Ženšen: Účinky a aplikace

Jaké jsou účinky ženšenu?

Použití kořenů korejského nebo pravého ženšenu (Panax ginseng) je lékařsky uznáváno v následujících případech:

  • v případech poklesu duševní a fyzické výkonnosti (např. s příznaky jako slabost, vyčerpání, nesoustředěnost)
  • ve fázi rekonvalescence (rekonvalescence) po nemoci

V asijské lidové medicíně se léčivý kořen používá na mnoho dalších neduhů kromě výše uvedených. Například ženšen údajně posiluje imunitní systém a zpomaluje proces stárnutí.

Léčivá rostlina je údajně účinná i při různých zdravotních problémech a onemocněních, jako jsou onemocnění dýchacích cest, kardiovaskulární onemocnění, deprese, úzkosti, erektilní dysfunkce (impotence) a návaly horka v období menopauzy. Účinnost ženšenu v těchto případech však zatím není dostatečně prozkoumána a prokázána.

Složení ženšenu

Hlavními účinnými látkami kořenů ženšenu jsou tzv. ginsenosidy (triterpenové saponiny dammarského typu). Mezi další složky patří silice, polyacetyleny, fenolkarboxylové kyseliny a polysacharidy.

Jak se ženšen používá?

Chcete-li připravit šálek ženšenového čaje, zalijte dva gramy sušeného a jemně nasekaného kořene asi 150 mililitry vroucí vody. Po pěti až deseti minutách louhování čaj sceďte a vypijte. Můžete pít šálek několikrát denně po dobu tří až čtyř týdnů (denní dávka: tři až šest gramů léčivé drogy).

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s ženšenem

Častěji než ženšenový čaj se používají různé hotové přípravky (např. ženšenové tablety nebo kapsle). Pro dobrou účinnost a snášenlivost byste měli vždy používat vysoce kvalitní přípravky. Některé známé vedlejší účinky ženšenu byly většinou pozorovány v souvislosti se špatnou farmaceutickou kvalitou používaných přípravků.

Navíc účinné ginsenosidy v levných preparátech jsou většinou poddávkované nebo se jedná o padělky, které ženšen vůbec neobsahují. Měli byste proto používat pouze vysoce kvalitní přípravky. Pro správné užívání a dávkování si prosím přečtěte příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může ženšen způsobit?

Občas se objeví nespavost. Při dlouhodobém používání jsou možné alergické kožní reakce. Kromě toho se v jednotlivých případech užívání doplňků stravy s ženšenem projevilo nežádoucími účinky jako ztráta chuti k jídlu, průjem, svědění, kožní vyrážka, bolesti hlavy, závratě, krvácení z pochvy, absence menstruace, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku popř. zadržování vody ve tkáni (edém).

Co byste měli mít na paměti při užívání ženšenu

Kvůli nedostatku studií o dlouhodobých účincích byste neměli užívat kořen ženšenu déle než maximálně tři měsíce. Po minimálně dvouměsíční přestávce můžete přípravky z léčivé rostliny znovu užívat.

Léčivá rostlina by se neměla užívat v těhotenství a při kojení ani u dětí. Neexistují žádné vědecké studie o bezpečnosti tohoto.

Existují náznaky, že kořen ženšenu ovlivňuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Pokud trpíte cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem, měli byste se proto užívání léčivé rostliny poradit se svým lékařem.

Jak získat ženšen a jeho produkty

Sušený kořen ženšenu a různé přípravky připravené k použití (jako jsou kapsle, dražé a tonika) seženete v lékárně a dobře zásobených prodejnách zdravé výživy. Informace o užívání přípravků a dávkování si přečtěte v přiložené informaci o přípravku nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Zajímavá fakta o ženšenu

Korejský neboli pravý ženšen (Panax ginseng) pochází z východní Asie. Jeho příbuznými jsou sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus), čínský ženšen (Panax pseudoginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius). Podle jejich jmen se vyskytují v Rusku, Číně a Americe. Léčebně se využívají kořeny všech čtyř druhů, přičemž největší účinek má Panax ginseng.

Ženšen pravý je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 80 centimetrů a nese čtyři dlouhé, pětiprsté listy v koncovém přeslenu. Květy jsou drobné, bílozelené a uspořádané v okolíky. Léčebně se využívá vřetenovitý kořen s dělenou špičkou, který připomíná lidskou podobu.