Zmrzlé rameno: Příznaky a terapie

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Ve fázi 1 silná bolest ramene, částečně v klidu a v noci, fáze 2: ztuhlé rameno s menší bolestí, fáze 3: pohyblivost ramene se opět zvyšuje
 • Příčiny: Primární forma neznámá, možné příčiny sekundární formy: Poranění nebo operace ramene, neurologické příčiny, metabolické onemocnění nebo onemocnění štítné žlázy.
 • Diagnostika: odběr anamnézy lékařem, kontrola pohyblivosti ramene, zobrazovací techniky jako rentgen, ultrazvuk nebo magnetická rezonance (MRI)
 • Terapie: Léčba ledem nebo teplem, fyzioterapie nebo cvičební koupele, analgetika a protizánětlivé léky, podávání kortizonu, zřídka chirurgické zákroky
 • Prognóza: Někdy vleklý průběh během několika let, někdy nedojde k úplnému zhojení a dlouhodobé omezení pohybu.
 • Prevence: Žádné zvláštní doporučení, protože příčiny primární formy nejsou známy.

Co je to zmrazené rameno?

Lékaři také označují zmrzlé rameno jako adhezivní kapsulitidu. Název odkazuje na zánět ramenního pouzdra spojený se srůsty a srůsty. Dalšími názvy pro tento klinický obraz jsou humerocapsulitis adhaesiva, fibrózní zmrzlé rameno nebo capsulitis fibrosa.

Zmrzlé rameno (také známé jako „periarthropathia humeroscapularis ankylosans“) spadá pod souhrnný termín periarthritis humeroscapularis nebo periarthropathia humeroscapularis (PHS) – skupina degenerativních onemocnění v oblasti ramene, která jsou spojena s obvykle bolestivým omezením pohybu kloubu.

Zmrzlé rameno se vyskytuje primárně mezi 40. a 60. rokem života, přičemž ženy jsou postiženy častěji než muži.

Primární a sekundární zmrazené rameno

Lékaři rozlišují mezi primární a sekundární formou zmrzlého ramene:

 • Primární (idiopatické) zmrzlé rameno: nezávislý stav, který nelze přičíst žádnému existujícímu základnímu onemocnění. Nejčastější.

Jaké jsou příznaky zmrzlého ramene?

Zmrzlé rameno často postupuje ve fázích charakterizovaných různými příznaky:

Fáze 1 – „Mrazivé rameno“.

Stav obvykle začíná náhlou ostrou bolestí ramene, která je zpočátku závislá na pohybu. Postupně přecházejí v neustálé bolesti, které se objevují i ​​v klidu – jsou patrné zejména v noci.

Fáze 2 – „Zmrzlé rameno

Druhá fáze onemocnění Frozen Shoulder obvykle trvá od čtvrtého do osmého měsíce onemocnění. Bolest se objevuje pouze zpočátku. Hlavním příznakem je nyní „zmrzlé“ rameno – omezení pohybu kloubu dosahuje vrcholu.

Fáze 3 – „Rozmrazování ramene

V mnoha případech začíná Frozen Shoulder pomalu „rozmrazovat“ kolem 8. měsíce. Postiženého už téměř nebolí a rameno pomalu ztrácí tuhost. Může trvat měsíce nebo roky, než bude rameno opět plně pohyblivé. Zpravidla je to možné pouze se správnou terapií.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory zmrzlého ramene?

Příčina primárního zmrzlého ramene není známa.

Možné příčiny sekundárního zmrazeného ramene jsou:

 • Zranění nebo onemocnění v oblasti ramene, jako je natržení rotátorové manžety (prasknutí rotátorové manžety) nebo bolestivé naražení šlach nebo svalů v ramenním kloubu (impingement syndrom)
 • Operace v oblasti ramen
 • Neurologické příčiny, jako je onemocnění periferních nervů, Parkinsonova choroba nebo podráždění/poškození nervových kořenů (radikulopatie)
 • Metabolická onemocnění, jako je diabetes mellitus, Addisonova choroba (onemocnění kůry nadledvin) nebo poruchy štítné žlázy

Zmrzlé rameno se občas rozvine u pacientů užívajících sedativa ze skupiny barbiturátů nebo psychofarmaka (léky na duševní onemocnění). Častější je také u pacientů, kteří byli předléčeni inhibitory proteázy, jako jsou pacienti trpící HIV.

Jak se vyšetřuje a diagnostikuje zmrzlé rameno?

Prvním kontaktním místem pro podezření na zmrzlé rameno a jiné bolesti ramen je váš rodinný lékař. Může vás poslat k ortopedovi nebo ramennímu specialistovi.

Lékař se vás nejprve podrobně zeptá na vaše příznaky a anamnézu (anamnézu). Možné otázky jsou:

 • Jak dlouho bolest ramene trvá?
 • Máte v noci časté bolesti, které vám brání ve spánku?
 • Měli jste nehodu, zranění nebo operaci ramene?
 • Čím se živíte?
 • Máte nějaké již existující onemocnění nebo jaké nemoci se vyskytují ve vaší rodině?

Dalším krokem je fyzikální vyšetření, při kterém lékař mimo jiné zkontroluje pohyblivost ramene.

Rentgenové vyšetření ramene neodhalí žádné konkrétní nálezy v případě zmrzlého ramene. To znamená, že základní změny onemocnění nejsou na rentgenovém snímku viditelné. Přesto je snímek užitečný k vyloučení jiných příčin bolesti ramene, jako je zlomenina kosti, kalcifikace nebo artróza.

Jak se léčí zmrzlé rameno?

Terapie zmrazeného ramene se zaměřuje především na konzervativní (nechirurgická) opatření, přizpůsobená v každém případě stadiu onemocnění.

Fyzioterapeutická cvičení, zejména v první fázi onemocnění, by měla být prováděna pouze s opatrností a v takové míře, aby nezpůsobovala bolest. Od druhé fáze onemocnění lze využít manuální terapii ke zlepšení rozsahu pohybu postiženého ramene. Pacient opět provádí pohyby v rozsahu, který nezpůsobuje bolest. Terapeut ukazuje pacientovi cviky, které má dělat doma, jako jsou takzvaná kyvadlová cvičení.

Pohybový trénink je velmi důležitý i ve třetí fázi onemocnění, kdy zmrzlé rameno opět pomalu „odmrzá“. Důsledný trénink s terapeutem a doma je důležitý pro co nejrychlejší obnovení plné pohyblivosti nemocného ramene.

Někdy se nabízejí různá elektroterapeutická opatření, jako je terapie laserem nebo magnetickým polem. Účinnost těchto způsobů léčby zmrzlého ramene však nebyla dostatečně studována.

Předpokládá se, že místní poruchy metabolismu přispívají k zánětlivým procesům zmrzlého ramene. Obecně lze říci, že příznaky některých metabolických poruch lze zmírnit vyloučením určitých potravin. V současnosti však neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, jaké, pokud vůbec nějaké, dietní změny mohou mít dopad na progresi zmrzlého ramene.

Lék na zmrzlé rameno

V případě potřeby dostávají pacienti se zmrzlým ramenem léky tišící bolest a protizánětlivé léky, především ze skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID jako diklofenak, ibuprofen, ASA). Ve druhé fázi zmrzlého ramene, když bolest ustoupí, ošetřující lékař podávání těchto léků odpovídajícím způsobem sníží.

Někdy pacient dostává kortizon, například jako injekci do ramenního kloubu nebo jako tabletu. Kortizon má silný protizánětlivý účinek.

Pokud konzervativní opatření pro zmrzlé rameno nepřinesou požadované výsledky a příznaky přetrvávají, může být nutná operace. Jsou dvě možnosti:

Při kloubní endoskopii (artroskopii) v celkové anestezii chirurg uvolňuje srůsty v ramenním kloubu. Díky tomu je kloub opět pohyblivější. Tento postup provádějí pouze příslušně specializovaní chirurgové.

Při tzv. anesteziologické mobilizaci (neboli manipulaci) se rameno jemně a kontrolovaně v narkóze pohybuje tak, že se stávající srůsty v ramenním pouzdru roztrhnou.

Průběh onemocnění a prognóza

Léčba zmrzlého ramene je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost ze strany pacienta. Obecně platí, že průběh onemocnění trvá jeden až tři roky. Někdy se zmrzlé rameno nevyléčí úplně, ale zanechá dlouhodobá pohybová omezení.

Existují preventivní opatření?

Vzhledem k tomu, že příčiny zmrzlého ramene, alespoň primární formy, nejsou známy, neexistují podle současného stavu znalostí žádná konkrétní doporučení pro prevenci tohoto onemocnění.