Gamma-GT (GGT): Význam a normální hodnoty

Co je gamma-GT?

Gamma-GT znamená gama-glutamyltransferázu. Jde o enzym, který přenáší tzv. aminoskupiny. GGT se nachází v různých orgánech těla: jaterní buňky obsahují největší podíl enzymu; gama-GT se však nachází také v buňkách sliznice tenkého střeva, v ledvinách a slinivce břišní a také v mnoha dalších orgánech. Lékař však může změřit pouze vlastní gama-GT jater v krevním séru.

Kdy se určuje gama-GT?

Gama-glutamyltransferáza je velmi důležitý parametr v diagnostice onemocnění jater. Mezi příznaky, které lékaře přimějí pomyslet na poškození jater, patří žloutenka, pravostranná bolest v horní části břicha a svědění, ale také nespecifické celkové příznaky, jako je únava a únava. Za těmito příznaky mohou být například následující nemoci:

 • Zánět jater (hepatitida), zejména virová hepatitida
 • Poškození jater v důsledku alkoholu
 • Okluzivní žloutenka (žloutenka způsobená nahromaděním žluči, protože její průtok je bráněn, například žlučovým kamenem)
 • Metastázy v játrech v kontextu rakoviny
 • Onemocnění slinivky břišní zahrnující játra

Hodnoty jater

Lékaři k diagnostice a sledování jaterních onemocnění používají různé laboratorní hodnoty – tzv. jaterní hodnoty: gama-GT je jednou z nich, stejně jako GPT (ALT) a GOT (AST). Poslední dva jsou také enzymy. Nacházejí se uvnitř jaterních buněk, a proto jsou měřeny ve zvýšených koncentracích v krvi pouze v případech vážného poškození jater (destrukce buněk!). Gama-glutamyltransferáza je však vázána na membránu jaterních buněk, a proto se zvyšuje i při mírném poškození jater.

Gamma-GT pro sledování abstinence

Lékaři často určují aktivitu gama-GT k diagnostice chronického zneužívání alkoholu: lidé, kteří pravidelně konzumují velké množství alkoholu, mají zvýšenou GGT v 80 až 90 procentech případů. Pokud je již znám alkoholismus, lze proto laboratorní hodnotu použít ke kontrole abstinence během odvykací terapie. Pacienti, kteří zažívají občasné nárazové pití, však nemají změněnou hladinu GMT.

Hodnoty Gamma-GT: tabulka s normálními hodnotami

Hodnoty gama-GT v krvi závisí na věku a pohlaví. Hodnoty, které se odchylují od referenčního rozmezí, mohou znamenat onemocnění jater. Úroveň hodnoty gama-GT je úměrná rozsahu poškození jater a je tedy ukazatelem závažnosti onemocnění: čím vyšší hodnota gama-GT, tím větší poškození!

stáří

Normální hodnota gama-GT

Předčasně narozené děti

až 292 U / l

1 den

až 171 U / l

od 2 do 5 dnů

až 210 U / l

6 dní až 6 měsíců

až 231 U / l

7 až 12 měsíců života

až 39 U / l

1 až 3 let

až 20 U / l

4 až 6 let

až 26 U / l

7 až 12 let

až 19 U / l

13 až 17 let

až 38 U/l pro ženy

až 52 U/l pro muže

dospělí

až 39 U/l pro ženy

až 66 U/l pro muže

Kdy je gama-GT nízké?

Pokud je GMT nízká, nemá to obvykle žádnou patologickou hodnotu.

Kdy je gama-GT zvýšené?

Nemoci, které se projevují zvýšeným GMT, jsou

 • Žlučová stáza (cholestáza)
 • Zánět žlučníku a žlučových cest (cholecystitida nebo cholangitida)
 • Virová hepatitida (hepatitida A, B, C, D a E)
 • Poškození jater způsobené toxiny, například houbou na listech hlíz
 • Poškození jater v důsledku alkoholismu (cirhóza jater, ztučnění jater)
 • Pfeifferova glandulární horečka (mononukleóza, EBV infekce)

Zvýšené gama-GT

Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, která onemocnění ovlivňují gama-GT a do jaké míry, přečtěte si článek Zvýšená gama-GT.

Co dělat, když je gama-GT zvýšené?

Co mohu jako pacient se zvýšeným gama-GT dělat?

Dodržujte léčbu předepsanou lékařem pro vaše základní onemocnění. Měli byste také přijmout životní styl, který je šetrný k vašim játrům. Patří sem především zdržování se alkoholických nápojů. Také má smysl přestat kouřit. Káva je na druhé straně stále povolena a je dokonce považována za „dobrou“ pro játra. Pokud jde o váš jídelníček, pokud vám lékař nedoporučí jinak, měli byste jíst vyváženou stravu a vyhýbat se tučným a sladkým jídlům. Tímto způsobem můžete také přispět k udržení zdravých jater v každodenním životě a snížit zvýšené gama-GT.