Ginkgo: Účinky a aplikace

Jaký účinek má ginkgo?

Existují různé studie o možných léčivých účincích Ginkgo biloby na různé zdravotní problémy. Pro určité oblasti použití odborná komise Evropské lékové agentury, HMPC (Committee on Herbal Medicinal Products), lékařsky schválila použití léčivé rostliny:

  • Suché extrakty z ginkga lze použít ke zlepšení kognitivních poruch souvisejících s věkem a kvality života u dospělých s mírnou demencí.
  • Práškové listy ginkga jsou použitelné jako tradiční bylinný lék na těžké nohy, studené ruce a nohy, které se mohou objevit v souvislosti s mírnými poruchami krevního oběhu.

Další mezinárodní expertní orgán, ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), také uznal použití standardizovaných extraktů z ginkga pro následující účely:

  • k symptomatické léčbě mírného až středně těžkého syndromu demence (= intelektuální zhoršení, jaké se vyskytuje u Alzheimerovy choroby a vaskulární demence)
  • @ pro mozkově organické poruchy výkonnosti
  • pro zlepšení kognitivní výkonnosti
  • k symptomatické léčbě onemocnění výkladních skříní (okluzivní onemocnění periferních tepen, pAVK – také známé jako kuřácká noha)

Práškové listy ginkga jsou také uznávány jako tradiční bylinný lék na těžké nohy, studené ruce a nohy spojené s mírnými poruchami krevního oběhu. Předpokladem je, že závažná nemoc jako příčina byla dříve lékařsky vyloučena.

Jak se ginkgo používá?

Práškové listy ginkga lze použít proti těžkým nohám, studeným rukám a chodidlům při mírných poruchách prokrvení, pokud bylo předem lékařem vyloučeno závažné onemocnění jako příčina obtíží. Pro zajištění účinku se však doporučuje použití již hotových přípravků z ginkga.

Přípravky s obsahem ginkga připravené k použití se doporučují i ​​pro jiné aplikace (např. při kognitivních poruchách, tinnitu, window shopper’s disease). Obsahují speciální suché extrakty z listů léčivé rostliny.

Jak přesně užívat a dávkovat přípravky z ginkga, naleznete v příbalovém letáku nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Důrazně se nedoporučuje čaj z ginkgo: Účinnou dávku složek nelze dosáhnout přípravou čaje z listů léčivé rostliny. Čaje dostupné ve volném (internetovém) obchodu navíc často nejsou kontrolovány, a proto mohou obsahovat i škodlivé látky z listů (kyseliny ginkgolové a ginkgotoxiny).

Ginkgo semena

Vařená nebo pražená semena ginkga jsou v Japonsku považována za pochoutku. Kromě toho se semínka doporučují v tradiční čínské medicíně (TCM) například při kašli a slabosti močového měchýře. Konzumace semen ginkga se však nedoporučuje (viz „Nežádoucí účinky“).

Odborníci doporučují nekonzumovat jak ginkgo čaj, tak semena ginkga.

Jaké vedlejší účinky může mít ginkgo?

U zdravých dospělých se zdá, že perorální užívání léčivé rostliny v mírném množství obvykle nemá žádné nežádoucí účinky. Někteří pacienti však uvádějí vedlejší účinky ginkga, jako jsou gastrointestinální potíže, bolesti hlavy nebo alergické kožní reakce.

Konzumace čerstvých (syrových) nebo pražených semínek ginkga může mít vážné vedlejší účinky (kvůli složce ginkgotoxin).

Co byste měli mít na paměti při užívání ginkga

Před zahájením užívání se doporučuje alespoň důkladný krevní test, protože léčivá rostlina může zvýšit sklon ke krvácení.

Pokud užíváte přípravky z ginkga (nebo jiné bylinné a/nebo volně prodejné přípravky), informujte svého lékaře. To platí zejména v případě, že vám bude předepisovat jiné léky. To by mohlo být důležité pro plánování terapie a možné interakce mezi přípravky. Ginkgo by například mohlo interagovat s antikoagulačními léky („léky na ředění krve“).

Při známé přecitlivělosti na léčivou rostlinu je třeba se vyvarovat přípravků v jakékoli formě (tablety, kapky apod.).

Jak získat ginkgo

V lékárnách a dobře zásobených drogeriích seženete standardizované přípravky s výtažky z ginkga (například jako ginkgo tablety a ginkgo kapsle).

Zajímavá fakta o ginkgu

30 až 40 metrů vysoký strom Ginkgo biloba po miliony let téměř nezměnil svůj vzhled, a proto se mu také říká „živá fosilie“. Je jediným dosud žijícím zástupcem tzv. Ginkgoatae, podskupiny nahosemenných.

Strom je dvoudomý, což znamená, že existují čistě samčí a čistě samičí exempláře tohoto stromu. Jeho listy jsou dlouze stopkaté a dvoulaločné s rozeklanými nervy. Protože je velmi dekorativní a také extrémně odolný vůči znečištění ovzduší, je ginkgo často vysazováno jako okrasný strom ve městech po celém světě. Jeho skutečným domovem je však východní Asie, kde se ginkgo již ve volné přírodě nevyskytuje.