Intolerance fruktózy: Tabulka

Nutriční terapie s intolerancí fruktózy tabulka

Lidé s dědičnou (vrozenou) intolerancí fruktózy se musí fruktóze zcela vyhýbat. I malé množství fruktózy může způsobit vážné problémy, jako je poškození jater a ledvin.

Jiná situace je u častější získané intolerance fruktózy (malabsorpce fruktózy). Zde není úplné zřeknutí se fruktózy nutné ani rozumné. Postižené osoby obvykle tolerují malé množství fruktózy menší než 25 gramů. Pokud se přesto člověk fruktóze striktně vyhýbá, je možné, že z dlouhodobého hlediska bude ještě citlivější a bude jí tolerovat stále méně.

Místo toho se v případě získané intolerance fruktózy doporučuje speciální nutriční terapie sestávající ze tří fází: abstinenční fáze, testovací fáze a trvalá výživa. V průběhu této nutriční terapie se mění obsah fruktózy ve stravě a skladba tuků a bílkovin – ideálně za pomoci nutričního poradce, např. aby se předešlo nutričním nedostatkům. Cenným společníkem pro postižené je také tabulka intolerance fruktózy. Udává obsah fruktózy v určitých potravinách.

Abstinenční fáze

Kromě toho byste měli ze svého jídelníčku prozatím vyloučit také potraviny s cukernými alkoholy nebo náhražkami cukru (např. sorbitol) a také potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou luštěniny, zelí nebo celozrnné výrobky. Naproti tomu konzumace glukózy nebo sladu není problematická. Během abstinenční fáze si můžete stévií osladit i jídlo a nápoje.

Testovací fáze

Cílem této fáze, která trvá asi šest týdnů, je určit si svůj individuální limit fruktózy postupným zvyšováním množství konzumované fruktózy. Tabulka intolerance fruktózy vám pomůže spočítat, kolik gramů fruktózy můžete konzumovat bez stížností a na jaké úrovni se stížnosti vyskytují.

Experimentujte s potravinami, které jsou na začátku žebříčku potravinové intolerance fruktózy (zelenina, ovoce). Obsahují jen malé množství fruktózy. Na druhou stranu i v této fázi byste se měli zcela vyhnout cukerným alkoholům.

Měli byste také vyzkoušet, zda snášíte fruktózu nebo některé potraviny obsahující fruktózu lépe, pokud je kombinujete s potravinami, které obsahují dostatek tuku a bílkovin. Dextróza jako „společník fruktózy“ může také usnadnit vstřebávání fruktózy ve střevech. Abyste měli přehled, je dobré si v tomto období vést deník jídla.

Stálá fáze