Houby: Diagnostika a léčba

Prvním problémem je dokonce myslet na plísňové infekce. I když jsou nálezy typické například v atletova noha a houba na nehty, systémové mykózy jsou často nespecifické, zejména v raných fázích, a příznaky závisí na lokalizaci, patogenu a předchozích onemocněních. V případě lokálních infekcí s jejich typickým vzhledem není často nutný nátěr, protože patogeny jsou známé a lze je odpovídajícím způsobem léčit.

Jinak je detekce často prováděna pomocí houbové kultury připravené mikrobiologem z kůže materiál, tělní sekrety nebo krev. To však není vhodné pro každý rod hub; navíc některé houby růst velmi pomalu.

Diagnóza v pokročilém stadiu

V pokročilejších fázích zobrazovací techniky, jako je ultrazvuk, Rentgen or počítačová tomografie lze také použít ke sledování změn tkáně. Pokud existuje podezření na afty jícnu, a gastroskopie lze provést; při podezření na střevní plísňové onemocnění lze analyzovat několik vzorků stolice a kolonoskopie může být provedeno.

Léčba plísňových onemocnění

V zásadě fungicidní látky (antimykotika) se používají k léčbě. V závislosti na účinné látce buď hubí houby, nebo inhibují jejich růst. To, které činidlo se použije, závisí na typu patogenu. V závislosti na infekci antimykotika se aplikují lokálně (například jako mast, tinktura, krém, pastilky nebo vaginální tablety, čípky) nebo se používají interně ve formě tablet nebo jako infuze.

Fungicidy aplikované interně mohou způsobit závažné vedlejší účinky a nesmí se používat během léčby těhotenství a kojení. Je také důležité léčit základní stav.

Co lze udělat k léčbě plísňových infekcí?

Noha a houba na nehty lze tomu zabránit pečlivým vysušením nohou po plavání nebo sprchování, používání ponožek a obuvi z přírodních materiálů a nošení vany nebo pantoflí na veřejných místech. Ručníky by měly být měněny jednou týdně, a pokud je přítomna plísňová infekce, měl by být pro nohy použit samostatný ručník a měněn každý den.

V případě střevních a vaginální houba, změna v strava může být užitečné. Neslazený přírodní jogurt zlepšuje vyvážené střevní a vaginální prostředí strava se spoustou vitamíny a celozrnné výrobky posilují imunitní systém, V případě vaginální houbaJe třeba se vyvarovat těsného spodního prádla a syntetických vláken (nylonové spodní prádlo, džíny) a látek, které dráždí sliznici (například intimní spreje).

V případě orální drozd, měl by být použit měkký zubní kartáček a ústa by měly být často opláchnuty šalvěj čaj. V lékárně můžete získat tři procenta vodík peroxid řešení, s nimiž - jedna polévková lžíce zředěná ve sklenici voda - můžete opláchnout ústa pravidelně.