Německé spalničky: příznaky, nákaza, terapie

Stručné shrnutí

  • Průběh a prognóza: Většinou dobré; těžký průběh možný u těhotných žen a lidí s oslabeným imunitním systémem
  • Příčiny a rizikové faktory: Parvovirus B19
  • Příznaky: Často žádné, jinak: jasně červená kožní vyrážka, příznaky podobné chřipce, u dětí možná svědění, u mladých žen bolesti kloubů
  • Diagnóza: Rozpoznání typické kožní vyrážky, krevní test, v případě potřeby vzorek kostní dřeně
  • Prevence: Hygiena rukou, žádné očkování

Co je kožní onemocnění?

Kožní onemocnění je onemocnění způsobené infekcí parvovirem B19.

Kožní onemocnění: Infekce a inkubační doba

Mezi infekcí a objevením se prvních příznaků uplynou obvykle necelé dva týdny. Toto období se nazývá inkubační doba.

Postižené osoby jsou infekční v počátečním stadiu, tedy několik dní po infekci a předtím, než se případně objeví vyrážka. Jakmile se vyrážka vyvine, neexistuje prakticky žádné riziko infekce.

Po prodělané infekci mají postižení lidé doživotní imunitu vůči této nemoci.

Kožnímu onemocnění se nehlásí v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.

Jaký je průběh kožního onemocnění u dětí?

Po infekci kožním onemocněním je kůže, zejména na obličeji, často velmi šupinatá a vyžaduje zvýšenou péči o pokožku po dobu asi čtyř týdnů.

Jaký je průběh kožního onemocnění u dospělých?

Stejně jako jiná dětská onemocnění, kožní onemocnění nese riziko, že v dospělosti způsobí neobvykle závažné příznaky a bude závažné. Nebezpečný je zejména pro těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Jaký je průběh kožního onemocnění u dospívajících?

Jaký je průběh kožního onemocnění v těhotenství?

Dvě třetiny žen v plodném věku jsou imunní vůči patogenu kožního onemocnění. Pokud tomu tak není, doporučuje se opatrnost, protože pokud se těhotná žena nakazí kožním onemocněním, může to mít vážné následky pro nenarozené dítě.

Při podezření na kožní onemocnění v těhotenství je proto dítě pečlivě sledováno ultrazvukem. To umožňuje přijmout vhodná protiopatření při prvních známkách sníženého objemu krve u dítěte.

Více o rizicích a léčbě kožního onemocnění v těhotenství se dozvíte v článku Kožní onemocnění – těhotenství.

Jaké jsou příznaky kožního onemocnění?

Příznak kožního onemocnění: kožní vyrážka.

Vyrážka ve tvaru girlandy nebo prstenu („dětská vyrážka“, jak se jí říká) je charakteristickým příznakem kožního onemocnění. Vyskytuje se však jen asi u jednoho ze čtyř pacientů. Pravděpodobně není spouštěn přímo virem kožního onemocnění, ale vzniká v důsledku vlastní imunitní reakce těla proti patogenu.

Po několika dnech vyrážka zmizí. Občas vzplane znovu a znovu po dobu jednoho až dvou měsíců. To může být způsobeno vystavením slunečnímu záření nebo vysokým teplotám, například při koupání.

Kožní onemocnění je spolu se spalničkami, zarděnkami, planými neštovicemi a spálou jednou z pěti dětských nemocí, které často způsobují vyrážku. V anglicky mluvících zemích se jim proto také říká „pátá nemoc“.

Příznak kožního onemocnění: anémie

  • Únava a únava
  • Bledost kůže: krev je zodpovědná za zdravou barvu kůže; proto při anémii pacienti často vypadají bledí.
  • Zvýšený puls: Aby bylo zajištěno, že buňky těla i přes anémii stále dostávají dostatek kyslíku, srdce začne rychleji pumpovat krev oběhovým systémem.

Nebezpečí viru kožního onemocnění

Kožní onemocnění u dívek a žen občas vede k polyartritidě, zánětu několika kloubů. Zvláště často jsou postiženy klouby kolen, kotníků a prstů. Tyto záněty jsou chybnou reakcí imunitního systému, ale většinou přejdou samy a nevyžadují speciální léčbu.

Co způsobuje kožní onemocnění?

Parvovirus B19 rozpoznává velmi specifickou povrchovou strukturu erytroblastů (prekurzorů červených krvinek) a napadá tyto buňky. Některým lidem tato charakteristická struktura na krevních buňkách chybí. Od narození jsou tedy imunní vůči parvoviru.

Jak se kožní onemocnění diagnostikuje?

Lékař obvykle diagnostikuje kožní onemocnění na základě typické kožní vyrážky. V případě nejasných příznaků nebo u pacientů bez kožní vyrážky krevní test potvrdí diagnózu: v krvi nakažených lze prokázat buď protilátky proti viru kožního onemocnění, nebo samotný virus.

Pouze ve výjimečných případech musí lékař odebrat vzorek kostní dřeně (punkce kostní dřeně). Pokud má pacient skutečně kožního onemocnění, lze ve vzorku detekovat parvovirus B19.

Jak se kožní onemocnění léčí?

Lékaři za tímto účelem často předepisují léky na horečku a bolest. Studené obklady zmírňují svědění, které občas doprovází kožní vyrážku. V případech těžké anémie může být nutná krevní transfuze.

Jak lze zabránit kožnímu onemocnění?

Vakcína proti parvoviru B19 neexistuje. Jedinými opatřeními, jak zabránit infekci, je udržovat dobrou hygienu rukou a vyhýbat se kontaktu s nakaženými lidmi. Tato opatření jsou zvláště důležitá pro těhotné ženy. Je také lepší vyhnout se vstupu do školky nebo školy, pokud tam došlo k propuknutí kožního onemocnění.