Kapavka: Příznaky, nákaza

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Pálivá bolest při močení, výtok z močové trubice (u mužů), hnisavý nebo krvavý výtok z pochvy, zánět spojivek při infekci očí, méně často celkové příznaky onemocnění jako horečka, bolesti kloubů, kožní vyrážka. Příznaky se nevyskytují vždy.
 • Léčba: Současné podávání dvou různých antibiotik (tzv. duální terapie), terapie infikované osoby a jejích sexuálních partnerů.
 • Diagnóza: Průkaz patogenu kapavky výtěrem, vytvoření bakteriální kultury, test rezistence na antibiotika
 • Prevence: používání kondomů snižuje riziko, pravidelné testy pro osoby se zvýšeným rizikem infekce

Co je kapavka?

Kapavka je pohlavně přenosná nemoc (STD). Kapavka se tedy řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Původcem kapavky jsou bakterie zvané gonokoky (Neisseria gonorrhoeae). Dermatolog Albert Neisser objevil patogeny v roce 1879.

Novorozence s gonokokovou infekcí dnes lékaři léčí antibiotiky, která děti dostávají jako injekci. Taková léčba kojenců je nutná jen zřídka, protože těhotné ženy jsou v rámci preventivních prohlídek vyšetřovány i na kapavku.

Výskyt a frekvence kapavky

Počet případů kapavky několik let klesal. Od poloviny 1990. let však byl pozorován nárůst případů kapavky. Kapavka postihuje zejména mladší dospělé ve věku 15 až 25 let, přičemž onemocní ženy i muži.

Jaké jsou příznaky?

Typickými příznaky kapavky v časných stádiích jsou záněty močových a pohlavních orgánů a hnisavý výtok z močové trubice. V mnoha případech však infekce kapavky není doprovázena typickým vzhledem a nevyskytují se žádné příznaky (tichá infekce).

Problém je v tom, že lidé, kteří žádné známky kapavky nezaznamenají, většinou nevědí, že mají nakažlivou nemoc. Kapavka se tedy často přenáší nevědomky. To znamená vysoké riziko pro nezjištěné šíření kapavky.

Příznaky akutní kapavky u mužů:

 • Pálivá bolest při močení (dysurie). V extrémních případech dochází k pocitu „rozbitého skla v močové trubici“. Příčinou příznaků je zánět močové trubice (uretritida).
 • Kapavka způsobuje zarudnutí žaludu kolem ústí močové trubice, případně i bolestivý otok penisu a předkožky
 • Při absenci léčby se bakterie dostávají do mužských pohlavních orgánů, kde způsobují například zánět prostaty nebo epididymitidu.
 • V případě análního styku je možné, že kapavka způsobí zánět v konečníku (rektální kapavka). Je patrný např. hlenovitými příměsemi ve stolici a bolestmi při vyprazdňování.

Příznaky akutní kapavky u žen:

 • V počátečních stádiích jsou příznaky kapavky obvykle velmi mírné. Mezi možné příznaky patří vaginální výtok a mírné pálení při močení. Výtok z pochvy někdy zapáchá.
 • Zánět děložního čípku (cervicitida) se projeví např. hnisavým nebo krvavým výtokem.
 • Rektální kapavka se často vyskytuje u žen, když se patogen šíří z genitálního traktu do konečníku (sekundární infekce).

Bez léčby existuje riziko chronicity symptomů kapavky. V tomto případě lokální příznaky na sliznicích převážně vymizí, ale patogeny pronikají do hlubších vrstev tkání, kde obvykle způsobují chronický zánět.

U obou pohlaví ve vzácných případech existuje možnost, že se patogeny rozšíří do celého organismu a způsobí příznaky kapavky i v jiných částech těla. Asi dva až tři týdny po infekci se objeví příznaky kapavky, včetně horečky, kožních změn (jako je vyrážka nebo tečkovité krvácení), bolestivých zánětů kloubů a zánětů šlachových pochev. Lékaři také hovoří o diseminované gonokokové infekci (DGI).

I u dospělých se občas vyskytuje infekce očí gonokoky. Ve většině případů se jedná o „přenesené“ bakterie u osob s existující infekcí genitální kapavky. Oční infekce (gonokoková oftalmie) u dospělých je vysoce akutní a má většinou horší průběh než u novorozenců.

Pokud máte u sebe nebo u svého partnera podezření na příznaky kapavky, nebojte se navštívit lékaře!

Jak se nakazíte?

Pokud jsou patogeny v krku infikované osoby, nelze vyloučit infekci kapavkou prostřednictvím kontaktu s jazykem, například při líbání.

Pokud má těhotná žena kapavku, existuje vysoké riziko, že se dítě během porodu nakazí. Typicky se pak u dítěte rozvine konjunktivitida (gonokoková konjunktivitida). Pokud se infekce neléčí, šíří se do dalších oblastí oka, jako je rohovka, a v některých případech vede ke slepotě („neonatální blennorrhea“).

Zejména u žen jsou příznaky kapavky často velmi mírné a obtížně zjistitelné. V důsledku toho hrozí nepozorované šíření infekce. Lidé, kteří nabízejí nebo využívají sexuální služby a lidé s často se měnícími sexuálními partnery, mají vyšší riziko onemocnění kapavkou.

Co pomáhá proti kapavě?

Při terapii kapavky jsou vhodná antibiotika. V minulosti se k léčbě kapavky používal především penicilin. V posledních letech se častěji objevují kmeny gonokoků z Asie a Afriky odolné vůči penicilinu. Lékaři proto nyní používají k léčbě kapavky jiná antibiotika.

Ve většině případů kapavky gonokoky odumírají do 24 hodin po podání účinných antibiotik a poté již nejsou zjistitelné.

Nicméně v případech kapavky je důležité, aby léčba trvala dostatečně dlouhou dobu. Pokud je léčba kapavky ukončena příliš brzy, podporuje to rozvoj rezistence – a rezistentní zárodky se obtížně léčí.

Novorozenci s hnisavou konjunktivitidou v důsledku kapavky dostávají jednorázové podání antibiotik jako injekci do svalu (intramuskulárně) nebo do žíly (intravenózně). Kromě toho by měly být oči a spojivky pravidelně vyplachovány fyziologickým roztokem.

Odolnost proti antibiotikům

Z tohoto důvodu již dnes odborníci doporučují duální terapii kapavky, tedy kombinací dvou antibiotik. Jeden preparát sám o sobě již neposkytuje dostatečnou jistotu úspěšné léčby. Stále více zcela rezistentních gonokokových kmenů se nachází po celém světě, zejména v Asii.

Vyšetření a diagnostika

V případě hnisavého výtoku z močové trubice nebo pochvy je vždy vhodné vyšetření. Je důležité, aby všichni partneři infikovaných osob nebo osoby s nejasnými zánětlivými abdominálními potížemi byli vyšetřeni na kapavku nebo jiné pohlavně přenosné choroby. U sexuálně aktivních mužů s testikulární nebo epididymitidou je také vhodné vyšetřit na gonokokovou infekci.

Aby bylo možné stanovit spolehlivou diagnózu, laboratoř připravuje také kulturu patogena: Za tímto účelem se gonokoky přenesou z nátěru do vhodného živného média. Tam se patogeny množí a lze je pak spolehlivě detekovat.

U osob infikovaných kapavkou bez příznaků (asymptomatických) jsou testovací metody založené na laboratorním množení bakteriálního genomu (PCR, polymerázová řetězová reakce) přesnější než bakteriální kultury. I když nejsou přítomny žádné příznaky, je možná infekce jiných lidí.

Průběh onemocnění a prognóza

Za normálních okolností je kapavka léčitelná a má dobrou prognózu: Pokud je kapavka léčena včas, nemusíte očekávat žádné pozdní následky.

Bez léčby se ve velmi vzácných případech patogeny kapavky šíří po těle krevním řečištěm. Lékaři hovoří o diseminované gonokokové infekci (DGI). Následkem jsou záněty kloubních a šlachových pochev, charakteristické kožní vyrážky s červenými pustulami nebo drobnými krváceními (petechie), horečka a zimnice.

Prevence

Dodnes není k dispozici žádné specifické očkování proti kapavce. Studie z roku 2017 ukázala, že očkování proti meningokoku typu B do určité míry chrání i před gonokokovou infekcí. Důvodem je pravděpodobně blízký vztah mezi patogeny.

Ženy se zvýšeným rizikem infekce by měly být v případě těhotenství také testovány na gonokoky a měly by být léčeny před porodem.