Gastrická bandáž pro obezitu: Výhody a rizika

Co je to bandáž žaludku?

Operace bandáže žaludku

Po zavedení žaludečního balónku lze žaludeční bandáž nastavit nahoru nebo dolů nebo ještě trochu utáhnout. Jakmile je dosaženo dokonalé polohy pro bandáž žaludku, je stále fixována k okolní tkáni několika stehy.

Asi měsíc po operaci bandáže žaludku se port poprvé propíchne, aby se vložilo několik mililitrů tekutiny. Tekutina (celkem maximálně 9 mililitrů) je obvykle tzv. rentgenová kontrastní látka, která je viditelná na rentgenovém snímku. Toho lze využít například k identifikaci netěsnosti bandáže žaludku na rentgenovém snímku. Pracovní schopnost se obvykle obnoví dva až tři týdny po operaci v závislosti na profesi.

Pro koho je vhodná bandáž na žaludek

Předpokladem však v každém případě je, že všechna konzervativní (nechirurgická) opatření nepřinesla během šesti až dvanácti měsíců dostatečný úspěch. Mezi tato opatření patří např. nutriční poradenství, pohybový trénink a behaviorální terapie (multimodální koncept, MMK). Pro operaci žaludeční bandáže by člověku mělo být nejméně 18 a ne více než 65 let, i když v individuálních případech lze tento zákrok provést i u mladších nebo starších lidí.

Některá fyzická a psychická onemocnění hovoří proti operaci obezity, jako je bandáž žaludku: Zejména předchozí operace nebo malformace žaludku, žaludeční vředy a návykové poruchy nebo neléčené poruchy příjmu potravy (například „záplavové přejídání“ nebo bulimie) jsou důležitou kontraindikací pro žaludeční páskování. Těhotné ženy a lidé, kteří trvale užívají antikoagulační léky, se také musí zdržet bandáže žaludku.

Účinnost bandážování žaludku

Výhody bandážování žaludku oproti jiným postupům

Rizika a komplikace

V zásadě existují obvyklá chirurgická rizika při zavádění bandáže žaludku. Patří mezi ně krvácení, poranění orgánů, infekce, problémy s hojením ran a problémy způsobené anestezií. Konečně existuje také riziko poranění žaludku během operace.

  • Posun žaludeční bandáže („sklouznutí bandáže“, asi v 5.5 procentech všech případů)
  • Zvětšení objemu předžaludku v důsledku postupného rozšiřování předžaludku („dilatace váčku“, asi v 5.5 procentech všech případů)
  • Únik žaludeční bandáže nebo netěsnost v hadičce spojující port s únikem tekutiny (asi v 3.6 procentech případů)
  • Rozšíření jícnu před bandáží žaludku („dilatace jícnu“ asi ve 3 procentech případů).

Dieta s bandáží žaludku

  • Žaludeční nosiči smějí nejen jíst méně, ale také musí jíst jinak než dříve. Aby potravinová kaše prošla úzkým hrdlem, musí se každé sousto velmi důkladně rozkousat. Problémy často způsobuje dlouhovláknité maso (hovězí, vepřové) nebo zelenina.
  • Vzhledem k tomu, že tekutiny zaplní i malý předžaludek, alespoň na krátkou dobu, měli byste jídlo a pití včas oddělit.

Bandáž žaludku: Náklady

Náklady na bandáž žaludku se skládají z různých částí: Na jedné straně samozřejmě samotná operace. Kromě toho jsou zde další náklady na pobyt v nemocnici a kontrolní schůzky pro kontrolu žaludeční bandáže. Náklady na bandážování žaludku se značně liší v závislosti na lékaři a množství požadované léčby. Cenové rozpětí se pohybuje přibližně mezi 5000 10,000 až XNUMX XNUMX eur.

Bandáž žaludku: náklady často hradí zdravotní pojištění