Genitální bradavice: definice, nákaza, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Obvykle žádné příznaky, zřídka pálení, svědění, bolest, genitální bradavice (genitální bradavice) u mužů a žen, kojenců, dětí, kondylomy.
 • Léčba: Podle klinického obrazu ledování, laseroterapie, elektrokauterizace, medikace, chirurgické postupy, domácí léčba
 • Příčiny a rizikové faktory: Infekce HPV: především přímým kontaktem s kůží nebo sliznicí, nechráněným pohlavním stykem, kouřením, potlačeným imunitním systémem, mnoha porody, jinými infekcemi
 • Prevence: bezpečnější sex (kondomy), očkování, doporučené pravidelné preventivní prohlídky, léčba sexuálních partnerů
 • Diagnóza a vyšetření: anamnéza, fyzikální vyšetření, buněčný nátěr (Pap test), kolposkopie (dilatační vyšetření pochvy), vyšetření močové trubice, konečníku, HPV test, analýza jemné tkáně, vyloučení jiných pohlavně přenosných chorob

Co jsou genitální bradavice?

Genitální bradavice jsou nezhoubné výrůstky kůže nebo sliznice způsobené infekcí lidským papilomavirem (HPV). Většinou se tyto bradavice nacházejí v oblasti genitálií (vzácněji v jiných částech těla). Proto se jim také říká genitální bradavice. Další názvy jsou „špičaté kondylomy“ nebo „condylomata acuminata“.

Ve většině případů nejsou genitální bradavice nebezpečné.

Když se vyvinou, horní (slizniční) vrstva kůže (epidermis) roste ostře vzhůru a tvoří bradavice velikosti špendlíkové hlavičky až několik centimetrů. Měkké, bradavičnaté struktury jsou načervenalé, šedohnědé nebo bělavé barvy. Obvykle se vyskytují ve shlucích a mohou se vyvinout do větších papilomatózních uzlů nebo deskovitých útvarů („kohoutí hřeben“).

Ve vzácných případech se navíc genitální bradavice vyvinou do tzv. „obřích kondylomů“ (Buschke-Löwensteinovy ​​tumory nebo condylomata gigantea). Tyto velké, květákové nádory ničí tkáň a v některých případech se přeměňují v rakovinné bujení (verukózní spinocelulární karcinom).

Více informací o HPV naleznete zde: Human papillomavirus (HPV).

Jaké jsou vlastnosti genitálních bradavic u mužů, žen a dětí?

Genitální bradavice obvykle nezpůsobují žádné příznaky, takže jsou asymptomatické. Pro řadu postižených jsou pak genitální bradavice čistě kosmetickým problémem, který však některým lidem způsobuje psychické problémy, například kvůli pocitům studu.

Někdy genitální bradavice způsobují bolest při sexu (dyspareunie). To je často psychicky velmi stresující. Někteří pacienti také trpí strachem, že oni sami (nebo jejich partner) onemocní rakovinou nebo se stanou neplodnými kvůli genitálním bradavicím. Nebojte se o genitálních bradavicích navštívit lékaře a řekněte mu o svých starostech a obavách!

Genitální bradavice u mužů

Nejčastěji se bradavice nacházejí na penisu – nejlépe na předkožkové uzdičce, na brázdě penisu (prstencová prohlubeň za žaludem) a na vnitřním listu předkožky. Obřezaní muži již nemají předkožku a jsou méně náchylní k genitálním bradavicím. I u nich je však možné, aby genitální bradavice kolonizovaly kmen a kořen penisu.

Je také možné, že se genitální bradavice vytvoří v močové trubici, análním kanálu, konečníku a šourku. Zvláště lidé, kteří často praktikují (nechráněný) anální sex, jsou náchylní k takovým bradavicím na konečníku.

Genitální bradavice u žen

Genitální bradavice u kojenců a dětí

Pokud těhotné ženy trpí genitálními bradavicemi, je možné, že během porodu přenesou původce virů na dítě. To zvyšuje riziko, že novorozenec onemocní takzvanou juvenilní laryngeální papilomatózou. Jedná se o stav, kdy jsou v oblasti hrtanu a hlasivek uzliny podobné genitálním bradavicím. Mezi možné příznaky patří chrapot, kašel, potíže s polykáním a slyšitelné zvuky při dýchání.

Pokud se genitální bradavice objeví u dětí, je důležité vyloučit sexuální zneužívání. Pokud se dítě chová nápadně nebo jsou-li patrné stopy násilí, toto podezření se posiluje. V takových případech je kromě léčby genitálních bradavic u specialisty vhodná i návštěva dětského lékaře a dětského psychologa.

Jiné části těla

Genitální bradavice milují teplé a vlhké podmínky. Ty nacházejí především v genitální a anální oblasti, proto se zde téměř vždy vyvinou. Jen výjimečně rostou na jiných částech těla. Například HP viry z oblasti genitálií se orálním sexem dostávají do oblasti úst a krku (také jazyk, rty) a někdy zde vedou ke vzniku bradavic. To se však stává velmi zřídka. Genitální bradavice se také zřídka vyskytují například v pupku, pod ženskými prsy nebo v podpaží.

Bradavice na obličeji, rukou nebo nohou jsou obvykle způsobeny jinými HP viry, takže se obvykle nejedná o genitální bradavice.

Jak se léčí genitální bradavice?

Existuje několik možností léčby genitálních bradavic. Lékař a pacient společně rozhodnou o plánu terapie. Při výběru terapeutických opatření se doporučuje zvážit zejména následující faktory:

 • Velikost, počet a umístění genitálních bradavic
 • Možná základní a doprovodná onemocnění (HIV, chlamydie atd.)
 • Přání pacienta
 • Zkušenosti ošetřujícího lékaře

Je vhodné, aby byl sexuální partner také vyšetřen na genitální bradavice a v případě potřeby jej lékař ošetřil. To zabraňuje partnerům, aby se navzájem nakazili znovu a znovu.

Léčba léky

Mezi prostředky používané k léčbě genitálních bradavic patří léky, které lze aplikovat zevně (lokálně). Přípravky jsou dostupné jako krém/masť nebo kapalina (roztok, kyselina) a aplikují se přímo na bradavice. V závislosti na účinné látce léčí genitální bradavice buď lékař, nebo pacient sám. V každém případě je pro úspěch terapie rozhodující pečlivá a pravidelná aplikace léků.

Pokud se léčba neprovádí pravidelně, genitální bradavice se mohou vracet.

Droga

Uživatel

Poznámky

Podofylotoxin - 0.5% roztok

Druhá volba: Podophyllotoxin-0.15% krém

Pacient

Imiquimod 5% smetana

Pacient

Sinecatechin 10% mast

Pacient

Kyselina trichloroctová

Lékař

Námrazové genitální bradavice

Odborný termín pro tuto léčbu genitálních bradavic je kryoterapie. Provádí ji specialista. Lékař aplikuje na bradavici kapalný dusík pomocí spreje nebo tyčinky (absorpční bavlna, kov), čímž tkáň „zamrzne“ nebo odumře a bradavice odpadnou. Lékař aplikaci opakuje jednou týdně.

Tato metoda léčby genitálních bradavic se snadno provádí, je levná a lze ji použít i v těhotenství. Možné nežádoucí účinky jsou pálení a bolest v ošetřované oblasti. Je také možné, že se mohou objevit poruchy pigmentu a povrchové jizvy. Léčba HP viry nezabije, takže u mnoha pacientů se později objeví nové genitální bradavice.

Chirurgická léčba

Elektrokauter může být použit k odstranění genitálních bradavic zahřátím a zničením tkáně elektrickým proudem. Lékaři tuto metodu využívají zejména u velkoplošných, lůžkovitých i recidivujících genitálních bradavic. Během procedury se může vyvinout kouř obsahující potenciálně nakažlivé virové částice. Proto je nutná odsávačka, obličejové masky a ochranné brýle.

Lékař také často odstraňuje genitální bradavice pomocí laserové terapie. Laser používá oxid uhličitý nebo barvivo (Nd:YAG). Metoda je stejně jako elektrokauter vhodná zejména u velkoplošných, řepovitých i recidivujících genitálních bradavic. Kromě toho existuje také riziko vzniku kouře s potenciálním šířením infekčních HP virů.

Zejména pokud lékař odstraňuje genitální bradavice z děložního čípku (např. laserem), je vhodné provést histologické vyšetření vzorku tkáně. Je možné, že lze nalézt maligní buněčné změny ve tkáni (nebo jejich prekurzorech). Pak lékař často prodlužuje chirurgickou intervenci.

V současné době neexistují žádné schválené léky pro léčbu genitálních bradavic v močové trubici. V případě potřeby je odborník odstraní chirurgicky při endoskopii močové trubice. Hrozí poškození a zjizvení tkáně. Možnými následky jsou nepohodlí, bolest a zúžení močové trubice.

Lékař také obvykle odstraňuje genitální bradavice v análním kanálu chirurgicky. I zde je možné zjizvení a zúžení.

V žádném případě si genitální bradavice (nebo jiné bradavice) neodřezávejte sami! Dochází tak ke zraněním, která pak způsobují zbytečnou bolest a bradavice většinou není zcela odstraněna.

Těhotné

Děti

Specialista léčí genitální bradavice u dětí kryoterapií, laserem nebo elektrokauterizací (viz výše).

Domácí léčba

Někteří lidé používají tea tree olej při léčbě genitálních bradavic. Esenciální olej z listů čajovníku australského (Melaleuca alternifolia) má pověst brzdiče množení virů. Zda tea tree olej skutečně úspěšně bojuje s genitálními bradavicemi, nebylo prokázáno. V lékárnách jsou k dispozici i další volně prodejné léky na léčbu genitálních bradavic. V každém případě se před jejich užíváním poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem!

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak získat genitální bradavice

Neškodné HP viry jen velmi zřídka způsobují maligní onemocnění, proto se jim také říká nízkorizikové typy. Nejznámějšími typy jsou HPV 6 a HPV 11, které jsou detekovatelné ve většině případů genitálních bradavic. V některých případech jiné HPV s nízkým rizikem také způsobují příznaky genitálních bradavic. Celkem existuje asi 40 typů HPV, které infikují genitální/anální oblast.

Vysoce rizikové HPV vzácné u genitálních bradavic

Pokud nízkorizikové typy jen velmi výjimečně vedou k degeneracím, jsou infekce tzv. vysoce rizikovým HPV (high-risk HPV) významně častěji spojovány s nádorovými onemocněními v intimní oblasti. Téměř ve všech případech rakoviny děložního čípku (karcinomu děložního hrdla) lze tedy odhalit postižení vysoce rizikových typů HPV. Infekce vysoce rizikovým HPV se může také podílet na rozvoji dalších intimních rakovin, jako je rakovina penisu nebo rakovina vaginy.

Jak se nakazíte genitálními bradavicemi?

Genitální bradavice patří mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby. Lidé se obvykle nakazí přímým kontaktem s kůží nebo sliznicí, tedy nejčastěji nechráněným pohlavním stykem. Zejména pokud často střídáte sexuální partnery, existuje riziko infekce. Kondomy riziko snižují, ale ne stoprocentně. Je to proto, že nepokrývají všechny oblasti kůže, které mohou být infikovány virem HP.

Infekce genitálními bradavicemi je také možná prostřednictvím kontaminovaných předmětů, jako jsou sexuální hračky. Vyloučena není ani infekce prostřednictvím sdílených kontaminovaných ručníků nebo houbiček do koupele, stejně jako společné koupání.

Orální styk někdy zvyšuje riziko infekce HPV v oblasti úst a krku – a tím také riziko vzniku ztluštění kůže podobného genitálním bradavicím v tomto místě.

Pokud si děti s běžnými bradavicemi na prstech poškrábou genitální nebo anální oblast, mohou se u nich objevit genitální bradavice. To je obvykle vyvoláno HPV typu 2, ale někdy také typem 27 nebo 57, v takovém případě tomu odborníci říkají samoinfekce.

Upozornění: Pokud mají děti bradavice v oblasti genitálií nebo konečníku, je vždy nutné objasnění, protože existuje podezření na sexuální zneužívání!

Mnoho postižených osob se diví, kdy už genitální bradavice nejsou nakažlivé. Bradavice musí být nejprve zcela vyléčeny a i poté jsou viry ještě nějakou dobu životaschopné, takže někdy dojde k novému vzplanutí. Pouze když imunitní systém porazil všechny viry, je jeden vyléčen.

Rizikové faktory

Několik faktorů zvyšuje riziko nakažení genitálními HP viry, které mohou potenciálně vést k genitálním bradavicím nebo rakovině děložního čípku. Tyto zahrnují:

 • První sexuální kontakt před 16 lety
 • Kouření (oslabuje ochrannou a bariérovou funkci sliznice).
 • Porod v mladém věku a vícečetné porody (těhotenství mění děložní sliznici a tím je náchylnější k infekci)
 • Oslabený imunitní systém
 • Jiné genitální infekce, jako jsou chlamydie nebo genitální herpes

Prevence

Neexistuje žádná definitivní ochrana proti HPV infekcím a následně genitálním bradavicím. Některá opatření však pomáhají snížit riziko genitálních bradavic. Výhodou je, že tyto kroky předcházejí i dalším, závažnějším následkům HPV. Mezi ně patří v první řadě zhoubné nádory, jako je rakovina děložního čípku nebo rakovina penisu.

Cvičte bezpečný sex!

Při orálním sexu se také důrazně doporučuje používat kondomy nebo dentální přehrady. Také snižují riziko infekce.

Choďte na preventivní prohlídky!

Tímto způsobem lékař často odhalí a léčí genitální bradavice a další změny na sliznici související s HPV v raném stádiu. Jako téměř u všech nemocí i zde platí: Čím dřívější diagnóza a léčba, tím lepší prognóza!

Vždy myslete také na své sexuální partnery!

Jako u všech pohlavně přenosných nemocí je vhodné, aby v případě genitálních bradavic šel sexuální partner k lékaři pro objasnění. Pokud vám lékař diagnostikuje genitální bradavice, má smysl, abyste o tom informovali svého sexuálního partnera (partnery). Jedině tak zabráníte jejich šíření. Určitě chcete svého partnera chránit před potenciálně vážnými nemocemi (včetně rakoviny)!

Nechte sebe i své děti očkovat!

Všechny důležité informace najdete zde: HPV očkování

Vyšetření a diagnostika

Genitální bradavice v mnoha případech nezpůsobují žádné problémy. Přesto je vhodné bradavice v oblasti genitálií vždy ukázat odborníkovi. Může se jednat o maligní chorobný proces. Dokonce i neškodné genitální bradavice někdy způsobují nepohodlí, zvláště pokud se zvětší. Navíc se zvyšuje riziko, že vysoce rizikové HPV infikuje kůži nebo sliznici v intimní oblasti jinde a vede tam k sotva viditelným změnám.

Pokud se ptáte, ke kterému lékaři byste měli s genitálními bradavicemi zajít: Nezbytná vyšetření při objasnění genitálních bradavic provádějí specialisté. Možné kontakty jsou gynekologové („dámští lékaři“), urologové („pánští lékaři“), dermatologové (dermatologové) a venerologové (specialisté na pohlavní choroby).

anamnéza (anamnéza)

 • Kde přesně máte stížnosti?
 • Kde a jaké kožní změny jste zaznamenali? Jsou to možná jasné bradavice v oblasti genitálií?
 • Všimli jste si krvácení z genitálií mimo menstruační cyklus, například po pohlavním styku?
 • Měnil jste často svého sexuálního partnera? Používáte při sexu kondomy?
 • Znáte nějaké předchozí zdravotní potíže?
 • Měli jste v minulosti pohlavně přenosné onemocnění v oblasti genitálií, jako jsou genitální bradavice, chlamydie nebo syfilis?

Vyšetření na genitální bradavice

Genitální bradavice u mužů lékař blíže objasní při fyzikálním vyšetření. Vyšetřuje především žalud penisu, vývod močové trubice a jeho rozšíření tam umístěné. Za určitých okolností může být otvor močové trubice otevřen, aby bylo možné vyšetřit několik posledních centimetrů močové trubice (meatoskopie).

Genitální bradavice se u žen často objevují v oblasti stydkých pysků nebo také na konečníku a jsou pak většinou snadno rozpoznatelné. K odhalení všech bradavic v intimní oblasti jsou nutná další vyšetření. Gynekolog v rámci gynekologického vyšetření pochvu prohmatá a následně prohlédne zrcátkem („zrcadlem“). Palpace je důležitá, protože někdy spekula pokrývají hluboko uložené genitální bradavice nebo jiné výrůstky.

Lékař také odebírá výtěr ze sliznice u děložního čípku a děložního čípku. Poté nátěr obarví a zkoumá pod mikroskopem. Tento „Pap test“ často odhalí maligní buněčné změny v raném stádiu, jako jsou ty, které jsou ve vzácných případech způsobeny infekcí HPV.

V počátečním stádiu nejsou genitální bradavice někdy pouhým okem viditelné, poté lékař používá další vyšetřovací metody.

Další vyšetření

V případě bradavic na konečníku lékař prohmatá konečník a řitní kanál prstem (digitálně-rektální vyšetření). V případě potřeby provede i odraz řitního kanálu (anoskopii): V tomto případě jej vyšetří pomocí rigidního endoskopu (anoskopu).

Alternativně je možná i proktoskopie: I zde se používá rigidní endoskop, proktoskop. S jeho pomocí lékař vidí nejen vnitřek análního kanálu, ale také spodní část konečníku.

Pokud ostatní vyšetření na genitální bradavice přinesla nejasné nálezy, může lékař provést test na kyselinu octovou. Jedná se o potření podezřelých oblastí kůže/sliznice třemi až pěti procenty kyseliny octové (u žen např. v rámci kolposkopie). Sotva detekovatelné genitální bradavice se během procesu změní na bělavé. Výsledek testu však není příliš spolehlivý, a proto se metoda běžně nedoporučuje.

Vyšetření jemných tkání odstraněných bradavic

Lékař obvykle diagnostikuje genitální bradavice pouhým okem. Pokud však má pochybnosti, odstraní bradavici celou a nechá ji laboratorně vyšetřit na jemnou tkáň (histologicky). Genitální bradavice je také odstraněna a vyšetřena v laboratoři v následujících situacích:

 • Léčba nezabírá.
 • Po úspěšné léčbě se rychle tvoří nové genitální bradavice.
 • Genitální bradavice mají průměr více než jeden centimetr.
 • Podezření na obří kondylomy (Buschke-Löwensteinovy ​​tumory).
 • Pacient vykazuje imunodeficienci.

Detekce HPV

V případě genitálních bradavic není obvykle nutné detekovat genetický materiál HP virů. Výjimkou jsou obří kondylomy: zde je užitečné detekovat viry pomocí molekulární biologie a určit typ viru.

U dětí s bradavicemi v oblasti genitálií může být také užitečný test HPV (včetně typizace viru). Pokud je například jako příčina bradavic identifikován HPV 2, naznačuje to spíše přenos běžných kožních bradavic než sexuální zneužívání jako příčinu genitálních bradavic (druhé jsou obvykle způsobeny HPV 6 nebo 11).

Vyloučení jiných pohlavně přenosných chorob

Genitální bradavice zvyšují riziko přítomnosti jiných pohlavně přenosných chorob. Proto může lékař také provést screening pacientů na syfilis, kapavku, HIV, chlamydie a hepatitidu B a C.

Odlišení genitálních bradavic od jiných kožních změn

Nemoc

Nemovitosti

Condylomata lata

Zánět vlasového folikulu (folikulitida)

Bradavice Dell (Mollusca contagiosa)

Seboroické bradavice

Měkké fibromy

Volné mazové žlázy

Marisky

Hirsuties papillaris vulvae (žena)

Hirsuties papillaris penis (muž)

Lichen nitidus

Kromě toho musí lékař odlišit genitální bradavice od možných maligních změn na kůži (prekancerózní nebo rakovinné léze).

Průběh onemocnění a prognóza

Průběh onemocnění u genitálních bradavic je různý. V některých případech genitální bradavice ustoupí samy bez terapie. Někdy se však rozšíří, pokud se neléčí. Někdy dokonce vyrostou do velkých výrůstků, v takovém případě způsobují stále závažnější příznaky. Proto má smysl léčit genitální bradavice vždy důsledně – také proto, že jsou velmi nakažlivé.

U všech léčebných metod je spouštěcí HPV zřídka zcela eliminován. Proto často dochází k relapsům (recidivám).

Pacienti s HIV a lidé s transplantovanými orgány musí věnovat zvláštní péči. Jejich imunitní systém je extrémně oslaben (transplantace orgánů dlouhým příjmem léků tlumících obranu, tzv. imunosupresiv). Výrazně se zvyšuje riziko degenerace genitálních bradavic do rakoviny (zejména spinocelulárního karcinomu).