Cizí předmět v uchu – první pomoc

Stručné shrnutí

 • Co dělat v případě cizího tělesa v uchu? V případě sádlové zátky opláchněte ucho vlažnou vodou. Odstraňte vodu v uchu poskakováním nebo fénováním. U všech ostatních cizích těles vyhledejte lékaře.
 • Cizí těleso v uchu – rizika: včetně svědění, kašle, bolesti, výtoku, případně krvácení, závratí, přechodně zhoršeného sluchu nebo ztráty sluchu.
 • Kdy navštívit lékaře? Kdykoli cizí těleso v uchu není ani sádlo, ani voda. Pokud první pomoc nemůže odstranit špetku sádla nebo vody z ucha. Pokud se objeví známky infekce nebo poranění ucha.

Pozor.

 • V žádném případě se nepokoušejte vytáhnout cizí těleso v uchu ze zvukovodu pomocí ušních tyčinek, pinzety nebo podobně. Mohli byste jej zatlačit dále do ucha a poranit zvukovod a/nebo bubínek.
 • Pokud máte v uchu hmyz nebo zbytky jídla (např. drobky chleba), nečekejte, zda nevyjdou samy. Zvyšuje se tak riziko infekce, která může mít vážné následky (až meningitidu)!

Cizí těleso v uchu: Co dělat?

Pouze v určitých případech byste se měli samostatně pokusit odstranit cizí těleso z ucha – konkrétně v případě sádlové zátky nebo vody v uchu:

 • Zátka z ušního mazu: Někdy ji lze vypláchnout vlažnou vodou. V lékárně jsou i kapky, které změkčují ušní maz.

Cizí tělesa v uchu: rizika

Pokud má někdo něco v uchu, může to mít různé následky nebo se projevit různými příznaky:

 • svědění
 • možná kašel (protože tělo se snaží „výbušně“ osvobodit z cizího tělesa v uchu)
 • bolest
 • Únik krve z ucha (pokud cizí těleso poranilo zvukovod nebo bubínek)
 • Ztráta sluchu nebo omezení sluchu (obvykle pouze dočasné, dokud není cizí těleso odstraněno)
 • případně zapáchající výtok
 • Infekce zvukovodu (zánět zvukovodu), pokud cizí těleso zaneslo choroboplodné zárodky nebo zůstalo v uchu dlouhou dobu bez povšimnutí. Jak zánět postupuje, hnis se může opouzdřit (absces). Zánět se navíc může rozšířit do středního ucha (středoušní infekce).
 • Závažné vertigo nebo infekce středního ucha, pokud je bubínek poškozen během nesprávného odstranění cizího tělesa.
 • Vzácně: Mozek nebo meningitida (encefalitida, resp. meningitida) jako závažná komplikace infekce v uších

Cizí těleso v uchu: Kdy navštívit lékaře?

Pokud nelze malou zátkou sádla nebo vody v uchu odstranit pomocí výše popsaných opatření první pomoci, měli byste navštívit ušního, nosního a krčního specialistu.

Také byste měli vždy navštívit lékaře ORL, pokud pociťujete bolest ve zvukovodu – i když se objeví po odstranění cizího tělesa. Pokud vás například bolí ucho krátce poté, co jste měli vodu v uchu, může být důvodem infekce způsobená bakteriemi ve vodě.

Pokud zaznamenáte příznaky, jako je krev nebo páchnoucí sekret vytékající z ucha, silné závratě nebo problémy se sluchem, měli byste také okamžitě navštívit svého lékaře.

Cizí těleso v uchu: vyšetření u lékaře

Nejprve se lékař zeptá pacienta nebo doprovázejících osob (např. rodičů), co by mohlo ve zvukovodu uvíznout, jak se to tam pravděpodobně dostalo a jaké se objevují příznaky.

Po tomto rozhovoru (anamnéze) se lékař blíže podívá na vnitřek postiženého ucha. K tomuto účelu obvykle používá ušní mikroskop a/nebo ušní trychtýř spolu se světelným zdrojem (otoskopem). Pro lepší výhled může bolt trochu stáhnout dozadu. Vyšetření přesně ukazuje, kde se cizí těleso nachází. Poranění i infekce jako následky proniknutého cizího tělesa lze také detekovat ušní mikroskopií a otoskopií.

Cizí těleso v uchu: ošetření lékařem

V závislosti na tom, co blokuje ucho, má lékař ORL několik možností léčby.

Odstranění ušního mazu

Odstranění vody v uchu

Lékař může také odsát zbytky vody ze zvukovodu.

Odstranění dalších cizích těles

Odsávací zařízení nebo malý tupý háček lze také použít k odstranění mnoha dalších cizích těles v uchu. Lékař často vyjímá předměty s hranami (jako je papír) pomocí malého páru speciálních kleští nazývaných aligátoří kleště.

Pokud je cizí těleso uloženo hluboko v uchu (v blízkosti ušního bubínku), může být vhodné chirurgické odstranění v lehké anestezii. To platí zejména u dětí: Bez anestezie by se mohly při odstraňování vrtět, což by mohlo způsobit, že lékař nechtěně poraní ušní bubínek.

Pokud je v uchu hmyz (např. šváb, pavouk nebo moucha), lékař často dá do ucha lék, který malé zvíře zabije. Díky tomu se snáze dostane ven.

Pokud je v uchu bolest, může lékař před odstraněním cizího tělesa vložit do zvukovodu anestetikum (jako je lidokain).

Po odstranění cizího tělesa

Po odstranění cizího tělesa lékař prohlédne vnitřek ucha, zda nedošlo k poranění. Takové lze léčit například antibiotickou mastí. Pokud cizí těleso v uchu způsobilo infekci (např. zánět středního ucha), může lékař také předepsat antibiotika k užívání (například ve formě tablet).

Zabraňte cizím tělesům v uchu

 • Nedovolte malým dětem, aby si hrály bez dozoru s malými předměty, jako jsou papírové míčky, části hraček, hrášek, malé kamínky atd.
 • Buďte také vždy přítomni, když starší děti manipulují s ostrými nebo špičatými předměty (např. pletací jehlice, nůžky). Poučte je o potenciálních nebezpečích neopatrného zacházení s takovými předměty.
 • Při plavání mohou speciální špunty do uší zabránit pronikání vody do zvukovodu.
 • Nečistěte si uši ani uši svých dětí vatovými tampony. To většinou jen vytlačí ušní maz dozadu k bubínku, kde se může zaseknout. Kromě toho mohou v uchu zůstat zbytky savé bavlny.
 • Zejména v úzkých zvukovodech se může v uchu opakovaně tvořit vosková zátka. Postižení by si měli nechat pravidelně čistit uši lékařem.

Pokud si tyto rady vezmete k srdci, můžete výrazně snížit riziko cizího tělesa v uchu.