Potravinová alergie: příznaky, terapie

Stručné shrnutí

 • Popis: Přecitlivělost imunitního systému na skutečně neškodné složky některých potravin. Obvykle jsou těmito spouštěči alergií (alergeny) bílkoviny, například z ořechů, kravského mléka nebo pšenice.
 • Příznaky: Svědění, kopřivka, otok sliznic kolem rtů, úst a hrdla, oteklé, slzící oči, rýma, zvracení, plynatost, průjem, křeče v břiše. V extrémních případech se rozvíjí anafylaktický šok (nebezpečí života!).
 • Příčiny a rizikové faktory: Genetická predispozice k alergii (atopie) v kombinaci s příznivými faktory (jako je kouření v těhotenství).
 • Diagnóza: Anamnéza, testy na alergii jako kožní test, stanovení protilátek, provokační test, v případě potřeby vynechání diety.
 • Léčba: Vyhněte se spouštěčům alergie. V akutních případech léky na závažnější příznaky. V případě potřeby hyposenzibilizace v případě alergie na arašídy nebo potravinové alergie související s pylem.
 • Prognóza: Potravinová alergie u malých dětí často „vyroste“. Alergie, které se objeví později, obvykle přetrvávají po celý život.

Potravinová alergie: Popis

Při alergiích imunitní systém obvykle reaguje na neškodné cizorodé proteiny – jako jsou ty z pylu (při senné rýmě) nebo roztočů (při alergii na domácí prach) – a bojuje s nimi. To se obvykle provádí pomocí protilátek typu IgE (imunoglobulin E). V případě potravinové alergie většinou obrana organismu mylně zařadí různé potravinové bílkoviny jako hrozbu. K tomu však dochází poměrně zřídka: Počet postižených osob v populaci se pohybuje v jednociferném procentuálním rozsahu. Většina z nich jsou malé děti.

Některé potraviny (skupiny potravin) vyvolávají potravinové alergie častěji než jiné. Tyto zahrnují:

 • Ořechy (např. arašídy)
 • Pšenice
 • Kravské mléko
 • Kuřecí vejce
 • Ryba
 • Sója
 • Celer

Potravinová alergie u dětí

U malých dětí se potravinové alergie rozvinou obzvláště snadno, protože jejich střevní stěna ještě nefunguje tak spolehlivě jako u dospělých. Proto se složky potravy a buňky imunitního systému častěji dostávají do vzájemného kontaktu. Imunitní systém si díky tomu může vyvinout přecitlivělost na některé složky potravy a vehementně proti nim vystupovat.

Potravinová alergie u dětí a dospívajících je nejčastěji na kravské mléko, slepičí vejce, sóju, pšenici, arašídy a stromové ořechy (např. lískové nebo vlašské ořechy).

Křížové alergie

Potravinové alergie jsou často zprostředkovány specifickými protilátkami (imunoglobulin E) (alergie I. typu). Ty jsou namířeny proti příslušné složce potravy. Někdy jsou však protilátky následně namířeny proti alergenům s podobnou strukturou z jiných zdrojů. Lékaři pak hovoří o zkřížené alergii.

Potravinová alergie u dospělých je tedy obvykle takovou zkříženou alergií, která vzniká v důsledku již existující alergie na inhalační látky. Jedná se o alergii způsobenou inhalačními alergeny (např. pylová alergie = senná rýma).

Například u lidí s alergií na pyl stromů (jako je pyl břízy a lísky) se často také rozvine potravinová alergie na jádrové ovoce (jako jsou jablka, broskve) a/nebo ořechy (jako jsou lískové a vlašské ořechy).

U dospělých se sennou rýmou jsou nejčastější zkřížené reakce s jádrovinou a peckovinami (např. jablka, švestky, nektarinky), celerem, mrkví, korýši a měkkýši a pšenicí.

Mnoho lidí si v běžném životě zaměňuje pojmy potravinová alergie a potravinová intolerance. Jedná se však o dvě různá onemocnění: Na rozdíl od alergií nesnášenlivost nezpůsobuje reakci imunitního systému.

Místo toho dochází u potravinové intolerance k narušení fyzikálních procesů, v jejichž důsledku se daná potravina nebo její určitá složka nemůže správně vstřebat nebo zpracovat. V důsledku toho se objevují příznaky, jako je bolest břicha a nadýmání.

Známé potravinové intolerance jsou intolerance laktózy, intolerance fruktózy a intolerance histaminu.

Celiakie (nesnášenlivost lepku) není považována ani za alergii, ani za potravinovou intoleranci, ale za autoimunitní onemocnění.

Potravinová alergie: příznaky

Příznaky potravinové alergie se mohou lišit – jak v typu, tak v závažnosti. Mezi běžné příznaky patří například:

 • Svědění
 • kopřivka (kopřivka)
 • Náhlé zarudnutí kůže s pocitem horka, zejména na obličeji a krku (zčervenání)
 • otok rtů a sliznic v ústech a krku

Někdy potravinová alergie také spustí příznaky v trávicím traktu, jako je nevolnost, zvracení, křeče v břiše, plynatost, průjem nebo zácpa.

V závažnějších případech alergické reakce ovlivňují dýchání a/nebo kardiovaskulární systém: Může dojít ke křečovitému zúžení průdušek s dušností, poklesem krevního tlaku, bušením srdce a dokonce anafylaktickým šokem.

V případě anafylaktického šoku hrozí ohrožení života! V případě možných příznaků proto ihned volejte pohotovostního lékaře!

Potravinová alergie: příčiny a rizikové faktory

Jak a proč se u některých lidí rozvine potravinová alergie, není dosud zcela pochopeno. Existuje však genetická predispozice k rozvoji alergií. Říká se tomu atopie. V interakci s různými environmentálními podněty se to pak může skutečně vyvinout v alergii, jako je potravinová alergie:

Primární potravinová alergie vyvinutá tímto způsobem se vyskytuje přednostně u malých dětí. Dospělí na druhou stranu častěji trpí sekundární potravinovou alergií – vzniklou jako zkřížená reakce u již existujících alergií na inhalační alergeny (jako je pyl při senné rýmě).

Různé druhy alergií

Kontakt s alergenní potravinou obvykle u postižených spouští specifické protilátky typu imunoglobulin E (IgE). Aktivují další imunitní buňky, tzv. žírné buňky. Ty uvolňují mediátorovou látku histamin, která otéká sliznice, způsobuje svědění a spouští různé zánětlivé procesy v těle. Tato forma alergické reakce se nazývá alergie I. typu. Říká se jí také alergie okamžitého typu, protože alergické příznaky se objevují velmi rychle (např. astmatický záchvat).

Kromě toho existují smíšené typy potravinových alergií. Zde lze pozorovat alergické reakce zprostředkované IgE i T-buňkami.

Více o různých typech alergických reakcí si můžete přečíst v části Alergie – typy alergií.

Faktory prostředí

Zdá se, že několik faktorů podporuje rozvoj alergií, jako je potravinová alergie. Týká se to například tabákového kouře v těhotenství a nadměrné hygieny v dětství. Zjevně nepříznivé je také podávání kojenecké výživy na bázi kravského mléka v prvních dnech života. U postižených dětí je pravděpodobnější, že se u nich rozvine alergie na kravské mléko, než u těch, které místo toho dostávají takzvaný aminokyselinový vzorec. Jedná se o kojeneckou výživu, která obsahuje pouze stavební kameny bílkovin – tedy aminokyseliny.

Na základě takových pozorování a studií vypracovali odborníci doporučení pro prevenci alergií. Více si o tom můžete přečíst v části Prevence alergií.

Potravinové alergie: vyšetření a diagnostika

Anamnéza

Během anamnestického rozhovoru se lékař podrobněji dotáže na symptomy, které se objevují, a na případné časové souvislosti s příjmem potravy. K tomuto účelu může být užitečné, pokud si postižené osoby (nebo rodiče postižených dětí) vedou po určitou dobu dietní a symptomový deník.

Důležitou informací pro lékaře je také to, zda pacient sám netrpí sennou rýmou nebo jiným alergickým onemocněním. Další potravinová alergie je pak pravděpodobnější. Alergická onemocnění v rodině je také třeba hlásit lékaři.

Zkoušky

Pomocí kožního testu potravinové alergie může lékař otestovat reakci imunitního systému na určité alergeny, jako jsou složky jablek. Při takzvaném prick testu zavádí do pacientovy kůže malým řezem složky různých možných alergenů. Pokud na to tělo zareaguje lokálním zarudnutím, je tento test na potravinovou alergii pozitivní.

Stanovení specifického IgE v krvi pomáhá diagnostikovat potravinovou alergii, na které se takové protilátky podílejí.

Postup může být velmi pracný, pokud jsou různé testované látky podávány v několika cyklech. Výsledek je zvláště významný, pokud je test proveden dvojitě zaslepeným placebem kontrolovaným způsobem. To znamená, že ani lékař, ani pacient neví (dvojitě zaslepený), zda se v jednom cyklu skutečně testuje potenciální alergen nebo placebo.

V případě těžké potravinové alergie může být reakce na podaný alergen velmi závažná až po anafylaktický šok včetně. Proto je při provokačním testu velmi důležitá opatrnost a pečlivé lékařské pozorování. Je-li to nutné, lékař musí pacientovi rychle podat léky, aby čelil život ohrožujícímu šoku.

V některých případech je užitečná diagnostická eliminační dieta (vynechání diety). Jedná se konkrétně o vynechání podezřelých potravin, aby se zjistilo, do jaké míry se symptomy v důsledku toho zlepší.

Více o alergických kožních testech, stanovení IgE a provokačním testu se dočtete v článku Alergický test.

Potravinová alergie: Léčba

Problémem pro alergiky je, že většina výrobců potravin neuvádí pro své produkty úplný seznam složek. Nejběžnější alergenní potraviny (jako jsou ořechy, vejce, mléko nebo sója) však nyní musí být na obalech deklarovány, i když jsou přítomny pouze ve stopovém množství.

Pohotovostní sada pro těžké alergiky

Lidé s těžkou potravinovou alergií musí vždy nosit pohotovostní sadu. Obsahuje léky pro případ silné alergické reakce po náhodném požití alergenu.

 • rychle působící antihistaminikum, např. ve formě tání (tablety).
 • glukokortikoid, např. ve formě tablet nebo čípků
 • přípravek obsahující adrenalin (nebo epinefrin), který si postižení mohou sami vstříknout do svalu (autoinjektor)

Pro alergiky, kteří mají astma nebo v minulosti prodělali bronchospasmus podobný záchvatům, by pohotovostní sada měla obsahovat také bronchodilatační lék k inhalaci.

Pohotovostní lék může v případě nouze zachránit život postiženému!

hyposenzibilizace (specifická imunoterapie)

Tak je tomu například v případě potvrzené alergie na arašídy u nezletilých: po pečlivém posouzení rizika a přínosu lze u nich zvážit orální hyposenzibilizaci. V mnoha případech to umožňuje zvýšení individuální prahové dávky arašídových proteinů, nad kterou postižený reaguje alergickými příznaky.

Přípravek používaný k hyposenzibilizaci (prášek vyrobený z arašídových proteinů) je schválen v EU a Švýcarsku pro věkovou skupinu 17 až XNUMX let.

Pokud potravinová alergie souvisí s alergií na pyl, lze provést hyposenzibilizaci pylovými alergeny (za předpokladu, že respirační symptomy související s pylem takovou léčbu podporují). Jako pozitivní vedlejší účinek se pak může zlepšit i potravinová alergie vyskytující se jako zkřížená reakce. Při hyposenzibilizaci podávají lékaři příslušný alergen (pylové bílkoviny) buď pod jazyk (sublingvální imunoterapie) nebo pod kůži (subkutánní imunoterapie).

Potravinová alergie: průběh a prognóza

Potravinová alergie, která se vyskytuje již v kojeneckém a batolecím věku, často sama odezní. Proto je vhodné, aby lékaři pomocí orálního provokačního testu v pravidelných intervalech kontrolovali, zda je dítě stále alergické na danou potravinu:

Například v případě alergií na kravské mléko, slepičí vejce, pšenici a sóju by se testy měly provádět každých šest nebo dvanáct měsíců. V případě jiných potravinových alergií, jako jsou arašídy, ryby nebo primární alergie na stromové ořechy, lze testování provádět v delších intervalech, aby se zjistilo, zda si imunitní systém dítěte mezitím vytvořil toleranci (např. každé tři až pět let).

Potravinová alergie, která se rozvine pouze u dospělých, je obvykle trvalá.

Potravinová alergie: prevence

Genetické predispozici k alergiím (atopii) nelze zabránit. Je však možné eliminovat nebo omezit faktory, které podporují rozvoj alergií, jako je potravinová alergie.

Děti samotné by si také v prvním roce života po zavedení příkrmů (od 5. do 7. měsíce života) měly dopřát co nejpestřejší stravy. V ideálním případě by to mělo zahrnovat i běžné alergeny, jako je kravské mléko. Aby se zabránilo alergii na slepičí vejce, měli by ti nejmenší pravidelně dostávat ohřívaná slepičí vejce, například vejce natvrdo (ale ne míchaná vejce!).

Přečtěte si více o těchto a dalších tipech pro prevenci alergií jako je potravinová alergie v článku Alergie – prevence.