Porucha chůze | Cvičení na roztroušenou sklerózu (MS)

Porucha chůze

In roztroušená skleróza, je porucha chůze se vyvíjí v důsledku doprovodných příznaků. Obvykle vykazuje poněkud nestálý vzor chůze s mírným kolísáním, zejména za rohy nebo dveřmi. K tomu může dojít z důvodu koordinace/vyvážit potíže, protože vnímání sebe sama je narušeno a vzdálenosti je obtížnější odhadnout kvůli existenci poruchy zraku.

Cvičení chůze různými variacemi kroků, jako jsou velké kroky, otáčky při chůzi, špičky, kroky po špičkách, zvedání kolen při chůzi, postranní kroky, přestupné kroky a chůze dozadu zlepšují bezpečnost chůze. Kromě toho se způsob chůze může změnit kvůli spasticity. Pacient to často kompenzuje obklíčením kyčle, přílišným tahem kyčle a otočením kyčle noha otočením směrem ven.

Další možností je chůze ve špičaté noze kvůli zkrácení Achillova šlacha. U obou variant musí být na tonusu zapracováno. Při kompenzaci prostřednictvím pánve by měla být mobilizována pánev a také bederní páteř, aby se pohyb rozšířil. Pokud dojde k ochrnutí nožního zvedáku, pacient zvedne noha prostřednictvím zvýšené flexe kolena a to také vede ke změně svalového tonusu, který by měl být léčen, aby se zabránilo doprovodným příznakům, jako je bolest a přepětí.

Shrnutí

Roztroušená skleróza je chronický zánět nervových vláken, který zhoršuje vedení nervů. To má za následek příznaky, jako je koordinace potíže, vyvážit problémy, změněný svalový tonus, poruchy chůze, poruchy zraku a únava. Ve fyzioterapii je poskytována speciální léčba podle příznaků.

Svalový tonus je snížen určitými technikami úchopu a paralýza ve svalu se pokouší aktivovat podněty. Obecná cvičení ke zlepšení koordinace a vyvážit protiopatření s rukama a nohama a trénink na nerovném povrchu jsou obzvláště účinné. V případě poruch chůze by měla být zahrnuta kroková cvičení v různých variantách.