Vlaštovičník větší: jak jej používat

Jaký účinek má celandin?

Stonky, listy a květy vlaštovičníku (Chelidonium majus) obsahují až jedno procento alkaloidů, jako je chelidonin, koptisin a sanguinarin, stejně jako kyselinu chelidonovou a deriváty kyseliny kávové. Studie prokázaly, že léčivá rostlina má antispasmodický a choleretický účinek. Jeho použití pro křeče v žlučových cestách a gastrointestinálním traktu je proto lékařsky uznávané.

Existují náznaky dalších účinků: Podle toho má vlaštovičník mimo jiné také mírné analgetické, inhibující buněčné dělení a antivirové účinky. Poslední dva účinky by mohly vysvětlit dlouholeté používání vlaštovičníku proti bradavicím. Bradavice jsou totiž způsobeny viry.

Jak se celandine používá?

Vlaštovičník se používá v době květu (pouze nadzemní části rostliny). Doporučuje se pouze použití hotových přípravků z něj vyrobených se standardizovaným obsahem alkaloidů. Důvodem je to, že samotné části rostlin obsahují nejasné množství alkaloidů. Nadbytek těchto látek může být potenciálně toxický a poškodit játra. Nepijte proto žádný domácí čaj s obsahem vlaštovičníku.

Tradičně se na bradavice aplikuje mléčná šťáva z léčivky nebo tinktura z vlaštovičníku, aby se jich zbavila.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může celandin způsobit?

Ve vzácných případech se objevují gastrointestinální potíže. U některých pacientů se funkce jater zhoršuje a vzniká žloutenka (ikterus). Při užívání celandinu se také vyskytly případy selhání jater.

Důvodem bylo možná předávkování alkaloidy nebo nesprávné užívání – například při již existujícím těžkém zánětu jater nebo žlučových cest. Předávkování vlaštovičníkem může také způsobit bolesti žaludku, střevní koliku, nutkání na močení a krev v moči.

Co byste měli mít na paměti při používání celandinu

  • Dodržujte dávkování a dobu užívání uvedenou v příbalovém letáku nebo lékařem či lékárníkem. Obecně platí, že byste měli užívat celandine maximálně čtyři týdny bez přerušení.
  • Těhotné ženy, kojící matky a děti do dvanácti let se také musí zdržet užívání celandinu.
  • Pokud se během léčby objeví známky poškození jater (jako je zežloutnutí kůže nebo očí, tmavá moč, bolest v horní části břicha, nevolnost, ztráta chuti k jídlu), musíte okamžitě přestat užívat přípravek celandine a poradit se s lékařem.

Jak získat produkty celandinu

Hotové přípravky na bázi léčivé rostliny seženete v lékárně nebo drogerii. Pro správné použití si přečtěte příslušnou příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Co je celandine?

Chelidonium majus je vytrvalá bylina z čeledi mákovité (Papaveraceae). Je rozšířen v Evropě, střední a severní Asii a nyní je naturalizovaný v Severní Americe. Ruderální rostlina s oblibou roste například na okrajích cest, polí a sutin, nejlépe na místech ovlivněných člověkem.

Bylinná trvalka dorůstající do výšky kolem jednoho metru má mírně chlupaté, rozvětvené lodyhy a nepárové, zpeřené listy. Zlatožluté květy mají čtyři okvětní lístky a četné tyčinky. Všechny části vlaštovičníku obsahují žlutou až oranžově zbarvenou mléčnou mízu, která při poranění nebo utržení rostliny vytéká a při doteku zežloutne.