Gastrointestinální onemocnění způsobená bakteriemi

Zatímco chemické toxiny v potravinách způsobují rozruch, bakterie často zůstávají bez povšimnutí. Přesto mikrobiální otrava potravinami se v Německu vyskytuje 40krát častěji než onemocnění související s chemickými potravinami. Nemoci přenášené potravinami způsobené bakterie může být velmi závažná nebo dokonce smrtelná. Výsledek je zpravidla závažný průjem, což může také způsobit sekundární poškození. Mezi spouštěče těchto onemocnění patří Salmonella, tzv EHEC bakterie„Champhylobacter a bakterie Yersinia enterocolitica, třetí nejčastější patogen infekcí přenášených potravinami v Německu.

Léto je obdobím průjmů

Zejména v letních měsících se významně zvyšuje počet zánětlivých průjmových onemocnění. Nejen lidé milují teplé počasí, ale bakterie se také cítí zvláště doma při vysokých teplotách a poté se extrémně rychle množí. Pouze 100 choroboplodné zárodky se tak během 3 hodin může stát více než 5 miliony bakterií. V případě a salmonela nemoc, počet choroboplodné zárodky je rozhodující: pokud jich je jen pár salmonela v bramborovém salátu se dostanete bez průjem. Ale s 3 miliony choroboplodné zárodky na lžíci nezůstane nedotčeno žádné střevo.

Hromadná onemocnění způsobená salmonelou

Skutečnost, že salmonella je také opakovaně spouštěčem hmota nemoci je způsobeno mimo jiné rychlým množením choroboplodných zárodků. Každý, kdo je nemocný salmonelou, vylučuje bakterie znovu stolicí a močí. Tyčinkovité bakterie, jejichž počet se odhaduje na více než 2000 XNUMX různých druhů, se po požití přichytí na střevní stěnu a způsobí tak infekci. Američtí vědci nyní objevili, že kontakt se stěnou je řízen konkrétním gen. Výzkumné úsilí je nyní zaměřeno na prevenci připevnění ke střevní stěně a podporu aktivního dalšího pohybu zárodku ve střevě.

Bakterie EHEC ohrožují ledviny

Název EHEC znamená enterohemoragickou Escherichia coli a označuje skupinu bakterií, které způsobují závažné krvavé projevy průjem. V některých případech způsobuje tzv. Hemolyticko-uremický syndrom (HUS) krev stěny nádoby jsou poškozené. Samotné bakterie ničí buněčné stěny. Toxin, který produkují ve svém metabolismu, útočí na krev buňky a krev plavidla z ledvina, gastrointestinální trakt a příležitostně mozek. To může vést na akutní ledvina selhání. Destičky, které jsou důležité pro krev srážení, jsou také napadeni a rychle klesají. Pokud není léčen, vede hemolyticko-uremický syndrom (HUS) k úmrtí.

Vyvarujte se infekce EHEC hygienou

„Po jídle, před jídlem, nezapomeňte si umýt ruce“ je staré rčení. Stále platí - nejen pro děti. EHEC bakterie patří do skupiny bakterií coli, které se vyskytují všude. Lidé také přirozeně přenášejí určité bakterie coli s sebou. Agresivní bakterie EHEC však pocházejí ze střev skotu, ovcí a drůbeže, ale také z výkalů holubů. Bakterie EHEC jsou přijímány potravou, například když maso není dostatečně zahřáté nebo konzumováno syrové. Nicméně syrové mléko a syrové mléčné výrobky jsou také zdrojem infekce pro EHEC. Mytí rukou jako preventivní opatření je obzvláště důležité, protože bakterie mohou být při mazlení se zvířaty přenášeny prostřednictvím tzv. Nátěrové infekce drobnými stopami výkalů. A proti tomu může pomoci pouze mytí rukou.

Hygiena není kuchyně

Hygiena je vlastně prevencí všech mikrobiálních chorob přenášených potravinami. Pokrývá širokou škálu: začíná výrobou potravin, které jsou co nejméně bakteriální, pokračuje optimální hygienou v potravinářském průmyslu a v domácnosti a nezastaví se správně skladování potravin. Výběr co nejčerstvějšího jídla je stejně důležitý jako pohled na datum spotřeby baleného zboží. Během teplých letních měsíců je dobré používat k přepravě potravin podléhajících rychlé zkáze, jako je maso, drůbež, ryby a vajíčka. Když zpracováváte jídlo ve vlastní kuchyni, jsou papírové ručníky, tj. Jednorázové hadříky, na otření stejně zbraň proti otrava potravinami jako plastové desky pro řezání. Ty se snadněji čistí než dřevěné desky, jejichž vláknité struktury umožňují snadný průnik choroboplodných zárodků. Ti, kdo používají ubrousky z bavlny nebo mikrovlákna, by je měli prát každý den při teplotě 60 stupňů Celsia. Zelenina a maso by se měly krájet na samostatných deskách a také by se měly skladovat odděleně. Odmrazování voda ze zmrazené drůbeže je obzvláště náročná na bakterie. Neměl by proto přijít do styku s jinými potravinami.

Bakterie, která pocházela z chladu

I když byly potraviny řádně skladovány a chlazeny, může občas dojít k mikrobiální kontaminaci. Pachatelem je obvykle bakterie Yersinia enterocilitica, která miluje studený a může se množit i v chladničce při delším skladování, takže počet bakterií je dostatečný pro infekci. Ve Francii řada smrtelných nemocí způsobených Listeria způsobily na začátku roku 2002 rozruch. Tyto bakterie se mohou ve vakuovém balení obzvláště dobře množit, protože se tam nacházejí samy. Je proto důležité kontrolovat data exspirace a nejíst balené potraviny po uplynutí doby použitelnosti. Institut Roberta Kocha odhaduje, že je nakaženo 200 dospělých listeria každý rok.