Zánět žaludeční sliznice: Výživa

Co můžete jíst, když máte gastritidu?

Pokud jde o gastritidu a dietu, jde především o to, aby nedošlo k dalšímu podráždění žaludeční sliznice, pokud je to možné. Mnoho pacientů s akutní gastritidou proto první dva dny nejí vůbec nic. Během půstu byste však měli vždy pít dostatek tekutin.

Jaké čaje pomáhají při gastritidě?

Mnoho pacientů se ptá, který čaj je dobrý na gastritidu. Zde je například heřmánkový čaj považován za protizánětlivý a dobře snášený. Mátový čaj je obvykle prospěšný, ale není vhodný pro každého nebo jako pamlsek. Alternativou je nesycená minerální voda. Doporučuje se také nízkotučný vývar. Dodává tělu důležité elektrolyty a také tekutiny.

Nejprve abstinence jídla, pak dieta

Tento typ diety pro gastritidu v podstatě znamená dietu, která nezahrnuje určité potraviny. Lékaři to nedoporučují a místo toho doporučují jíst vše, co člověk snese.

Doba, po kterou by se taková dieta měla držet, se liší od člověka k člověku. Ve většině případů se akutní příznaky zlepší během několika dnů, pokud se zcela vyvarujete příjmu potravy nebo se jí pouze malé porce. Často je však vhodné vyhýbat se netolerovaným potravinám trvale.

Dietní plán pro gastritidu

Dietní plán pro gastritidu s „upravenými celozrnnými potravinami“ vypadá pro každého jinak a obvykle obsahuje kromě cereálních produktů a masa nebo ryb i různé druhy ovoce a zeleniny. Strava považovaná za dobře tolerovanou gastritidou nebo gastritidou odpovídá na běžné otázky o potravinách, jako jsou:

  • Jaké ovoce? Nízkokyselá jablka, jahody, melouny, broskve.
  • Jaké rostlinné potraviny? Brambory a zelenina, jako je mrkev, špenát, okurka, brokolice, květák, fazole
  • Jaké maso nebo ryby? Drůbeží maso a nízkotučné ryby, jako je treska nebo platýs

Další prvky žaludeční diety, které lze obvykle jíst bez problémů při gastritidě, jsou:

  • Mrkvová polévka
  • Olejové sýty, jako je lněné semínko a různé oleje (například lněný a řepkový olej)
  • Kurkuma, prý má i protizánětlivé účinky. Ve vědě se však názory na jeho účinnost liší.

Některé výzkumy kromě toho zjistily pozitivní účinek některých druhů medu (Manuka med) při gastritidě.

Vzhledem k tomu, že opatření mají vliv především na příznaky a méně na příčinu, doporučení pro dietu u chronické gastritidy typu A, B nebo C se zásadně neliší.

„Upravené celé jídlo“ pro gastritidu.

„Přizpůsobená plnohodnotná strava“ odpovídá plnohodnotné, vyvážené stravě, která tělu dodá dostatečné množství všech potřebných živin. Od „normální“ plnohodnotné stravy se liší pouze tím, že se vyhýbá některým potravinám a nápojům, které způsobují individuální nesnášenlivost.

Pomalé vytváření stravy

I když se nemusíte obejít bez, přesto je vhodné během léčby gastritidy a po ní postupovat pomalu. Pokud jste kvůli příznakům drželi půst, začněte znovu jíst „lehkou stravovací dietou“, která se skládá například z kaše, sucharů a čaje. Vhodná je také rýže, bílé pečivo, bramborová kaše, vařené libové maso, ryby, míchaná vejce a lehce stravitelná zelenina.

Věnujte tedy pozornost svému pocitu ve střevech a vynechejte to, co vám způsobuje bolest žaludku. Přesto je vhodné raději připravovat jídla s nízkým obsahem tuku, aby nedošlo k přetížení žaludku.

Postupně zařazujte do jídelníčku při gastritidě více potravin, jako je nízkotučné mléko nebo mléčné výrobky (jako jogurt, kefír a tvaroh), nízkotučné pečivo (jako piškot, kynuté pečivo), lehké kastrolky a pudinky – pravidlo zní: cokoliv můžete tolerovat, je povoleno při gastritidě.

Chcete-li zjistit, které potraviny dobře snášíte, doporučuje Německá společnost pro výživu (DGE) vést si individuální dietu a deník příznaků. Snadněji si tak sestavíte ten správný dietní plán se všemi důležitými živinami. Pokud si nejste jisti nebo máte otázky, poraďte se se svým lékařem nebo výživovým poradcem.

Na co dalšího bych si měl dát pozor při jídle na gastritidu?

Snažte se jíst pomalu a v uvolněné atmosféře bez stresu. K tomu si sedněte k jídelnímu stolu, každé sousto dobře rozžvýkejte a během jídla se vyhněte jiným činnostem, jako je čtení nebo sledování televize. To se doporučuje obecně – nejen při gastritidě. Výživa je životně důležitá a ovlivňuje naši pohodu a zdraví mnoha způsoby. Jídlům proto vždy věnujte plnou pozornost.

Kterým potravinám je třeba se vyhnout?

Mnoho pacientů si klade otázku: „Co by se nemělo nebo nemělo jíst s gastritidou? Na tuto otázku bohužel neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Ale i když každý reaguje na potraviny jinak, bývají produkty snesitelnější a méně snesitelné. To samé platí i v případě přípravy jídla. Některé potraviny u některých lidí dráždí citlivou žaludeční výstelku (navíc).

Patří sem například silně kořeněná jídla a velmi studená a teplá jídla či nápoje. Kyselé potraviny, jako jsou některé citrusové plody nebo rajčatová omáčka, potraviny s vysokým obsahem tuku, s nízkým obsahem vlákniny, káva, alkohol a tabák mají také často nepříznivý vliv na žaludeční sliznici při gastritidě.

Při gastritidě se také doporučuje vyhýbat se následujícím potravinám nebo se jim vyhýbat úplně, pokud na ně trpíte nesnášenlivostí:

  • Velmi sladké potraviny, například ovoce, jako jsou banány. Konzumace zmrzliny, tedy sladké zmrzliny, je také při zánětu žaludku spíše nevhodná.
  • Slané občerstvení s vysokým obsahem tuku, jako jsou hranolky
  • Zázvor kvůli jeho kořenitosti a esenciálním olejům