Žlučník: anatomie, funkce

Co je žluč?

Žluč je žlutá až tmavě zelená tekutina, která se skládá z přibližně 80 procent vody. Zbývajících asi 20 procent tvoří především žlučové kyseliny, ale i další látky jako fosfolipidy (např. lecitin), enzymy, cholesterol, hormony, elektrolyty, glykoproteiny (bílkoviny s obsahem sacharidů) a odpadní látky. Obsahuje také produkty metabolického rozkladu, jako je bilirubin, který vzniká při rozpadu červených krvinek a je zodpovědný za barvu sekretu.

Jaká je funkce žluči?

Žlučové kyseliny aktivují enzymy štěpící tuky a bílkoviny ze slinivky břišní a tenkého střeva. Emulgují tuky, které byly přijaty s jídlem, aby mohly být rozloženy enzymy štěpícími tuky. S produkty rozkladu (volné mastné kyseliny, monoglyceridy) tvoří žlučové kyseliny tzv. micely (kulovité agregáty) a umožňují tak jejich vstřebávání, samy však zůstávají ve střevě a mohou „pokračovat v práci“.

V dolních úsecích tenkého střeva se většina žlučových kyselin vstřebává a vrátnicovou žílou (enterohepatální cirkulací) se vrací zpět do jater – jsou tedy do určité míry recyklovány a je třeba je neustále produkovat v malém množství.

Kde se vyrábí žluč?

Žluč je produkována v jaterních buňkách (asi 0.5 až 1 litr denně) jako řídký sekret. Toto je známé jako jaterní žluč. Vylučuje se do tubulárních mezer mezi buňkami, tzv. žlučových kapilár nebo tubulů. Malé tubuly se spojí a vytvoří větší a nakonec vedou do společného jaterního kanálu. Ten se rozdvojuje na dvě větve: jedna ústí do žlučníku jako společný žlučovod. Druhý vede do duodena, nejvyšší části tenkého střeva, jako velký žlučovod.

Jaké problémy může způsobit žluč?

Biliární kolika nebo vysoká střevní obstrukce mohou vést ke zvracení žluči (choleméze).

Pokud žluč obsahuje nadměrné množství cholesterolu nebo bilirubinu, mohou se srážet a vytvářet „kameny“ (cholesterolové kameny, pigmentové kameny). Taková cholelitiáza může vést k dalším komplikacím, jako je žloutenka (ikterus) nebo zánět.