Odstranění žlučových kamenů: chirurgie, léky a další

Žlučové kameny v žlučovodu

V případě „tichých“ žlučových kamenů ve žlučovodu by měl lékař a pacient společně rozhodnout, zda je odstranění nutné či vhodné – po zvážení individuálních přínosů a možných rizik léčby. Někdy je to prostě případ čekání, protože kameny v žlučovodech mohou také odejít samy.

Pokud konkrementy ve žlučových cestách způsobují nepohodlí, jsou obvykle odstraněny endoskopickými prostředky: při tzv. endoskopické retrográdní cholangiopankreatikografii (ERCP), která se používá i k diagnostice konkrementů ve žlučových cestách, lékař odstraní kameny pomocí speciálních drátěné smyčky. V případě větších konkrementů může být nutné kameny nejprve mechanicky rozbít (mechanická litotrypse) nebo dilatovat žlučovod pomocí malého balónku nafouknutého in situ (endoskopická balónková dilatace). Obojí lze provést během ERCP.

Pokud pacienti, u kterých selhalo odstranění žlučových kamenů pomocí ERCP, mají také žlučníkové kameny, je třeba zvážit chirurgický zákrok.

Žlučové kameny ve žlučníku

„Tiché“ žlučové kameny ve žlučníku obvykle nevyžadují léčbu. Výjimkou jsou velmi velké žlučníkové kameny (průměr > 3 cm) – v tomto případě je třeba zvážit léčbu, protože tyto velké kameny zvyšují riziko rakoviny žlučníku. Ze stejného důvodu se obvykle doporučuje léčba velmi vzácného „porcelánového žlučníku“ (odstranění žlučníku), i když nezpůsobuje žádné příznaky. Porcelánový žlučník se může vyvinout, když žlučníkové kameny způsobují chronický zánět žlučníku. Určité formy této komplikace výrazně zvyšují riziko rakoviny žlučníku.

Žlučové kameny: Chirurgie

Při operaci žlučových kamenů je odstraněn celý žlučník (cholecystektomie) – včetně kamenů uvnitř. Jedině tak se trvale vyhnete biliární kolikě a komplikacím.

V dnešní době se žlučník jen zřídka odstraňuje velkým břišním řezem (otevřená operace), například při komplikacích nebo srůstech v dutině břišní. Místo toho se dnes operace žlučových kamenů obvykle provádí pomocí laparoskopie: Při konvenční metodě chirurg provede tři až čtyři malé řezy v břišní stěně pacienta (v celkové anestezii). Prostřednictvím nich zavádí chirurgické nástroje a odstraňuje žlučník. Po této laparoskopické cholecystektomii se pacienti obvykle zotaví rychleji než po otevřené operaci a mohou opustit nemocnici dříve.

Mezitím existují i ​​další varianty laparoskopické cholecystektomie. Zde se chirurgické nástroje zavádějí do dutiny břišní buď jediným řezem v oblasti pupku (technika s jedním portem) nebo přirozenými otvory, jako je pochva (NOTES = Natural Orifices Transluminal Endoscopic Surgery).

Rozpouštění žlučových kamenů (litolýza)

Nevýhody této medicinální léčby žlučových kamenů: Tablety je nutné užívat delší dobu (několik měsíců). Léčba je úspěšná jen u části pacientů. Po vysazení tablet se navíc často rychle tvoří nové žlučové kameny. Proto by měl být UDCA používán pouze k odstranění žlučových kamenů, které způsobují pouze mírné nepohodlí a/nebo zřídka způsobují koliku.