrogramu kyseliny listové.

Obecné informace o kyselině listové (účinek, standardní hodnoty atd.) naleznete v článku Kyselina listová.

Význam kyseliny listové v těhotenství

Obecně platí, že chronický nedostatek kyseliny listové má negativní vliv na tvorbu buněk (např. v krvinkách), buněčné dělení a růstové procesy. Tyto procesy však mají zásadní význam, zejména během těhotenství.

Možné důsledky nedostatku jsou odpovídajícím způsobem závažné: například u budoucí matky se může vyvinout anémie, pokud má příliš málo kyseliny listové. Nedostatečný přísun kyseliny listové u embrya zvyšuje riziko tzv. defektů neurální trubice: Normálně se neurální trubice – prekurzor mozku a míchy – vyvíjí kolem 17. dne po oplodnění a uzavírá se na konci čtvrtého týdnu těhotenství.

Užívání doplňků kyseliny listové během těhotenství může snížit riziko defektů neurální trubice u dítěte asi o 70 procent.

Do jaké míry nedostatek kyseliny listové zvyšuje také riziko srdečních vad plodu, poruch močových cest, rozštěpu rtu a patra, nízké porodní hmotnosti nebo předčasného porodu, je stále předmětem vědeckých diskusí.

Kolik kyseliny listové je potřeba během těhotenství?

Těhotné ženy potřebují 550 mikrogramů kyseliny listové denně. K dosažení tohoto množství se doporučuje užívat doplňky kyseliny listové. Zejména v prvních 12 týdnech těhotenství by ženy měly užívat 400 mikrogramů denně. Zbývající požadavek lze obvykle uspokojit stravou bohatou na folát (zelená zelenina, rajčata, brambory, luštěniny, vejce, celozrnné výrobky).

Pro další průběh těhotenství lékaři také doporučují nahradit 400 mikrogramů kyseliny listové denně pomocí doplňků stravy.

Nedostatek kyseliny listové: Léčba

Neplánovaně jste otěhotněla a nebrala jste předtím kyselinu listovou? Poté může lékař změřit hladinu kyseliny listové ve vaší krvi. Pokud to odhalí nedostatek kyseliny listové, pomůže vám užívání dvou až pěti miligramů kyseliny listové denně. Účinek se obvykle dostaví rychle: krevní hodnoty se zlepší pouhé tři až čtyři dny po zahájení užívání kyseliny listové.

Proč kyselina listová, když chcete mít děti?

Kyselina listová hraje důležitou roli již před těhotenstvím, tedy při plánování miminka. Dobře naplněný sklad zajišťuje dostatečné zásobování embrya mateřským organismem od prvního dne těhotenství. Riziko malformací plodu při nedostatku kyseliny listové existuje především v první třetině těhotenství, protože právě tehdy se vyvíjejí všechny orgány.

Ale jaké množství kyseliny listové je optimální pro ty, kteří chtějí mít děti? Doporučená dávka – stejně jako v těhotenství – je 400 mikrogramů kyseliny listové denně navíc k dietě bohaté na folát.

Teorie, že kyselina listová pomáhá snáze otěhotnět, není vědecky prokázána.

Měla by se kyselina listová brát i při kojení?

Kojící ženy mají také zvýšenou potřebu folátu, a proto by měly užívat přípravky s kyselinou listovou – jako doplněk stravy bohaté na foláty. Doporučená dávka je 450 mikrogramů denně.

Kyselina listová: Existují vedlejší účinky?