Intolerance fruktózy: Rozpoznání příznaků

Získaná intolerance fruktózy: příznaky

Nadýmání a průjem jsou nejčastější příznaky získané intolerance fruktózy. Mohou se objevit i další příznaky, jako jsou křeče v břiše. Často také výsledný nedostatek živin a doprovodná onemocnění způsobují postiženým nepohodlí.

Hlavní příznaky

Při získané intoleranci fruktózy (malabsorpce fruktózy) může tělo v tenkém střevě vstřebávat fruktózu pouze omezeně nebo vůbec. Fruktóza se dostává do tlustého střeva, kde je rozkládána bakteriemi. Vzniká tak vodík, oxid uhličitý a mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Plynný oxid uhličitý se může hromadit ve střevě a způsobit plynatost. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem umožňují proudění vody do střev. To způsobí zkapalnění stolice a postižený průjem.

Tyto dva příznaky intolerance fruktózy – plynatost a průjem – jsou považovány za hlavní příznaky onemocnění. Přesto se nevyskytují u každého postiženého!

Kromě toho existují další příznaky intolerance fruktózy, které ovlivňují trávicí trakt. Připomínají příznaky syndromu dráždivého tračníku, a proto nejsou často správně interpretovány. Obsahují:

  • Bolest břicha (nejlépe v podbřišku)
  • Břišní křeče
  • Nevolnost
  • Pocit plnosti
  • hlasité slyšitelné zvuky střev
  • náhlé nutkání k defekaci
  • měkká stolice
  • hromadění hlenu na stolici
  • zácpa (často po předchozím průjmu)

Co ovlivňuje příznaky intolerance fruktózy

Lidé se získanou intolerancí fruktózy obvykle stále tolerují malé množství fruktózy. Teprve při překročení individuální toleranční hranice se objevují příznaky. Výše uvedené příznaky se mohou lišit a podléhají určitým ovlivňujícím faktorům.

Složení potravin

Pro toleranci je prospěšná i kombinace s glukózou. To je také důvod, proč postižení často lépe vstřebávají fruktózu ve formě domácího cukru (sacharózy), který se skládá z poloviny fruktózy a z poloviny glukózy.

Střevní flóra

Jelikož se střevní bakterie zásadně podílejí na tvorbě plynů při intoleranci fruktózy, problémy se zhoršují, pokud střevo kolonizuje neobvykle velké množství nebo nesprávné bakterie. Normálně je v tlustém střevě mnohem více bakterií než v tenkém střevě. Jsou nezbytné pro normální trávení. V tlustém střevě tedy přirozeně vznikají střevní plyny, které běžně nevnímáme jako zátěž.

Nedostatek kyseliny listové a zinku při intoleranci fruktózy

Příznaky získané intolerance fruktózy se mohou projevit nejen akutně, ale i dlouhodobě. U mnoha lidí s malabsorpcí fruktózy se neabsorbovaná fruktóza hromadí ve střevě. Navíc se často mění osídlení střevními bakteriemi. Tyto faktory ovlivňují střevní flóru a mohou mít negativní vliv na vstřebávání vitamínů a stopových prvků. Výsledkem je často nedostatek kyseliny listové a/nebo zinku.

Kyselina listová

Vitamin kyselina listová se mimo jiné podílí na tvorbě a regeneraci buněk i krvetvorbě a je nezbytná pro různé metabolické procesy. Nachází se například v zelené listové zelenině, ořeších, luštěninách, játrech a kvasnicích.

Pokud těhotné ženy trpí nedostatkem kyseliny listové, může dojít k defektní tvorbě nervového systému dítěte (defekt neurální trubice).

zinek

Příznaky nedostatku zinku jsou často pozorovány u lidí se získanou intolerancí fruktózy. Zinek je jedním z nejdůležitějších stopových prvků a podílí se mimo jiné na různých metabolických procesech a regulaci imunitního systému. Při nedostatku je tedy člověk náchylnější k infekcím. Kromě toho může být narušeno hojení ran. Dalšími možnými příznaky nedostatku zinku jsou ztráta chuti k jídlu, vypadávání vlasů a průjem.

Mezi dobré zdroje zinku patří ořechy, vejce, mléko, hovězí a vepřové maso.

Doprovodná onemocnění při intoleranci fruktózy

Také kvůli nedostatečnému zásobování určitými mediátory se mohou za určitých okolností objevit nebo zesílit příznaky intolerance fruktózy.

Oproti zdravé normální populaci trpí depresemi výrazně častěji i lidé s malabsorpcí fruktózy. Pravděpodobně to souvisí s nedostatkem tryptofanu: V případě intolerance fruktózy tělo hůře vstřebává tento proteinový stavební blok (aminokyselinu), protože je vázán fruktózou přítomnou ve střevě. Tryptofan je však nezbytný pro tvorbu neurotransmiteru serotoninu. Při depresi je koncentrace serotoninu v mozku často měřitelně nižší.

Nedostatek serotoninu často způsobuje chuť na sladké. Cukr ve skutečnosti zlepšuje transport tryptofanu do mozku – pokud se nejedná o fruktózu v případě intolerance fruktózy. To může zvýšit příznaky intolerance fruktózy.

Dědičná intolerance fruktózy: příznaky

Dědičná intolerance fruktózy navíc způsobuje chronické příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu a neprospívání, stejně jako selhání jater a poškození ledvin. Pokud je však vrozená chyba metabolismu odhalena včas (u kojenců) a zohledněna ve stravě, lze se těmto vážným následkům vyhnout.