Omrzliny: popis, typy, příznaky

Stručné shrnutí

Co je omrzlina?: Při omrzlinách dochází vlivem silného působení chladu k špatnému prokrvení a poškození kůže a tkání. Existují různé druhy omrzlin, podle rozsahu poškození lékaři rozlišují tři stupně závažnosti.

Příznaky: Podle závažnosti omrzlin: od mírného zarudnutí a otoku přes kožní puchýře a bolest až po odumření tkáně.

Prevence: oděv a obuv přizpůsobená teplotě, čepice, rukavice, ochrana kůže, cvičení, vyhýbání se alkoholu a nikotinu, nepřikládat studené zábaly přímo na pokožku, pozor při manipulaci se suchým ledem nebo tekutým dusíkem.

Příčiny: Stažení cév v důsledku chladu, nedostatečné zásobení krví a kyslíkem.

Rizikové faktory: Vítr, vysoká vlhkost, příliš tenké, světlé nebo mokré oblečení, konzumace alkoholu, problémy s krevním oběhem, velmi mladý nebo velmi starý věk.

Co je to omrzlina?

Omrzlina (congelatio) je lokalizované poškození kůže nebo podkladové tkáně chladem. Než dojde k lokalizovaným omrzlinám, postižené části těla jsou obvykle již nějakou dobu vystaveny chladu, větru a vysoké vlhkosti.

Pokud je tělo nadále vystaveno extrémnímu chladu, tvoří se v buňkách ledové krystaly, které je ničí. Pokud se ledové krystalky rozšíří na celý organismus, hrozí smrt zmrznutím (smrt na omrzliny). Ohroženi jsou zejména lidé, kteří nemohou uniknout chladu, například po pádu venku.

Jaké jsou různé druhy omrzlin?

Povrchové omrzliny postihují pouze nejsvrchnější vrstvy pokožky a po několika minutách se po opětovném zahřátí zlepší. Hluboké omrzliny postihují všechny vrstvy kůže a pod ní ležící tkáň. Mohou mít vážné a trvalé následky, jako je smrt postižených částí těla.

Výsledné poškození kůže je podobné jako při tepelném popálení: Během několika sekund se objeví ostře ohraničené, bledé a suché oblasti s puchýři – přesně tam, kde došlo ke kontaktu se škodlivou látkou. V této oblasti jsou všechny vrstvy kůže mrtvé a slepené během několika sekund.

Nikdy nepokládejte chladivé zábaly přímo na pokožku! Chladné balíčky vždy zabalte do ručníku!

Jaké jsou příznaky omrzlin?

V případě lokálních omrzlin zůstávají příznaky omezeny na postižená místa; obecné příznaky, jako je nevolnost nebo horečka, obvykle chybí. Jak se omrzliny projeví, závisí na tom, jak daleko pokročily. Lokalizované omrzliny lékaři rozdělují podle rozsahu do tří stupňů závažnosti.

Příznaky omrzliny prvního stupně

I když červené skvrny po prohřátí ještě nějakou dobu zůstanou, omrzliny prvního stupně se opět zahojí bez následných škod. Někdy však mírná porucha čití přetrvává roky.

Příznaky omrzliny druhého stupně

Nikdy sami puchýře neškrábejte ani nepíchejte, mohlo by dojít k infekci!

Příznaky omrzliny třetího stupně

Co dělat v případě omrzlin?

Jak omrzliny léčit závisí na jejich rozsahu: omrzliny prvního stupně si můžete ošetřit sami a zlepší se během několika minut poté, co je zahřejete. Pokud však postižená oblast kůže zůstane znecitlivělá i po zahřátí, měli byste se poradit se svým rodinným lékařem. Hlubší omrzliny druhého a třetího stupně vždy vyžadují nemocniční ošetření.

První pomoc při omrzlinách

 • Umístěte na suché místo chráněné před větrem, abyste zabránili opětovnému vystavení nebo dalšímu vystavení chladu.
 • Zajistěte dobrý krevní oběh v postižené oblasti: rozepněte přiléhavý oděv nebo příliš těsnou obuv, nebo si sundejte prsteny, pokud jsou zasaženy ruce.
 • Sundejte mokré, studené oblečení a zabalte pacienta do teplé přikrývky.
 • Poté volně zakryjte postižené části těla čistou látkou nebo obvazem, nejlépe bez choroboplodných zárodků, vyhněte se tlaku.
 • Teplé nápoje jako čaj nebo káva pomáhají vnitřně prohřát organismus.

Jakým opatřením první pomoci byste se měli vyhnout v případě omrzlin

 • Oblast netřete ani nemasírujte, obojí může ještě více poškodit pokožku. Omrzlá místa těla by se také neměla třít sněhem!
 • Vzniklé puchýře neotvírejte!
 • Omrzlé části těla znecitliví, takže postižený necítí, když je příliš horko. Omrzliny proto nikdy nezahřívejte přímým teplem (trouba, oheň, nahřívací lampa)! Hrozí zde nebezpečí popálení.
 • Ztuhlými zmrzlými částmi těla by se nemělo pasivně pohybovat (například první pomocí). Postižený by také neměl chodit s omrzlými chodidly nebo prsty. Jinak hrozí další poškození tkáně.
 • Postižený by v žádném případě neměl kouřit! Nikotin stahuje krevní cévy. Promrzlé části těla jsou pak ještě hůře zásobovány krví.

Léčba omrzlin druhého nebo třetího stupně

Omrzliny s puchýři (stupeň II a vyšší) by měl lékař vidět co nejdříve po první pomoci. Totéž platí pro omrzliny, které i po oteplení zůstávají otupělé.

Lékař poté ošetří místní omrzliny:

Zahřívání: Nejprve pomalu prohřívá omrzlou pokožku. To se provádí teplými obklady nebo koupelí teplou (maximálně 35 stupňů).

Léčba puchýřů: Lékař propíchne puchýře za sterilních podmínek a poté ránu překryje obvazem na ránu.

Jak předejít omrzlinám?

Omrzlinám můžete předejít pomocí těchto tipů:

Funkční prádlo: noste funkční nebo termoprádlo přímo na těle, když je chladno. Přenáší vlhkost od těla do další vrstvy a udržuje ji v teple a suchu.

Suché oblečení: Pokud vaše oblečení zvlhne, okamžitě ho vyměňte!

Boty: Ujistěte se, že vaše zimní boty jsou dostatečně široké a dobře podšité.

Čepice, rukavice: V mrazu a ledovém větru vždy noste čepici a rukavice! Na horách noste větruodolné masky!

Cvičení: Vždy se pohybujte ve venkovních mrazivých teplotách!

Dostatečně pijte: Dostatečně pijte. Dávejte přednost teplým nápojům, které tělo zahřejí zevnitř. Vyvarujte se alkoholu!

Preexistující stavy: Požádejte svého lékaře o radu, pokud máte poruchy prokrvení rukou a nohou (jako je Raynaudův syndrom)!

Příčiny a rizikové faktory

Příčiny

Příčinou omrzlin je působení chladu. Aby se tělo v chladných podmínkách nepodchladilo, snaží se udržovat vnitřní tělesnou teplotu (teplota jádra asi 37 stupňů) v rovnováze. To je nezbytné pro udržení zásobení životně důležitých orgánů krví.

Rizikové faktory

Omrzliny se často vyskytují při zimních sportech a horolezectví. Zvláště ohroženi jsou kojenci a malé děti a také dospělí v pokročilém věku, protože jejich kůže je poměrně tenká. Smrt z omrzlin často postihuje lidi, kteří po pádu v mrazu nejsou schopni vstát. Konzumace alkoholu udělá zbytek: protože alkohol rozšiřuje cévy, může tělesné teplo unikat o to rychleji.

Další rizikové faktory, které mohou podpořit nebo zhoršit omrzliny, jsou:

 • Vysoká vlhkost
 • Oblečení, které je příliš tenké, lehké nebo stahující
 • Vlhké nebo mokré oblečení
 • Fyzické přetížení
 • Ztráta krve
 • Uzení
 • Diabetes mellitus
 • Poruchy oběhu
 • Podvýživa

Vyšetření a diagnostika

Pokud omrzliny hodně bolí nebo se tvoří puchýře, jděte k lékaři!

Průběh onemocnění a prognóza

Průběh závisí na intenzitě a rozsahu omrzlin. V zásadě platí, že čím dříve se omrzliny léčí, tím lepší je prognóza.

Od omrzlin třetího stupně se tvoří jizvy. Pokud již tkáň vlivem chladu odumřela, je nutné postiženou část těla amputovat.