Fruktóza

Co je to fruktóza?

Fruktóza (ovocný cukr) patří mezi tzv. Jednoduchý cukr, stejně jako glukóza (dextróza) sacharidy. Fruktóza a glukóza jsou dvě složky komerčně dostupného cukru pro domácnost.

Kde se fruktóza vyskytuje?

Přirozeně se fruktóza nachází hlavně v ovoci. Patří mezi ně jádrové ovoce, jako jsou jablka a hrušky, bobule a exotické ovoce. Miláček a některá zelenina, například mrkev, obsahují také fruktózu. Vzhledem k tomu, že fruktóza je dvakrát tak sladká než glukóza, potravinářský průmysl ji hodně používá k sladění hotových výrobků. Například ve formě glukózo-fruktózového sirupu se nachází v cukrovinkách, konzervách a marmeládách.

Fruktóza v lidském organismu

Fruktóza, stejně jako dextróza, se vstřebává do krev z lidského střeva a odtud transportovány do různých orgánů. Vstřebávání fruktózy je však mnohem pomalejší než absorpce glukózy. The játra přemění fruktózu na glukózu a nakonec ji také ukládá v těle jako depotní tuk, pokud není okamžitě spotřebován.

Lidské tělo může také produkovat fruktózu ze samotné glukózy. Fruktóza je potřebná například v semenném váčku u mužů jako živina pro pěstování spermie. Pokud je fruktóza přijímána ve velkém množství, například prostřednictvím mnoha sladkostí, může to organismus přetížit a vést k potížím.

Tělo nemůže absorbovat veškerou fruktózu ze střev, takže tam zůstává velká část. V tlustém střevě slouží fruktóza jako potrava pro mnoho lidí bakterie, aby se mohli skvěle množit. Od té doby bakterie lidé mohou vyvíjet plyny a kyseliny nadýmání, průjem a žaludek bolest.

Existuje také souvislost mezi množstvím požitého fruktózy a nadváha, protože fruktóza se přeměňuje na tělesný tuk rychleji než glukóza. Z tohoto důvodu, další nemoci spojené s nadváha jsou také zvýhodněny vysokou spotřebou fruktózy. Tyto zahrnují mastná játra, cukrovka mellitus a kardiovaskulární onemocnění.

Tato onemocnění lze zlepšit přizpůsobením strava. Škodlivé účinky fruktózy na tělo se však týkají pouze nadprůměrné spotřeby. Ovoce a zelenina jsou nicméně zdravé a pro tělo nezbytné. Příliš mnoho vstřebávané fruktózy je způsobeno hlavně strachem, který se používá v hotových výrobcích ke slazení.