Další opatření | Tato cvičení pomáhají proti bolestem hlavy

Další opatření

Další opatření, které lze provést ve fyzioterapii bolesti hlavy je takzvaný progresivní sval relaxace. Zde jsou ovlivněny nejen svaly, ale i psychika a tím i možný stres. V uvolněné poloze na zádech se zavřenýma očima je pacient instruován, aby postupně napínal a uvolňoval jednotlivé svalové oblasti.

Rozdíl mezi napínáním a relaxací by měl být vědomě vnímán a pozornost by měla být zcela zaměřena na vlastní tělo. S dobrou kontrolou sebe sama relaxace, cvičení lze provádět také v klidných minutách na pracovišti. Kromě toho pasivní opatření, jako je masáž a terapie spouštěcím bodem (zde jsou tlačeny zejména napjaté svalové uzly, dokud nezmizí), tejpování (pomáhá držení těla a cirkulaci tkání), elektroterapie (má také podporu oběhu a tím uvolnění a bolest-redukční účinek) a manuální terapie, zejména mobilizace krční páteře a horní části krční páteře klouby, může působit proti nepříjemné tenzní bolesti hlavy.

Lehká trakce (tah) na lebka kost v poloze na zádech vytváří prostor, úlevu a má také velmi uvolňující účinek. Pokud krk svaly jsou velmi napnuté, pacient může masáž sám s tenis míč, který je krkem jednoduše přitlačen ke zdi a přetočen přes napjatou oblast, pokud je to pohodlné. Článek Stres - Týká se vás to také? by vás mohlo zajímat.

Shrnutí

Mnoho různých přístupů může působit proti této tenzní bolesti hlavy, která je zvláště běžná u kancelářských pracovníků. Od aktivních cvičení pro budování svalů a obecného tréninku držení těla až po pasivní opatření pro relaxaceK psychologickým a fyzickým relaxačním cvičením existuje široká škála léčebných a svépomocných opatření, která jsou individuálně přizpůsobena požadavkům pacienta.