Kyselina fumarová: Účinky, oblasti použití, vedlejší účinky

Jak funguje kyselina fumarová

Z chemického hlediska je kyselina fumarová dikarboxylová kyselina se čtyřmi atomy uhlíku. Používá se ve farmaceutickém průmyslu k výrobě solí léčiv (např. clemastin fumarát). Jeho estery (= sloučeniny vzniklé z organických kyselin a alkoholů odštěpením vody), tzv. fumaráty, se v medicíně používají k léčbě roztroušené sklerózy (RS) a lupénky.

Kyselina fumarová a roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je zánětlivé onemocnění izolační vrstvy kolem nervových drah v lidském těle. Postiženy jsou zejména nervy v mozku a míše. Protože se izolace nervů postupně narušuje, často hustě nahuštěné nervové svazky selhávají a fungují špatně – podobně jako elektrický kabel.

Pokud jde o příčinu onemocnění, odborníci předpokládají, že ve většině případů vlastní imunitní systém napadá izolační vrstvu a způsobuje její rozpad nebo že tělo má problémy s budováním této velmi složité ochranné vrstvy kolem nervů.

Jedno z těchto léků obsahuje ester kyseliny fumarové zvaný dimethylfumarát, který byl vyvinut proto, aby se účinná látka mohla lépe vstřebávat přes střevní stěnu do krve. V těle se nejprve tvoří sloučenina monomethylfumarát, která je skutečně aktivní – dimethylfumarát je tedy proléčivo (prekurzor drogy).

Účinná látka se používá při léčbě specifické formy onemocnění – relaps-remitující RS. V tomto případě se onemocnění vyskytuje v relapsech. Mezi relapsy příznaky RS zcela nebo částečně vymizí.

Diroxim fumarát, další ester kyseliny fumarové, je dalším derivátem této třídy léčiv, jehož aktivním metabolitem je také monomethyl fumarát. Protože se v těle při aktivaci diroxim-fumarátu tvoří méně metanolu, je naděje, že to povede k lepší snášenlivosti v gastrointestinálním traktu.

Léčba kyselinou fumarovou také vede k tomu, že imunitní systém uvolňuje méně zánětlivých poslů, což nakonec inhibuje progresi onemocnění.

Kyselina fumarová a psoriáza

Psoriáza je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, při kterém se na kolenou a loktech tvoří zarudlé šupinaté skvrny na kůži, obvykle velikosti dlaně. Tyto oblasti jsou často velmi svědivé.

Zánětlivý proces vede ke zvýšené tvorbě nové kůže, ale kožní buňky jsou stále příliš přichyceny k sobě, aby mohly být rovnoměrně odstraněny. To způsobí, že se vytvoří typické šupiny. Odborníci se domnívají, že v postižených oblastech se také může nacházet zvýšený počet imunitních buněk, což je částečně zodpovědné za zánětlivou reakci.

Tento předpoklad podporuje zvýšené riziko zánětlivých kloubních změn (tzv. psoriatická artritida) v dalším průběhu onemocnění. Ukazuje, že psoriáza je systémové onemocnění, kdy kožní změny odrážejí pouze viditelnou část onemocnění.

Absorpce, rozklad a vylučování

Po požití jsou fumaráty rychle přeměněny enzymy na jejich aktivní formu monomethyl fumarát. Původní látky nejsou v krvi zjistitelné.

Přibližně 60 procent účinné látky je vydechováno jako oxid uhličitý. Zbytek se vylučuje převážně ledvinami močí.

Kdy se používá kyselina fumarová?

K léčbě se používají deriváty kyseliny fumarové

  • dospělých pacientů s relaps-remitující roztroušenou sklerózou
  • dospělí pacienti se středně těžkou až těžkou psoriázou, u kterých zevní (lokální) léčba, například krémy, nestačí a je nutná systémová léčba (např.

Pro svůj protizánětlivý účinek se užívá dlouhodobě.

Jak se používá kyselina fumarová

K léčbě RS se používají vyšší dávky než k léčbě psoriázy:

Pacienti s roztroušenou sklerózou začínají se 120 miligramy dimethylfumarátu dvakrát denně. Po jednom týdnu se dávka zvýší na 240 miligramů dvakrát denně.

U diroxim fumarátu je počáteční dávka 231 miligramů dvakrát denně. Po jednom týdnu se dávka zvýší na doporučenou udržovací dávku 462 miligramů dvakrát denně.

K léčbě psoriázy se používají nižší dávky. K dispozici je také „startovací balíček“ s nízkou dávkou. Ke snížení rizika nežádoucích účinků se dávka pomalu zvyšuje z jedné na tři tablety denně po dobu tří týdnů.

V druhém silnějším balení se dávka zvyšuje o jednu tabletu týdně po dobu šesti týdnů. Pokud je plného terapeutického účinku dosaženo dříve, není třeba dávku dále zvyšovat. I zde je vhodné užívat tablety během jídla nebo bezprostředně po jídle.

Jaké jsou vedlejší účinky kyseliny fumarové?

Nejčastějšími vedlejšími účinky (u více než jednoho z deseti léčených lidí) jsou pocit tepla a gastrointestinální potíže, jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení a nevolnost. Ty se mohou objevit pouze zpočátku, ale mohou se také krátce objevit během léčby kyselinou fumarovou.

Mezi další nežádoucí účinky kyseliny fumarové (u jednoho z deseti až sta pacientů) patří změny krevního obrazu, svědění, kožní vyrážka a zvýšené vylučování bílkovin v moči (indikace problémů s ledvinami).

Co je třeba vzít v úvahu při užívání kyseliny fumarové?

Kontraindikace

Kyselina fumarová a její deriváty se nesmí užívat v následujících případech roztroušené sklerózy:

  • Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku

Kontraindikace pro léčbu psoriázy (pro kterou je schválen pouze dimethylfumarát) jsou

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku
  • závažná onemocnění trávicího traktu
  • těžká dysfunkce jater nebo ledvin
  • Těhotenství a kojení

Interakce

Vzhledem k tomu, že kyselina fumarová a její deriváty mohou mít negativní vliv na funkci ledvin, neměly by se během léčby užívat žádné další účinné látky s podobnými vedlejšími účinky. Patří mezi ně například metotrexát (léky na revmatismus a rakovinu), retinoidy (léky na akné) a cyklosporin (imunosupresivum, například po transplantaci orgánů).

Současná konzumace alkoholu s obsahem alkoholu vyšším než 30 procent může urychlit rychlost rozpouštění a vést tak ke zvýšeným gastrointestinálním nežádoucím účinkům.

Věkové omezení

Protože nejsou dostatečné zkušenosti s používáním u dětí a dospívajících do 18 let, nedoporučuje se v těchto případech.

Těhotenství a kojení

Léky obsahující fumaráty k léčbě psoriázy jsou během těhotenství a kojení kontraindikovány, protože s jejich použitím jsou pouze omezené zkušenosti. Studie na zvířatech navíc prokázaly účinky ohrožující plodnost a poškozující plodnost (toxicita pro reprodukci).

Léky volby u těžkých průběhů lupénky jsou podle odborníků prednisolon nebo cyklosporin. U roztroušené sklerózy se jako imunomodulační základní terapeutika během těhotenství a kojení doporučují interferon beta-1a nebo interferon beta-1b a glatiramer acetát.

Jak získat léky s kyselinou fumarovou

Všechny přípravky obsahující kyselinu fumarovou a její deriváty jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku dostupné na předpis.

Jak dlouho je známá kyselina fumarová?

Kyselina fumarová byla poprvé objevena v houbě Boletus pseudoignarius a v čisté formě byla extrahována z dýmovnice obecné (rostlina z čeledi mákovitých) v roce 1832. Dýmovnice obecná se již ve starověku používala jako léčivá rostlina k léčbě křečí v trávicí trakt a žlučník, zácpa a kožní onemocnění.

Na základě těchto zkušeností byla v 1970. letech lékařem Güntherem Schäferem vyvinuta léčba psoriázy kyselinou fumarovou. Kyselina fumarová byla schválena pro léčbu RS až v roce 2013 poté, co se účinná látka a její deriváty prokázaly v klinických studiích jako účinné.