Struma: Příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Popis:Zvětšení štítné žlázy, které může, ale nemusí být viditelné nebo hmatatelné (hovorově: struma).
 • Příčiny: Nedostatek jódu, tyreoiditida – některé autoimunitní (např. Gravesova choroba, Hashimotova tyreoiditida), nezhoubné a zhoubné nádory štítné žlázy, napadení štítné žlázy jinými zhoubnými nádory, autonomie štítné žlázy, některé látky v potravinách a lécích atd.
 • Příznaky: někdy žádné, někdy viditelné/hmatné zvětšení štítné žlázy, pocit hrudkosti, sevření nebo tlaku v krku, kašel nebo potíže s polykáním.
 • Diagnostika: palpace, ultrazvuk, měření hladiny hormonů v krvi, v případě potřeby odběr tkáně
 • Léčba: léky, chirurgie nebo nukleární medicína (terapie radioaktivním jódem)
 • Prevence: cílený příjem jódu v určitých životních situacích (těhotenství, růstové fáze, kojení), obecně jódová strava

Struma: Popis

Štítná žláza (med.: Thyroidea) je důležitá hormonální žláza těla, která se nachází přímo pod hrtanem. Produkuje dva hormony T3 (trijodtyronin) a T4 (tyroxin), které jsou důležité pro celý metabolismus a oběh. Produkuje také hormon kalcitonin, který se podílí na regulaci vápníkové rovnováhy.

Velikostní klasifikace strumy

Pomocí vah lze klasifikovat zvětšení štítné žlázy podle jeho rozsahu. Světová zdravotnická organizace (WHO) používá pro velikost strumy následující stupnici:

 • Stupeň 0: struma zjistitelná pouze na ultrazvuku
 • Stupeň 1: hmatatelné zvětšení
 • Stupeň 1a: hmatatelné zvětšení, ale neviditelné ani při záklonu hlavy dozadu
 • Stupeň 1b: hmatatelné a viditelné zvětšení při záklonu hlavy dozadu
 • Stupeň 2: hmatatelné a viditelné zvětšení i při normálním držení hlavy
 • Stupeň 3: velmi velká struma s místními komplikacemi (např. obstrukce dýchání)

Struma: Příčiny a možná onemocnění

Struma v důsledku nedostatku jódu

Štítná žláza potřebuje jód k produkci hormonů T3 a T4. Stopový prvek musí být pravidelně přijímán s jídlem. V takzvaných oblastech s nedostatkem jódu, mezi které patří Německo, však půda a voda neobsahují téměř žádný jód. Zde vyrobené potraviny mají proto nízký obsah stopových prvků. U každého, kdo to nekompenzuje ve stravě, například používáním jodizované kuchyňské soli, se může vyvinout struma z nedostatku jódu:

Struma v důsledku zánětu štítné žlázy

Zánět štítné žlázy (tyreoiditida) může také vést ke strumě. V tomto případě se buňky hormonální žlázy nemnoží ani nezvětšují, ale tkáň zánětem oteče. Mezi příčiny patří infekce bakteriemi nebo viry, poranění štítné žlázy nebo radiační terapie v oblasti krku.

Tyreoiditida se však může vyvinout v důsledku užívání některých léků nebo po porodu. V takových případech se za spouštěče zánětlivých procesů považují chybné reakce imunitního systému (autoimunitní reakce). Autoimunitní tyreoiditida se vyskytuje také u chronických forem tyreoiditidy – Hashimotova tyreoiditida a Gravesova choroba:

U Gravesovy choroby se tvoří protilátky, které se ukotví na určité receptory ve štítné žláze, které jsou ve skutečnosti zodpovědné za rozpoznání TSH. Tyto nesprávně nasměrované protilátky mají stejný účinek jako TSH a stimulují tak štítnou žlázu k nadměrné produkci T3 a T4 ak dalšímu růstu – tvoří se struma.

Struma v důsledku nádorů

Nezhoubné a zhoubné nádory štítné žlázy mohou způsobit strumu nekontrolovaným množením degenerovaných buněk. Kromě toho se ve štítné žláze mohou usadit metastázy z jiných primárních nádorů, což vede k jejímu zvětšení. V některých případech je příčinou strumy i nádor v hypofýze, který má za následek zvýšenou tvorbu TSH a tím nepřímo strumu způsobuje.

Struma v důsledku léků a jiných látek

Některé látky v potravinách (jako je thiokyanát) lze také považovat za spouštěče strumy.

Jiné příčiny

Někdy je struma důsledkem tzv. autonomie štítné žlázy. V tomto případě štítná žláza produkuje hormony nekontrolovatelně.

Vzácně je příčinou strumy periferní hormonální rezistence. V tomto případě nemohou hormony štítné žlázy T3 a T4 uplatnit svůj účinek v cílových buňkách tělesné tkáně. Následně se řídicím okruhem produkuje více TSH, protože se tělo snaží napravit problém se zvýšenou tvorbou hormonů štítné žlázy. Zvýšené hladiny TSH způsobují strumu.

Mezi další příčiny strumy patří změněné enzymy štítné žlázy, cysty štítné žlázy, krvácení po poranění štítné žlázy a hormonální změny v těhotenství, pubertě nebo menopauze.

Projevy strumy

Struma může být klasifikována nejen podle její velikosti, ale také podle dalších kritérií:

 • od přírody: Struma diffusa je rovnoměrně zvětšená štítná žláza, jejíž tkáň se jeví jako homogenní. Naproti tomu u struma nodosa má štítná žláza jeden (struma uninodosa) nebo několik (struma multinodosa) uzlů. Takové uzly mohou potenciálně produkovat hormony štítné žlázy a dokonce tak činit nezávisle na regulaci prostřednictvím TSH (autonomní uzly). Jsou pak označovány jako teplé nebo horké uzliny. Studené uzliny naopak hormony neprodukují.

Pokud se na zvětšené štítné žláze objeví maligní změny, označuje se to také jako maligní struma. Bland struma je naopak nenápadná z hlediska struktury tkáně a produkce hormonů (není zhoubná ani zánětlivá, normální funkce štítné žlázy).

Struma: Příznaky

Drobnou strumu si postižený často vůbec nevšimne; pacienta nebolí ani neomezuje, není viditelná ani hmatatelná. Pokud však struma narůstá, může způsobit místní nepohodlí, například pocit tlaku nebo sevření v oblasti krku nebo pročištění krku. Pokud zvětšená štítná žláza tlačí na jícen, mohou se objevit problémy s polykáním. Pokud stlačí průdušnici, může to způsobit dýchací potíže. Pokud struma roste za hrudní kostí (retrosternální struma), může být postiženo dýchání i kardiovaskulární systém.

Struma: Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Struma: diagnostika a terapie

Nejprve lékař provede různá vyšetření, aby zjistil, zda se skutečně jedná o strumu a co ji způsobilo. Poté zahájí vhodnou terapii.

Diagnóza

Zvětšená struma je často vidět pouhým okem; na krku je někdy cítit mírně zvětšená štítná žláza. Mnohem přesnější je však ultrazvukové vyšetření (sonografie) štítné žlázy – proto je metodou volby při diagnostice strumy. Pomocí ultrazvuku lze určit přesnou velikost štítné žlázy. Lékař navíc často již dokáže rozpoznat, zda se jedná o struma nodosa nebo struma diffusa.

Kromě této základní diagnózy existují další vyšetřovací metody k dalšímu stanovení strumy:

 • Měření volného T3 a T4 nebo kalcitoninu v krvi.
 • Scintigrafie štítné žlázy: Toto nukleární lékařské vyšetření umožňuje v případě nodózní strumy odlišit studené uzliny od teplých/horkých. To je důležité, protože studené uzliny mohou být také rakovinou štítné žlázy.
 • Odběr vzorků tkáně dutou jehlou (biopsie tenkou jehlou): Obvykle se provádí při podezření na maligní změnu tkáně ve štítné žláze. Z podezřelé oblasti se odebere malý kousek tkáně a podrobí se mikroskopickému vyšetření. Tímto způsobem lze detekovat změněné buňky.
 • Rentgen hrudníku (rentgen hrudníku): Umožňuje přesněji určit polohu strumy.

Jakmile je známa příčina a hormonální stav zvětšené štítné žlázy, lékař zahájí vhodnou terapii.

Terapie

Drogová terapie

Za prvé, v případě eutyreoidní strumy se jodid podává ve formě tablet, aby se obnovilo dostatečné množství jódu ve štítné žláze. Tímto způsobem lze často snížit jeho objem o 30 až 40 procent. Pokud samotná léčba jódem po šesti až dvanácti měsících nepřináší uspokojivé výsledky, přistupuje se k doplňkovému podávání L-tyroxinu (forma T4). To především snižuje hladinu TSH a přispívá ke snížení strumy.

V případě hypertyreózní strumy (se zvýšenou tvorbou T3 a T4) nebo autonomních uzlů nepřichází substituce jódem v úvahu, protože jinak může dojít k hypertyreoidní krizi. Jedná se o akutní, život ohrožující metabolické vykolejení způsobené náhlým uvolněním hormonů štítné žlázy. Zejména u starších pacientů musí být přesně stanovena hladina produkce hormonů u strumy, protože často bývají přítomny autonomní uzly.

Operace

Pokud je příčinou strumy zhoubný nádor, je nutné odstranit celou štítnou žlázu. Postižení pak musí po zbytek života užívat životně důležité hormony T3 a T4.

Radiojodová terapie

Nukleární léčebná léčba radiojódem je alternativou, pokud je například zvýšené riziko operace nebo se struma po medikamentózní léčbě stále opakuje. Při této léčebné metodě je pacientovi podáván radioaktivní izotop jódu, který se hromadí ve štítné žláze. Tam částečně poškodí tkáň, objem štítné žlázy se zmenší až o 50 procent.

Jiné formy strumy se léčí podle příčiny:

Hashimotova tyreoiditida je léčitelná, ale v současné době nevyléčitelná. Po zničení příslušné části tkáně žlázy s vnitřní sekrecí dostává pacient chybějící hormony štítné žlázy jako lék.

Zhoubné nádory štítné žlázy vyžadují úplné odstranění (resekci); terapie radiojodem může být také použita u benigních nádorů.

V případě periferní hormonální rezistence může být nutné léčit vysoké dávky L-tyroxinu.

Struma: Co můžete udělat sami

Každý může pomoci zajistit, aby případná struma byla odhalena v raném stadiu nebo se vůbec nevyvinula:

Docházet na pravidelné kontroly: Zejména starší lidé by měli docházet na pravidelné prohlídky u lékaře, aby byl nástup strumy odhalen co nejdříve. Každý, kdo má náhle potíže s polykáním nebo pocit knedlíků v krku, by se měl také poradit s rodinným lékařem.

Pozor na dietu: Pro prevenci a léčbu strumy z nedostatku jódu se doporučuje dieta bohatá na jód. Většina rostlinných potravin a také maso a mléčné výrobky z oblastí s nedostatkem jódu (jako je Německo) však téměř žádný jód neobsahují. Potraviny se proto často obohacují jódem. Odborníci také doporučují používat jodizovanou sůl (jodidovaná kuchyňská sůl).

Mimochodem, mořské plody mají poměrně vysoký obsah jódu. Konzumace tresky, sledě nebo makrely proto může pomoci předcházet strumě.