Gastrický bypass: Funkce, Postup, Rizika

Co je žaludeční bypass?

Gastrický bypass (přesněji Roux-en-Y gastric bypass) je velmi často používaná metoda chirurgie obezity s cílem redukce hmotnosti. Název je odvozen od jména švýcarského chirurga „Roux“, který vyvinul základní techniku ​​zákroku. „Y“ znamená tvar, ve kterém jsou střevní části spojeny, a to ve tvaru Y.

Úspěch gastrického bypassu je založen na dvou principech:

 • vyloučení důležité horní části tenkého střeva (dvanáctníku), v důsledku čehož se trávicí šťávy důležité pro štěpení potravy v pozdější fázi mísí s dužinou potravy (horší vstřebávání živin = malabsorpce)

Příprava na bypass žaludku

Postup operace bypassu žaludku

Operace bypassu žaludku trvá asi 90 až 150 minut v závislosti na pacientovi a provádí se v celkové anestezii. Zákrok obvykle vyžaduje hospitalizaci asi jeden den před operací (příprava na operaci a anestezii) plus pět až sedm dní po operaci. Po operaci bypassu žaludku nebudete moci zhruba tři týdny pracovat.

Operace bypassu žaludku se skládá z několika fází:

 1. Po navození celkové anestezie zavede chirurg do břišní dutiny několika kožními řezy nástroje a kameru se světelným zdrojem. Poté se do břišní dutiny zavede plyn (obvykle CO2), takže se břišní stěna mírně nadzvedne od orgánů, čímž chirurg získá více místa v břiše a lepší výhled na orgány.
 2. Dále se provede řez tenkým střevem v oblasti tzv. jejuna („prázdné střevo“). Spodní konec řezu je nyní vytažen nahoru a přišit k žaludečnímu vaku. Spojení se proto také nazývá gastrojejunální anastomóza.

Pro koho je vhodný bypass žaludku

Gastrický bypass se doporučuje zejména lidem, jejichž nadváha je způsobena především vysokou konzumací vysoce kalorických potravin (sladkosti, tuky) a sladkých nápojů. Ty se totiž nyní hůře odbourávají, a proto je může tělo využít jen v malé míře a uložit jako tělesný tuk.

Pro koho není žaludeční bypass vhodný

Proti operaci obezity, jako je žaludeční bypass, hovoří různá fyzická a psychická onemocnění. Obzvláště po předchozích operacích nebo malformacích žaludku, žaludečních vředech a návykových onemocněních i neléčených poruchách příjmu potravy, jako je „přejídání“ nebo bulimie, se žaludeční bypass nesmí provádět. Těhotné ženy se také musí vyhýbat bypassu žaludku.

Účinnost operace bypassu žaludku

Výhody bypassu žaludku oproti jiným postupům

Nežádoucí účinky

S žaludečním bypassem jsou spojeny některé vedlejší účinky. Jak závažné budou, se liší jednotlivci, a proto nelze s jistotou předvídat. Mezi ty důležité patří:

Poruchy trávení v důsledku malabsorpce: plynatost, bolesti břicha, nevolnost, nadýmání.

Nedostatek vitaminu D: Proč může žaludeční bypass vést k nedostatku vitaminu D, nebylo dosud objasněno. Vitamin D lze bez problémů doplňovat stravou (orálně).

Žaludeční vřed v žaludečním vaku: Po operaci žaludečního bypassu se zvyšuje riziko žaludečního vředu v žaludečním vaku. Pokud se po operaci bypassu objeví žaludeční vřed, mohou pomoci léky snižující kyselost, tzv. inhibitory protonové pumpy (PPI), které je nutné užívat trvale.

Gastrický bypass: rizika a komplikace

Gastrický bypass je velký abdominální chirurgický zákrok, který výrazně mění normální anatomii gastrointestinálního systému. Operační riziko je v zásadě nízké, ale nelze vyloučit komplikace, jako u všech chirurgických výkonů. Nespecifická chirurgická rizika zahrnují:

 • Anestetické komplikace
 • @ Poranění orgánů a cév s krvácením
 • Infekce vnitřních a vnějších ran
 • Poruchy hojení ran
 • Poruchy normálních gastrointestinálních pohybů (atonie střev)

Gastrický bypass: dieta po operaci

Lidé s žaludečním bypassem musí po celý život dodržovat následující dietní pravidla, aby se vyhnuli zažívacím problémům:

 • Jídlo velmi dobře žvýkejte
 • jíst malé porce
 • vyhýbat se potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru
 • vyvarujte se velmi dlouhého vláknitého masa nebo zeleniny
 • užívejte doplňky stravy (viz výše)

Léky po bypassu žaludku

Gastrický bypass: náklady

Náklady na bypass žaludku se liší, v některých případech značně, v závislosti na klinice. Pohybují se zhruba od 6,500 15,000 do XNUMX XNUMX eur. Žaludeční bypass zatím není standardním benefitem zákonného zdravotního pojištění. To znamená, že náklady na gastrický bypass jsou hrazeny pouze při aplikaci a pouze za určitých podmínek. Před podáním žádosti se podrobně informujte o nezbytných požadavcích!