Hořec: Účinky a aplikace

Jaký účinek má hořec?

Z léčebného hlediska je nejvýznamnějším zástupcem čeledi hořcovitých (Gentianaceae) hořec žlutý (Gentiana lutea). Kořen hořce se používá: jako nejsilnější přírodní prostředek hořčiny pomáhá proti nechutenství a funkčním zažívacím potížím, jako je nadýmání a plynatost.

Sušený oddenek a kořeny hořce obsahují dvě až tři procenta hořkých sloučenin, včetně gentiopikrosidu a extrémně hořkého amarogentinu. Dalšími složkami jsou především hořce chutnající dvoucukry a malé množství silice. Tyto složky stimulují chuťové buňky na jedné straně a tok slin, žaludeční šťávy a žluči na straně druhé. Z tohoto důvodu byl kořen hořce uznán jako tradiční bylinný lék na výše uvedené neduhy.

Hořec v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se kořen hořce používá také při achylii (nedostatek žaludeční nebo pankreatické šťávy), svalové ochablosti, přebytku vzduchu v trávicím traktu a při doléčování pacientů podstupujících chemoterapii nebo radioterapii.

Jak zdravá je hořcová pálenka?

Hořec se používá k výrobě pálenky po staletí. Při destilaci však účinné hořké látky nepřecházejí do destilátu; hořec pouze dodává nápoji jeho charakteristické aroma. Zdravotní přínosy léčivé rostliny se proto v hořcové pálence již nevyskytují.

Na rozdíl od destilátů obsahují alkoholické vodné extrakty léčivě účinné hořčiny. Komerčně se prodávají jako „žaludeční hořčiny“ nebo „bylinné hořčiny“, které pak často obsahují i ​​výtažky z jiných hořkých rostlin, které rovněž stimulují žaludeční a žlučovou sekreci – jako je islandský mech, pelyněk, chmel nebo anýz.

Jak můžete hořec použít?

K léčebným účelům by se měl používat pouze sušený oddenek a jeho kořeny, protože čerstvý kořen může způsobit těžkou nevolnost a stavy podobné intoxikaci.

Hořec jako domácí lék

Denně můžete vypít tři až čtyři šálky takového čaje z kořene hořce. Doba užívání závisí na obtížích, které je třeba léčit: Pro povzbuzení chuti k jídlu vypijte čaj půl hodiny před každým jídlem, při zažívacích potížích po jídle.

Kořen hořce můžete při přípravě čaje kombinovat i s jinými léčivými rostlinami, jako je pelyněk, řebříček nebo centaury.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s hořcem

Jako alternativu čaje si můžete vzít hotové přípravky s kořenem hořce. Jde například o dražé s práškovou léčivou drogou, kapky a tinktury. Informace o užívání a dávkování přípravků naleznete v příbalovém letáku nebo je získáte u lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může hořec způsobit?

Ve vzácných případech vyvolává použití hořce gastrointestinální potíže, bušení srdce, svědění nebo bolesti hlavy. Hořec v podstatě není jedovatý.

  • Kořen hořce, který je pod ochranou přírody, nesbírejte sami, ale kupujte jej prosím v lékárnách!
  • Pokud trpíte na žaludeční nebo dvanáctníkový vřed, nesmíte přípravky z hořce užívat.
  • Nejsou k dispozici žádné studie bezpečnosti pro použití přípravků z hořce během těhotenství nebo kojení nebo u dětí a dospívajících do 18 let. Tyto skupiny lidí by se proto měly hořcovým přípravkům vyhýbat nebo je užívat pouze po konzultaci se svým lékařem.
  • Vezměte prosím na vědomí vysoký obsah alkoholu v nápojích, jako jsou bitters. Ke snídani a obědu používejte nejlépe čaj nebo vodný extrakt z hořce.

Jak získat produkty z hořce

Protože je hořec přísně chráněn, nesmíte sbírat kořen divoce. Sušený kořen hořce na přípravu čaje i odpovídající hotové léky jako dražé, vodné nebo lihové extrakty však seženete v lékárnách, někdy i v drogeriích, prodejnách zdravé výživy a likérkách (hořká).

Co je hořec?

Dnes kontrolované a udržitelné sběry volně žijících zvířat v zemích jako Německo, Rakousko a Francie pomáhají chránit divokou populaci a stále uspokojují vysokou poptávku po kořenech hořce. Tomu odpovídá i pěstování hořce.

Vytrvalý hořec žlutý je horská rostlina, která obývá pastviny a louky i řídké, travnaté smíšené lesy středoevropských a jihoevropských hor. Prsty tlustý, dutý stonek dorůstá výšky až 14 centimetrů. Ve spodní části nese velké, elipsovité listy s paralelní listovou žilnatinou. Od června do srpna vykvétají velké žluté květy uspořádané v několika patrech a v bohatých nepravých přeslenech. Hlavní kořen rostliny, která se používá v lékařství, může dorůst délky až jednoho metru.

Hořec žlutý lze velmi snadno zaměnit s prudce jedovatým zárodkem bílým (Veratrum album). Otrava germerem nejprve způsobí pálení v ústech a záchvaty kýchání, následně necitlivost po celém těle, průjem, srdeční arytmie a kolaps.